Mutta sähkön hintaa se ei varmaankaan alenna?
Olkiluoto 3 tuottaa nyt sähköä.
Anonyymi
1493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei nyt myytävä ylihintainen polttoainekaan ole maksanut myyjälle sitä mitä siitä pyydetään.
Kovat on katteet.
Tuota olen kyllä ihmetellyt,miks ei markkinatalous niissä nyt toimi? Kilpailunhan pitäisi poistaa kaikki kiskurihinnat markkinoilta,veroille ei mahda mitään mutta jo raakaöljyn hintaan pitäisi vaikuttaa vain kilpailu ja saatavuus,sekä tarvittava pumppaustyö ,ei mikään muu ja mittarihintaan jalostus polttonesteiksi öljytislaamossa.
Puhelinliittymän hinnat ovat ihan pilvissä. Ryöstöhintoja vain, ja ihmiset suostuvat maksamaan.
Suomalainen logiikka on, mitä enemmän tuotetaan, sen enemmän se maksaa. Ne tuotantokustannukset nääs...
Tämä "malli" toimii ainakin Suomen maataloudessa.
Suomalaiselle markkinatalous on ollut aina epämääräinen kirosana ,mitä on syytä välttää kuin ruttoa.
Ei suomalaiset ymmärrä mitä on hintakilpailu,urheilukentällä kilpaillaan ,ei kaupassa ja millään hinnoilla. Hinta on tuo ,mikä lapussa seisoo ja thats it. Se mikä on kaikkien hintataso ja palkat määrätään korkeemmissa pöydissä eikä niistä livetä piiruakaan,piste.
Minä luulen että sotaa käytetään tekosyynä hintojen nousulle ja vaikka sota lopuuisikin, niin hintoja ei lasketa.
Ei tuota OL3 nyt mitään sähköä verkkoon.
Palkkojen ja korvausten pitäisi nousta kaksinkertaisesti, siihen nähden mitä hinnat nousee.
Hyvin+tuottaa+OL3+nyt+200+MW,mutta+miksi+sitä+namustellaan+liian+pienillä+tehoilla,täyshönkä+vaan+päälle+1600+MW+niin+nähdään+onko+laitoksesta+mihinkään.+Turhaan+polttaa+ydinsauvoja+liian+matalilla+tehoilla,+sauvat+on+kalliita,niistä+pitäisi+heti+ottaa+kaikki+irti+mitä+lähtee+jotta+homma+olisi+100%+taloudellisesti+kannattavaa.
Kyllä se vaan aleni nyt Elspot hinta 18,0 € / MWh , ei enää ole monta sataa
Euroa / MWh.
Suomen kulutus nyt 9004 MW
Omaa tuotantoa 6349 MW
Jossattuuvoimaa 310 MW
Haihatteluvoimaa 135 MW
Elspot hintaa 18,0 € / MWh
OL3 on vielä koekäytössä ja tuottaa energiaa verkkoon vain silloin tällöin. Nykyisellä teholla sillä tuskin on vaikutusta hintoihin. OL3 alkaa tuottaa sähköä täydellä teholla vasta kesällä, jolloin sähköstä ei ole suuri pula muutenkaan.
Lisäksi sähkökauppa on nykyään kansainvälistä, joten pelkästään yhden ydinvoimalan vaikutus hintoihin on melko pieni (tosin ei nolla).
Tuulivoimaa tulossa lähivuosina 1000...1500 MW/vuosi, mutta OL3:n 1600MW on tuulenvoimakkuudesta riippumaton.
Allaolevassa on koekäytöstä tietoa:
https://www.tvo.fi/tuotanto/laitosyksikot/ol3/ol3ennusteet.html
Ennusteet sisältävät huomisen 14.3. koekäytötehot, ei siitä eteenpäin.
Siirtolinjat saattavat olla hintaan vaikutava pullonkaula.
Suomi on yhtenäinen hinta-alue, mutta vaihtakaapas välilehdestä Ruotsi
https://www.nordpoolgroup.com/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/SE/Hourly/?view=table