Monet vanhemman polven suomalaiset ihastuivat aikoinaan Odessaan Mustanmeren rannalla.
https://www.youtube.com/watch?v=5Rn9RNhRses
https://www.youtube.com/watch?v=5Rn9RNhRses
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sanoitukseltaan hyvä laulu tämäkin. https://www.youtube.com/watch?v=Qa-BWZZ_9lQ
Elli Haloon sanoitus.
En o ikinä käynyt enkä mene joten tehkööt mitä tahtoo
Oletko masentunut?
Joos saisivat aseettua sellaisen jajan, selkeän rajan missä ovat ukrainalaiseet ja missä ovat venälaiset...
Nyt jo kuolleet sukulaiseni lomailivat aikoinaan Odessassa ja kertoivat että kaupunki oli kaunis ja miellytttävä lomapaikka. Venäläiset tuhoavat nyt tuonkin historiallisen kaupungin koska Putin niin määrää pää paisuneena.
Tylsä kaupunki. Missä kaikki afrikkalaiset mamut tuomassa väriä ja iloa ja ääntä katukuvaan. En suostu matkustamaan natsimaihin.
Ukrainan maatalousministeri Mykola Solskyin mukaan Ukrainan Mustanmeren satamissa on tällä hetkellä 1,25 miljoonaa tonnia viljaa ja öljykasvien siemeniä, jotka uhkaavat pilaantua. Viljalaivat ovat olleet jumissa satamissasiitä lähtien, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan helmikuun lopulla.
Ukraina on merkittävä maatalousmaa, joka vie lähes kaiken ulosmyytävän viljansa meriteitse muualle maailmaan. Sodan on pelätty vaikuttavan elintarvikkeiden hintoihin myös Suomessa.
Ennen sotaa Ukrainasta päätyi vientiin jopa 6 miljoonaa tonnia viljaa ja öljykasvien siemeniä.
Asiasta kertoi uutistoimisto Reuters.
tätä tiedossa seuraavat kaksivuotta