Kehoitan jokaista harrastamaan pientä syntiä aina silloin tällöin, elämässä pitää olla jännitystä! Lempisyntejäni ovat seksin harrastaminen, viinanjuonto, valehteleminen ja toisinaan pikkunäpistely! Pidän myös uhkapelien pelaamisesta, ja hyvästä ruuasta hyvässä seurassa!
Uskon että sallimalla itselleni nämä synnit vahingoitan lähimmäisiäni vähemmän kuin ne uskovaiset, jotka pidättäytyvät ja saarnaavat toisille synneistä.
Uskon että sallimalla itselleni nämä synnit vahingoitan lähimmäisiäni vähemmän kuin ne uskovaiset, jotka pidättäytyvät ja saarnaavat toisille synneistä.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Kaikki me olemme syntisiä myös uskovaisetkin mutta erona on vai se "he ovat antaneet Jeesuksen pelastaa heidät" sorry vaan en enempä kirjoita siitä enempää.
Tiesitkö että, Nooa oli juoppo, Daavid avionrikkoja, Simpson rakastaja, Salomolla oli kauheasti naisia, Pietari Jesuksen kieltäjä, Paavali kiivailija murhaaja ennen kutsumustaan jne.. . Mutta kaikista puhtain on Jeesus ilman syntiä ja voittaja.
..pikkusyntinä paneskelu Maria Magdalenan kanssa?
Jeesus asui lapsena egyptissä, joten hän sai vaikutteita paikallisesta suositusta 'osiris' uskonnosta ja sen kyllä huomaa.
On ilmeistä, että jeesuksen viisaat puheet ja taikatemput eivät suinkaan tulleet jumalasta,
Vaan korkeasta koulutuksesta.
Nuorena hän eli 'tuhlaaja poika' tyylistä elämää, kierrellen kavereidensa juhlien ja tehden milloin mitäkin ilkivaltaa (esim. ajamalla eläinlaumoja alas jyrkänteeltä).
Kun hänen vanhempansa tulivat torumaan häntä, hän kielsi heidät ja kutsui 'jengiään' uudeksi perheekseen.
Jeesus huomasi elämänsä tylsäksi ja turhaksi, kuten voi hopealusikka perseessä syntyneen elämän helposti kuvitella olevan.
Joten hän otti vanhantestamentin käteen ja päätti alkaa toteuttamaan siihen kirjoitettuja ennustuksia.
Ilmeisesti jotain hienoa olisi pitänyt tapahtua, kun nämä ennustukset käyvät toteen.
Mutta kuten jeesuksen viimeisistä sanoista 'herrani, miksi minut hylkäsit' voimme päätellä homma meni reisille.
>>Raamatun kuvaukseen jeesuksesta ei voi luottaa, koska se ei suhtaudu kriittisesti.
ööh... EI... lolz pälli
Ööh.. Mistäs tiedät? Eiköhän tämä Jeesuksen vakipano ole kaikkien tiedossa, jotka vaivautuvat lukemaan joskus muutakin kuin raamattua..
Tänä iltana, siis helatorstaina, klo 18.55 yle1 Todellinen Da Vinci -koodi. Siinäkin puhutaan jotain Jeesuksen ja Marian välisestä suhteesta...
Lue Raamattua, niin tietäisit edes jotain, mistä puhut. :D
niin davinci-koodi on fiktiota.
Raamattua lukevat eivät tiedä mitään, uskovat vain!
Raamatun lukemiseen tarvitaan Uskoa, että siitä jotain ymmärtäisi.
Tuskin olet sinäkään mikään raamattuexpertti minulle kertomaan millainen minun tulisi olla ja miten minun pitäisi jotain höpöhöpö-kirjoja lukea.
Jospa sinä vielä aikuistuisit lähiaikoina, ehkä pääsisit eroon tuosta valtavasta uskontaakastasi.. Pelkkää raamattua lukemalla olet kyllä lirissä.
...arvovalta & uskottavuus on 0 täällä.
Vähättelysi ei nosta sinun arvovaltaasi yhtään sen enempää, päinvastoin. Osoitat sillä vain ajattelevasi että olet parempi ihminen koska olet "uskovainen".
Henkilökohtaisesti en voi sietää kaltaisiasi itserakkaita ääliöitä, jotka teeskentelevät pyhimystä.
Ja ne jotka sattuvat tämän lukemaan ja jotka ovat samaa mieltä kanssani: käsi ylös joiden mielestä Ace saisi mennä vähän itseensä?
... Uskovainen, kun tietää mikä on Oikein, ja mikä Väärin, mikä on Totta, mikä Tarua. ;)
oikeassa.Miksi kukaan vastaisi toisen synneistä.Käyt aceen kimppuun nimittelemällä itserakkaaksi ääliöksi vaikka kommentoitkin sen omana mielipiteenäsi.
Ace ei ole nostamassa arvovaltaansa vaan kirjoittelee totuuksia.
Se sinun on ilmeisesti vaikea hyväskyä?
Tiesitkö että Jeesus on Kristinuskon ydin. Tiesitkö että jos Jeesus olisi tehnyt yhdenkin synnin, niin silloin koko kristinuskon sanoma olisi täysin turha. Koska vain Jeesuksen täydellinen synnittömyys mahdollisti sen että Hän pystyi kantamaan kaikkien muiden ihmisten synnit ristille ja maksamaan niiden rangaistukset. Jos Jeesus olisi ollut syntinen ihan vaikka vain pienessä määrin, silti Hän ei olisi voinut silloin pelastaa ihmisiä kadotuksesta eikä olisi kelvannut Jumalalle, vaan olisi joutunut itse maksamaan omista synneistään. Silloin koko kristinusko olisi täysin turha eikä pelastusta olisi. Mutta me tiedämme opetuslapsien ja apostolien luotettavista kirjeistä ja evankeliumeista Raamatussa, että Jeesus oli täysin synnitön ja siksi pystyi kantamaan ihmiskunnan synnit ristille. Jokainen joka uskoo tämän ja pyytää Jeesukselta syntejään anteeksi, saa ne anteeksi ja pelastuu. Jeesuksen ylösnousemus oli suurin todiste Jeesuksen synnittömyydestä ja Jumaluudesta myös.
Siunausta!
Valen
Raamattu on IHMISEN kirjoittamaa tekstiä, (oli sen sitten Jumala tai kuka tahansa heille kertonut suullisesti) Ja ihminen on olento joka pyrkii muokkaamaan kaikkea omien arvojensa mukaiseksi..PISTE
sinä kyykäärmeen sikiö!etkö tiedä että raamatussa varoitetaan noista eksyttäjistä!!!????
eihän sellaista ukkoa ole ollutkaan kuin jumala ja jeesus , nuo kaksi vain ihmisen sairaita mielikuvia on,, VAIN HEIKOT ETSII JOTAIN OLEMATONTA JOSTAIN.
Tuntuu,että suurin osa kristityistä on pahan Jumalansa kumartajia.Itsekkäitä,toisten tuomitsijoita,piinaajia ja rumia.Kaikkivaltias on iljettävä rumilus,koska hänen maanpäälliset ystävänsä ovat samanlaisia.
Lopeta se näpistely ja valehtelu. Muut ovatkin ihan kivoja juttuja.
Voi olla tosiaan hauskaa kunnes; saat turpaasi tai joudut helvettiin.
helvetti on lapsia ja uskovaisia varten, tehokas pelottelukeino.
Ihminen on sisäisessä helvetissään, jos pelkää koko elämänsä helvettiä.
... kyllä sinne myös sellaiset menevät, jotka siihen eivät Usko, tai saati sitten Jumalaan.. ;)
Eivät ihmiset tietenkään mene mihinkään helvettiin. Pilaat oman elämäsi uskomalla satuihin.
Kyllä vain, ihmiset jotka eivät Usko menevät Helvettiin, ja onneksi minä sentään Uskon, Totuuteen, Jumalaan & Hänen Sanaansa.
Valitettavasti näin ei ole, vaikka sinulla onkin tällainen uskomus.
Todista ensin, väitä vasta sitten. Minua ei kiinnosta, mitä sinä USKOT, koska monet kaltaisesi uskovat vaikkapa tienaavansa verkostomarkkinoinnilla tai paranevansa syövästä rukouksella.
En usko mihinkään jumaliin tai buddhiin enkä tietenkään joudu/pääse helvettiin tai taivaaseen, enkä synny uudelleen. Tämä perustuu tietoon, oi herkkäuskoinen ässäni.
... ja Pakanan käissä tieto muttuu arvottomaksi/vääräksi.
Kuka on tuo Pakana? Onko hän itse Jeesus Krist?
lolz
Se on kuin nousu humalaa, mutta voisi sitä loputonta KRAPULAA joka siitä seuraa, se ikuinen kadotus ja kärsimys.
En suosittelisi enkä toivoisi koskaan kenellekään.
Viettelijän synti onkin suurempi kuin viettelykseen langenneen. Että kanattaa muistaa, ilmenee Raamatusta.
viinankin krapulavaikutuksen saa kuriin oikeilla toimenpiteillä, esimerkiksi juomalla paljon vettä.
viinan yletön juominen tekee varmasti pahan olon, mutta oikein käytettynä sillä on jopa terveydelle suotuisia vaikutuksia. lasi punaviiniä päivässä jne.
että muistetaanpas me kaikki nauttia synnistä kohtuudella!
olet aivan oikeassa!!! en usko todellakaan kenenkään joutuvan mihinkään helvettiin. eihän sitä tiedä mitä kuoleman jälkeen on, mutta siinäpä se juju onkin. mitä jos olet joku himo uskovainen mutta kuoltuasi tajuat ettei taivasta tai helvettiä olekkaan. siinä meni elämäs sitten hukkaan.
Niin mikä ELÄMÄ ? Tarkoitatko tätä pahan vallassa olevan maailman / ihmiskunnan, kuoleman tiellä hoipertelemista. Jatkuvissa onnettomuuksissa ja sodissa ja sairaina, sekä suurimman osan köyhyydessä ja kuruudessa taistelua. Jonka ovat valinneet, Kristuksen / TODELLISEN ELÄMÄN mahdollisuuden sijasta ???
... Saatanan ovelin juoni oli uskotella, että Helvettiä ja Häntä ei olisi.
Saatana ei ole leikkikalu.Se on todellinen petos kaikissa mitoissaan.
Hienoa nähdä että sinua ei sokeus vauhdissa sokaise.
ettei ei-uskovaisilla ole oikeaa elämää? ennemminkin se tuntuu olevan päinvastoin, kun ei tarvitse sellaisten tiukkojen sääntöjen mukaan elää. mutta no jaa, käsityksensä kullakin elämästä.
en tiedä oletko uskovainen mutta jollet tee parannusyta joudut helvettiin.
Ja minä kun luulin että ss-miehet ne siellä helvetissä Hitlerin nussittavana viihtyvät...
sä et edes tiedä mitään ss-miehistä..muuta kuin propakandaa ja se nimimerkki ei viittaa siihen..
Se että puhut ss-miehien puolesta ja käyttää samaa nimimerkkiä kertoo jo aivan tarpeeksi, senkin natsi.
Pala Helvetissä. Mutta älä sitten inise etten varoittanut.
Täällä ei ole kukaan puhunut SS-Waffenista.. xD
se voi takoittaa super santtua akuankasta.. ja ensinnäkään en aijo palaa helvetissä..mutta tolla menolla sä aijot.. ja ne tyypit(waffen-ss) oli ihan perseestä..mutta sunkans en aijo enempää keskustella toivon vaan et joskus heräät tosta hallusinaatiostas..
jokainen joka haluaa pelastua luopuu syntisestä elämästään ja aloittaa uuden elämän Jeesuksen oppeja ja käskyjä noudattaen niin hyvin kuin pystyy.
Jeesus on herra ja pelastus
siunausta kaikille
Kuka vitun jeesus?
tiiä? sehän oli se arabi joka parituhatta vuotta sitte sai omasta mielestään hauskan idean ja päätti huvitella sen kanssa. nyt se vain on otettu liian vakavasti... mutta mitäpä tuosta, karavaani kulkee ja porukka mölisee.
Nyt mie teen paukut :)
joka ei usko jumalan ainokaisen pojan nimeen on jo tuomittu!maassa näitä asioita voi paeta mutta ei enää kuoleman jälkeen...
Harrastan seksiä enkä ole naimisissa. Otan viiniäkin joskus ihan humaltumiseen asti. Hyvin harvoin, jos koskaan valehtelen, valkoisia valheita joskus, joskus loukkaa lähimmäistä jos laukaisee totuuden päin naamaa.
Teen työni hyvin, hoidan äitiäni kun hän on sairas, lapseni olen kasvattanut kunnon kansalaisiksi.
Nipottamista jos joku väittää että en ole kunnon ihminen. Enkä ole syntinen, en sitten yhtään.
Synti tekee pahaa. Toivoni on Jeesuksen anteeksiantamuksessa.
Tajusin että meillä on miesten niminä Usko ja Toivo, muttei Rakkautta.
Ei me osata rakastaa.
naiset ovat Rakkaus -nimisiä. Miehillä on Usko ja Toivo.
nimenä Toivo, ja mies Usko ja vaimo Rakkaus. Jumalan lapsinakin saamme odottaa kestäväisesti lupauksien täyttymistä.
Ei pieniä ilman suuria, ilman Jumalan Henkeä ei voi pyhittyä.
Onneksi Saatana on herrani, ei tarvitse miettiä että teenkö syntiä vai en.