Ientaskut ja niiden tervehtyminen

Anonyymi

Ientaskut voivat parantua siten, että irronnut ien painautuu takaisin hampaiden pintaa ja ja tasku kasvaa umpeen eli ien parantuu. Olen hoitanut erityisen hyvin hampaitani ja käynyt viimeksi lokakuussa puhdistuttamassa ientaskut. Nyt tiistaina taas olivat ihan samanlaiset. Eli mitään parantumista ei ole tapahtunut.
Onko kirjoittajissa sellaisia joilla ientaskut olisivat parantuneet tai tutuillanne. Alan epäillä etteivät parannukaan. Minulla on olleet ainakin 10 v saman syvyisinä, eivät ole madaltuneet eivätkä syventyneet, tiedot peräsin paperiselostuksista ja omakannasta. Olen perehtynyt koko hammashistoriaani yli 20 vuoden ajalta.
Sairastan paradontiittiä.

5

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mulle sanottiin ettei parodontiitti ole parannettavissa vaan kyseessä on krooninen sairaus.

      Onko sulta otettu mikrobinäytettä tai puhuttu ienleikkauksesta? Entä onko ientaskut kuinka syviä? Itselläni pahimmillaan 6-8 mm.

    • Anonyymi

      Julkisella puolella hoito pääosin ainoastaan resektiivinen. Eli hoidon myötä hammaskaulat paljastuu ja ientaskut mataloituu. Siinä on halvempi hintalappu ja tulokset varmempia.

      Yksityisellä puolella voi kysyä myös tuota kysymääsi ns. regeneratiivista hoitoa. Siinä on isompi hintalappu ja tulokset epävarmoja.

      Kummastakaan hoidosta ei ole juurikaan hyötyä jos ei itse ala putsata hammaskalustoaan hullun lailla. Ihan ok puhdistus ei paropotilaalle yleensä riitä. Siis valittava sitoutuuko tavallaan kaikkeen vaiko ei mihinkään. Kaikki välimuodot on valitettavasti vähän toiveajattelua.

      Tsemppiä ja jaksamista paron kanssa.

    • Anonyymi

      Sinulle 14.3. klo 21.47
      On 4-7 mm ientaskut, jotka eivät siitä ole muuttuneet. Puhdistan valtavan hyvin, ja hammaskiveä on alkanut muodostua vasta yli 50nä. En tupakoi.
      Sinulle 15.03. klo 06:57
      Alan itse epäillä samaa ettei se paremmaksi tule. Olisi tarpeen korjata implantti-sillalla, mutta epäilen että se ei onnistu. Kiitos Zempistä.
      Josko laitattaisi tavalliset tekarit. Pelkään sellaista, että jos tulee iän myötä sairauksia, implantteja joudutaan sitten riuhtoa pois. Yhdelle tutulle on näin käynyt, hänellä on muuten huono luusto, ei paroa.
      Luin tuota linkkiä vaikka tuntuu että olen lukenut sivukaupalla, tuo kaikki oli tuttua.

      • Anonyymi

        Niin minulle ainakin sanottiin ettei implantteja voi laittaa jos ikenissä on krooninen sairaus, kuten parodontiitti on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7558
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3622
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1846
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1060
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      943
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      911
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe