Ientaskut ja niiden tervehtyminen

Anonyymi

Ientaskut voivat parantua siten, että irronnut ien painautuu takaisin hampaiden pintaa ja ja tasku kasvaa umpeen eli ien parantuu. Olen hoitanut erityisen hyvin hampaitani ja käynyt viimeksi lokakuussa puhdistuttamassa ientaskut. Nyt tiistaina taas olivat ihan samanlaiset. Eli mitään parantumista ei ole tapahtunut.
Onko kirjoittajissa sellaisia joilla ientaskut olisivat parantuneet tai tutuillanne. Alan epäillä etteivät parannukaan. Minulla on olleet ainakin 10 v saman syvyisinä, eivät ole madaltuneet eivätkä syventyneet, tiedot peräsin paperiselostuksista ja omakannasta. Olen perehtynyt koko hammashistoriaani yli 20 vuoden ajalta.
Sairastan paradontiittiä.

5

130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mulle sanottiin ettei parodontiitti ole parannettavissa vaan kyseessä on krooninen sairaus.

      Onko sulta otettu mikrobinäytettä tai puhuttu ienleikkauksesta? Entä onko ientaskut kuinka syviä? Itselläni pahimmillaan 6-8 mm.

    • Anonyymi

      Julkisella puolella hoito pääosin ainoastaan resektiivinen. Eli hoidon myötä hammaskaulat paljastuu ja ientaskut mataloituu. Siinä on halvempi hintalappu ja tulokset varmempia.

      Yksityisellä puolella voi kysyä myös tuota kysymääsi ns. regeneratiivista hoitoa. Siinä on isompi hintalappu ja tulokset epävarmoja.

      Kummastakaan hoidosta ei ole juurikaan hyötyä jos ei itse ala putsata hammaskalustoaan hullun lailla. Ihan ok puhdistus ei paropotilaalle yleensä riitä. Siis valittava sitoutuuko tavallaan kaikkeen vaiko ei mihinkään. Kaikki välimuodot on valitettavasti vähän toiveajattelua.

      Tsemppiä ja jaksamista paron kanssa.

    • Anonyymi

      Sinulle 14.3. klo 21.47
      On 4-7 mm ientaskut, jotka eivät siitä ole muuttuneet. Puhdistan valtavan hyvin, ja hammaskiveä on alkanut muodostua vasta yli 50nä. En tupakoi.
      Sinulle 15.03. klo 06:57
      Alan itse epäillä samaa ettei se paremmaksi tule. Olisi tarpeen korjata implantti-sillalla, mutta epäilen että se ei onnistu. Kiitos Zempistä.
      Josko laitattaisi tavalliset tekarit. Pelkään sellaista, että jos tulee iän myötä sairauksia, implantteja joudutaan sitten riuhtoa pois. Yhdelle tutulle on näin käynyt, hänellä on muuten huono luusto, ei paroa.
      Luin tuota linkkiä vaikka tuntuu että olen lukenut sivukaupalla, tuo kaikki oli tuttua.

      • Anonyymi

        Niin minulle ainakin sanottiin ettei implantteja voi laittaa jos ikenissä on krooninen sairaus, kuten parodontiitti on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13188
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9631
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9123
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7756
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6734
    6. 148
      6158
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      19
      3145
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      392
      1225
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1164
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      1000
    Aihe