Johonkin natomaahan, jos haluatte natoon, Suomi pysyy litsenäisenä ja venäjän ystävä maana.
Natohaukat muuttakaa pois Suomesta
Anonyymi
3269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jonkin verran pitää menon Venäjällä muuttua, että sen kanssa taas ystäviä ollaan.
"Suomi pysyy litsenäisenä..?"
Mitä tarkoittaa litsenäisenä? Litteänä? Litattuna? Lätättynä? Litseenä?
Et oikein ole ymmärtänyt, että Natoon halutaan liittyä juuri siksi, että Suomi on kotimaa, itsenäinen länsimainen demokratia. Ja sellaisena sen halutaan säilyvän.
Venäjän kanssa tietysti halutaan olla ystävällisissä väleissä, mutta kovasti Venäjä toimillaan tekee sen vaikeaksi. Tällä hetkellä mahdottomaksi.
Tiltut ja putintrollit voivat muuttaa vaikka Venäjälle, jos länsimainen demokraattinen ja itsenäinen Suomi ei kelpaa....
Venäjä on jo julistanut Suomen epäystävälliseksi maaksi.
Sillä ei ole merkitystä!
No onhan sillä vittu merkitystä
r….ä on saanut listalle 46 maata porukka nauraa.r….N suohon
Onhan se monille silloin ainoa vaihtoehto muuttaa vaikkapa johonkin Natomaahan, kun putler saapuisi suorittamaan denazifikaatiota ja demilitarisaatiota Suomeen niin kuin teki hyökätessään Ukrainaan. Se voi silloin valintaa kuoleman ja poismuuton välillä. Jälkimmäisen vaihtoehdon valitsemalla on sentään mahdollista pysyä hengissä.
Kyllähän Suomi pysyy venäläisillä standardeilla edelleen itsenäisenä, eteläinen osa kuuluisi Karjalan neuvostotasavaltaan ja pohjoinen Muurmanskin alueeseen. Tämän Aleksandr Dugin on käsikirjoittanut jo valmiiksi hänhän on putlerin oppi-isä.
r.......n kätyrit pois maasta. Suomalaiset tukee 62 Natoa laajasti vain 16 vastustaa joten Natoon
Pelkääjät voivat mennä jonnekin muualle, johonkin Natomaahan pelkäämään.
Pelaat suoraa puten pussiin vai toivotko venäjän tulevan "vapauttamaan" suomen?
Suomi ei kestä yksin samanlaista ystävyyttä mitä venäjä parhaillaan osoittaa veljeskansaa kohtaan.
Suomi pysyy itsenäisenä liittymällä läntiseen puolustusliittoon. Kaikki muu on valehtelua.
Jos Ukraina hyväksyy ehdon, että ei liity koskaan Natoon, niin ei kai meidänkään pidä sinne rynnätä.
Mitä Suomessa on sellaista, että tänne kannattaa yrittää tehdä samanlaista valloitusoperaatiota? Luetelkaa ne asiat, niin tulee hieman perspektiiviä tähän asiaan.
Meillä on niin heikko oma puolustus, että Suomi vallataan, että heilahtaa, niinkö? Eikö Ruotsi edes auta meitä? Olemmeko venäjän kieltä puhuvia, äiti Venäjään kuuluva itäinen kansa, vai jo länsimainen ja sen arvot omaksunut?
Ei muuta kuin Puuttinin historialliset harhat.
Putte täyttää 70 vuotta tänä vuonna, ei saa joukkojaan enää kasattua Suomen valloittamiseen, tämän Ukrainan hölmöilyn jälkeen. Ensin täytyisi keksiä riittävästi syitä.
Totta kai Suomeen kannattaa suunnata valloitusoperaatio. Putinin mukaan Lenin teki virheen, kun antoi Suomen kaltaisten kansojen itsenäistyä. Päälle voidaan aina keksiä puheet siitä, että Suomea johtavat jotkin narkomaanit ja uusnatsit niin kuin muka Ukrainaakin.
Miten venäjästä irtautunut valtio integroidaan uudestaan osaksi Venäjää, sen kieltä ja kulttuuria?
Lisäksi uskon, että jos Putte jotain Suomen valtaamista suunnittelisi, niin täällä asuvat n. 80000 venäjän kieltä puhuvaa, olisi eturintamassa Suomea puolustamassa. Puten propaganda ei pure heihin.
Suomi on Natosta vapaa vyöhyke.
Ei vaan Suomi on Natsivenäläisistä vapaavyöhyke.
Suomen pitää tehdä nyt seuraavat toimenpiteet ja Suomi tulee ne tekemään:
-Ahvenamaan demilitarisoinnin valvonta siirretään Venäjältä Suomelle ja vaikka yhdessä Suomen kanssa Ruotsille.
Nykyinen sopimus mitätöidään.
-Suomi miehittää Ahvenanmaan, koska niin pitäisi nykyisenkin sopimuksen vuoksi tehdä tälaisessa maailmantilanteessa, jossa vajaamielinen Diktaattori aloittelee sotia Euroopassa.
-Venäjän lähetystö Ahvenanmaalta lopetetaan.
-SUomi irtautuu Ottawan sopimuksesta ja aloittaa siinä mainittujen miinojen välittömän massavalmistuksen, varastoinnin ja kouluttamisen varusmiehille ja reserville.
-Suomi liitttyy välittömästi Naton täysjäseneksi.
-Itäraja linnoitetaan jollain tavoin.
Esimerkiksi pelkkä verkkoaitakin on jo hyvä alku laittomalle valvonnalle.
-Saimaan kanava kaivetaan Suomen rajojen sisälle.
-Pulustusta kehitetään todella isolla rahalla seuraavat parikymmentä vuotta.
Jne... Jne...
Venäjän toimien vuoksi tähän tultiin ja näin tullaan tekemään.
Asia on täysin selvä.
Milloin Venäjä on ollut oikeasti ystävällinen kansa Suomelle. Ihan mielivaltainen Natsi kansa jota Suomalaiset on vuosisatoja joutunut mielistelemään.
Aivan varmasti muutan johonkin Nato-maahan, jos Suomi ei tämän vuoden aikana liity Natoon. Meitä Naton kannattajia on kuitenkin niin paljon, ettei Suomi taida oikein kestää kaikkien meidän poismuuttoamme...
Ei muuteta mutta RoskaAtom muuttaa :) :)
Ympäristöministeri Emma Kari: Fennovoiman ja Rosatomin ydinvoimalahanke ei etene
Ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari (vihr) kommentoi asiaa hallituksen ilmastotoimia koskevassa infossa.
Ei tämä hanke tule etenemään.
Näin vastasi Sanna Marinin hallituksen ympäristö- ja ilmastoministeri Emma Kari, kun Iltalehden politiikan toimittaja Lauri Nurmi kysyi häneltä, voidaanko Pyhäjoelle rakentaa Venäjän valtion omistaman Rosatomin ydinvoimala.
Uuden+gallupin+jälkeen+on+Naton+kannatus+entistä+korkeampi!
Suomi+liittyy+Natoon+ja+Tarkkispoika,+jonka+oma+kannatus+on+0,01+%+luikkii+kotiinsa+Pietariin!
Putlerin kätyri voi painua itärajalle aivan suorin tein.
Näin luulisi loppupelissä käyvän jos kansanedustajat saa äänestää oman tahtonsa mukaan ilman ryhmäkuria
"Natohaukat"? Ilmeisesti tarkoitit Nato -HOMOT?
Muuttakaa pois Suomesta!
Voi+tiltua,+opettelisit+edes+yhdyssanat+ettet+heti+paljastuisi.+62%+suomalaisista+kannatti+Natoon+liittymistä+viime+viikolla,+tällä+hetkellä+Naton+kannatus+lienee+jo+yli+70%.+Kenen+pitää+muuttaa?
Suomi ei ole ollut oikeasti itsenäinen sitten EU:n liittymisen eikä Venäjä ole ystävämaa. Sen Putin on tehnyt harvinaisen selväksi!
Aloittaja kavereineen voi muuttaa Venäjälle, jos kerran se on niin hyvä maa. Me muut ymmärrämme ettei se ole, joten pysymme täällä Suomessa. Ja liitymme NATOon.
Aloittaja+toistaa+omaa+mielipidettään......
Tosiasiassa+Suomi+on+kuitenkin+maailman+venäjävastaisin+maa+yli+80%.
Naton+jäsennyyttä+kannattaa+2/3+osaa+suomalaisista.
Että+sellaista.