Mitähän tässä nyt ajetaan takaa?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/17c12c8a-0ab9-4b6a-abf4-d07bbdd48a78
Onko se röyhkimys ihminen joka majoittaa kotiinsa sotaa pakenevan ulkomaalaisen ja kyselee siitä sitten valtiolta jotain nimellistä korvausta?
Vai onko se röyhkimys sittenkin valtio joka yrittää tunkea kaikki kustannukset hyvää tarkoittavien yksitysiten ihmisten maksettaviksi?
No, meillähän on vasemmistolainen hallitus...
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/17c12c8a-0ab9-4b6a-abf4-d07bbdd48a78
Onko se röyhkimys ihminen joka majoittaa kotiinsa sotaa pakenevan ulkomaalaisen ja kyselee siitä sitten valtiolta jotain nimellistä korvausta?
Vai onko se röyhkimys sittenkin valtio joka yrittää tunkea kaikki kustannukset hyvää tarkoittavien yksitysiten ihmisten maksettaviksi?
No, meillähän on vasemmistolainen hallitus...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siinähän se lukee. Nämä "hyväntekijät" yrittävät nimenomaan lypsää valtiota. Ottavat vapaaehtoisesti ihmisiä kotimajoitukseen, ja lähettävät mielivaltaisen laskun Kelalle. Pakolaisten hätämajoitus tulee valtiolle tietenkin halvemmaksi ja on pakolaisille itselleen turvallisempaa. Kokemus on osoittanut, että kaikilla yksityisillä "hyväntekijöillä" ei ole aina puhtaat jauhot pussissa.
Tämän takia en koskaan sekaannu toisten ihmisten asioihin vaikka olisivat minkälaisissa vaikeuksissa tai onnettomuuksissa sillä jos tulee jotain omia kuluja esim. autoni likaantuu kuljetuksen takia tms. niin sehän menisi tämän kaavan mukaan sitten mun omaan piikkiin jos ei ole ennakkoon sovittu maksajasta!
Suomalaisista+80%+on+äänestänyt+sossuja,+
tässä+tulos.
Sossujen käsi menee koko ajan syvemmälle niiden taskuun jotka vielä pitävät itse huolta omista asioistaan!
Miksi marjatilallinen kehuu majoittavansa ukrainalaisia ? Tietenkin laittaakseen heidät keräämään marjoja joista saa kovat voitot.
Tunnen yhden marjatilallisen joka ei tiedä mihin rahansa tunkisi.
On mootoripyöriä, masarattia, mersua, "kartano" yms. mutta valtion pitäisi tukea hänen työvoiman varmistamisensa - niin tietysti.
Tämä surullinen epäinhimillinen sota aiheuttaa MYÖS hyväksikäyttöä - ikävä kyllä. Suomeenkin tuodaan ukrainalaisia yksityisten toimesta, joista ei kenelläkään ole tietoa, eivät ole kirjoissa eikä kansissa !
Tietenkin hyvää oikea auttaminen , kun se tapahtuu pyyteettömästi - valtio hoitaa korvaukset omissa pakolaiskeskuksissaan. Korvauksia EI pidä maksaa yksityisille toimioille, joilla monilla oman edun tavoittelu ja omat intressit mm. halpa työvoima
Ei ketään nyt sentään ilmaiseksi majoiteta ei ainkaan pakolaisia!!
Mutku vasurin mielestä on röyhkeätä pyytää siitä mitään korvauksia jos joku ulkopuolinen asuu sun tiloissa!
Suomalainen tekee mitä tahansa, että saa rahaa tekemättä rehellistä. Ne pitäisi lahjoittaa Putinille uudelleen koulutusta varten.