Ientaskut voivat parantua siten, että irronnut ien painautuu takaisin hampaiden pintaa ja ja tasku kasvaa umpeen eli ien parantuu. Olen hoitanut erityisen hyvin hampaitani ja käynyt viimeksi lokakuussa puhdistuttamassa ientaskut. Nyt tiistaina taas olivat ihan samanlaiset. Eli mitään parantumista ei ole tapahtunut.
Onko kirjoittajissa sellaisia joilla ientaskut olisivat parantuneet tai tutuillanne. Alan epäillä etteivät parannukaan. Minulla on olleet ainakin 10 v saman syvyisinä, eivät ole madaltuneet eivätkä syventyneet, tiedot peräsin paperiselostuksista ja omakannasta. Olen perehtynyt koko hammashistoriaani yli 20 vuoden ajalta.
Sairastan paradontiittiä.
Ientaskut ja niiden tervehtyminen
5
141
Vastaukset
- Anonyymi
Parandotiitti google-haulla sain paljon hyvää tietoa tuosta kiinnityskudossairaudesta: https://www.google.com/search?q=parandotiitti&rlz=1CABUSA_enFI901FI901&oq=parandotiitti&aqs=chrome..69i57.5648j0j1&sourceid=chrome&ie=UTF-8
- Anonyymi
Mulle sanottiin ettei parodontiitti ole parannettavissa vaan kyseessä on krooninen sairaus.
Onko sulta otettu mikrobinäytettä tai puhuttu ienleikkauksesta? Entä onko ientaskut kuinka syviä? Itselläni pahimmillaan 6-8 mm. - Anonyymi
Julkisella puolella hoito pääosin ainoastaan resektiivinen. Eli hoidon myötä hammaskaulat paljastuu ja ientaskut mataloituu. Siinä on halvempi hintalappu ja tulokset varmempia.
Yksityisellä puolella voi kysyä myös tuota kysymääsi ns. regeneratiivista hoitoa. Siinä on isompi hintalappu ja tulokset epävarmoja.
Kummastakaan hoidosta ei ole juurikaan hyötyä jos ei itse ala putsata hammaskalustoaan hullun lailla. Ihan ok puhdistus ei paropotilaalle yleensä riitä. Siis valittava sitoutuuko tavallaan kaikkeen vaiko ei mihinkään. Kaikki välimuodot on valitettavasti vähän toiveajattelua.
Tsemppiä ja jaksamista paron kanssa. - Anonyymi
Sinulle 14.3. klo 21.47
On 4-7 mm ientaskut, jotka eivät siitä ole muuttuneet. Puhdistan valtavan hyvin, ja hammaskiveä on alkanut muodostua vasta yli 50nä. En tupakoi.
Sinulle 15.03. klo 06:57
Alan itse epäillä samaa ettei se paremmaksi tule. Olisi tarpeen korjata implantti-sillalla, mutta epäilen että se ei onnistu. Kiitos Zempistä.
Josko laitattaisi tavalliset tekarit. Pelkään sellaista, että jos tulee iän myötä sairauksia, implantteja joudutaan sitten riuhtoa pois. Yhdelle tutulle on näin käynyt, hänellä on muuten huono luusto, ei paroa.
Luin tuota linkkiä vaikka tuntuu että olen lukenut sivukaupalla, tuo kaikki oli tuttua.- Anonyymi
Niin minulle ainakin sanottiin ettei implantteja voi laittaa jos ikenissä on krooninen sairaus, kuten parodontiitti on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1326263Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto655182SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun744315SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023874Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143665Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213240SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522566Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352539Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1002326Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat692266