UUSIVERO

Kivaakin

EU: ottaa taas hieman pelimerkkejä pävärahakas-
saan.Tuomalla kiinteistöihin uuden tarkastus-
maksun . Suomalaiset edustajat ovat vain hyvillään tästäkin uudistuksesta. Meillehän
kelpaa kaikki.

14

593

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhhuhh

      ... on energiataloudellisten ratkaisujen tukemisessa?

      • poika

        Siis, mikä tässä , sarjassamme EU:n idioottisia direktiivejä, on energiataloudellista? Pelkkä pistevero monen muun päälle. Nuija!!


      • bbbbbbb

        Aina yhtä vähä sanainen , mutta perustella osaa vieläkään.


      • huhhuhh
        bbbbbbb kirjoitti:

        Aina yhtä vähä sanainen , mutta perustella osaa vieläkään.

        Rekisteröidy, älä heittele puskista.


      • huhhuhh
        poika kirjoitti:

        Siis, mikä tässä , sarjassamme EU:n idioottisia direktiivejä, on energiataloudellista? Pelkkä pistevero monen muun päälle. Nuija!!

        Mitä idioottimaista on energiankäytön suuntaamisella ja energiansäästöllä.

        Tämä verohan kuuluu sarjaan: jos ei vapaaehtoisesti niin sitten väkisin.

        Meinaan pannaan ajattelemaan järkevämpiä rakennusratkaisuja jne.

        Pässi!


      • Nimetön
        huhhuhh kirjoitti:

        Rekisteröidy, älä heittele puskista.

        mitäs se auttaa? Ei se asioihin mitenkään vaikuta.

        Eipäs sinunkaan nimmarisi kerro mitään.Oletkos edes mies 41 :))


      • poljetaan tannehtivasti

        kansalalaisia romahduttamalla omaisuuden arvo. Se on sinusta ok, onko sinunlaisia paljonkin?


      • huhhuhh
        Nimetön kirjoitti:

        mitäs se auttaa? Ei se asioihin mitenkään vaikuta.

        Eipäs sinunkaan nimmarisi kerro mitään.Oletkos edes mies 41 :))

        ..rekisteröitymisestä olisi, että tietäisi kuka pöllö milloinkin mitäkin heittää.

        Mitään takeita ei tietenkään ole sen suhteen, olisiko ilmoitettu profiili edes samalla planeetalla todellisuuden kanssa. Mutta tietty honour code kuitenkin isolle osalle sivustojen käyttäjiä.


    • Nick

      Eihän auton katsastusmaksu tai kosteustutkimuksen tekeminenkään mene suoraan valtion tai Brysselin taskuun. Nämä palvelut työllistävät monia suomalaisia. Samoin monet rakennusalan ammattilaiset saavat työtä, kun kartoittavat myytävien kiinteistöjen energiatehokkuuden.

      Kun sitten olet ostamassa asuntoa, joudut miettimään, ostatko A-luokkaan kuuluvan, vähän energiaa kuluttavan kämpän vai tyydytkö hatarampaan lukaaliin.

      Ostajan oikeusturvasta tässä direktiivissä on osaltaan kysymys, toinen pointti on, että tulevaisuudessa kiinnitettäisiin enemmän huomiota parempaan rakentamiseen.

      • hassuja

        Taidat olla kepun suojatyöporukoita,kun puolustelet tollasia direktiivejä.Tässä VEROSSA on kysymys muiden verotulojen kompensoimisesta ja työttömien palkkaamisesta kepun leipiin.Nämä puolueet pitää julistaa täydelliseen boikottiin,ei ne muuten muuta tapojaan.


      • Nick
        hassuja kirjoitti:

        Taidat olla kepun suojatyöporukoita,kun puolustelet tollasia direktiivejä.Tässä VEROSSA on kysymys muiden verotulojen kompensoimisesta ja työttömien palkkaamisesta kepun leipiin.Nämä puolueet pitää julistaa täydelliseen boikottiin,ei ne muuten muuta tapojaan.

        Ei kysymys ole mistään verosta. Lue kyseinen direktiivi niin huomaat, että tulevaisuudessa asuntoa mýydessä tarvitaan kosteusmittauksen lisäksi tutkimus talon energiatehokkuudesta.

        Energian hinnan oletetaan edelleen kallistuvan, niinpä hyvin tehdyn ja vähän energiaa kuluttavan asunnon hinta tulee olemaan korkeampi kuin hataran kämpän.

        Kukaan ei tänä päivänä osta taloa, jossa ei ole tehty kuntotutkimusta. Direktiivin tultua voimaan ostajalla on oltava luettavanaan myös todistus asunnon energiatehokkuudesta. Myyjä maksaa tutkimuksen, mutta luonnollisesti nostaa asunnon hintaa saman verran.


    • Tämä on niitä direktiivejä, joita Suomen ympäristöministeriön virkakunta toteuttaisi mielellään paavillisemmin kuin paavi itse. Ajatus on varmaan hyvä, mutta toteutus olisi "härmäläinen".

      Ensinnäkin omakotiasukkaat maksavat itse energiansa ja sen käyttö on varsin hyvin todettavissa vanhoista laskuista. On siis jokseenkin tarpeeton aloittaa tarkastukset omakotitaloista. Olettaisin, että niissä taloissa, joissa ei ole huoneistokohtaista mittausta, tarkastuksilla saisi enemmän aikaan.

      Toisekseen varsin kuvaavaa oli, että hinnasta puhuttiin, vaikka sisältöä ei ollut edes määritelty. Eli tarkastustoiminnan kannattavuus ja työllistäminen ovat tärkeämpiä kuin tulos. Saisi siinä moni konsul(en)tti varman tulon.

      • mutta verojahan

        voisi nostaa ensin vaikka 100%:iin. Mistä kaikki maksetaan? Eipä ole EU tuonut mitään tulopuolelle, menopuoli kasvaa kasvamistaan


      • sompe

        talon energia taloudellisuuden voi arvioida vanhoista laskuista??
        Kannattaisiko edes vähän ajatella ensin ennnen kuin kirjoittaa tänne tuommoisia typeryyksiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      107
      1346
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      1002
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      33
      907
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      708
    6. 32
      665
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      19
      606
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      508
    Aihe