Valtiovarainministeri Saarikko kertoi, että elinatarvikkeiden hinnat tulee nyt nousemaan reilusti. Siksi kaikkien suomalaisten on nyt tingittävä syömisistänsä.
Toimittaja tiedusteli Saarikolta, miten tämä itse aikoo noudattaa näitä antamiaan uusia ohjeita. Saarikko puuskahti vastaukseksi, että hän on jo kohta 3 vuotta ollut erittäin tiukalla laihdutuskuurilla. Sitä samaa armotonta kuuriansa hän aikoo jatkaa edelleenkin.
Maanviljelijöille Saarikko on jo toimittanut 300 miljoonan euron lisätukipaketin Tuo raha menee kuitenkin etupäässä viljelijöiden virkistäytymiseen ja ukrainalaisten palkkaamiseen tekemään tilan peltotyöt.-
Annika Saarikko sanoo, että suomalaisten on tingittävä nyt syömisistänsä
107
933
Vastaukset
- Anonyymi
Kepu-ministerit eivät ole valmiita itse näyttämään laihan elämisen ja alemman elintason esimerkkiä.
Eikä Vihreät ministerit eivät ole valmiita omilla elintavoillaan näyttämään esimerkkiä- ekologisesta asumisesta. Mammalomalla oleva vihreä puheenjohtaja Ohisalo asuu ukkonsa kanssa ökyluokan kartanorakennuksessa Kulosaaressa, ja sähköllä lämmitetään.-- Anonyymi
"Kotitalouksiltamme kerätty poistotekstiili jalostetaan laitoksessa mekaanisesti kierrätyskuiduksi. Kierrätyskuidusta voidaan valmistaa uusia tuotteita, kuten vaatteita, lankaa, suodatinkankaita, eristemateriaalia tai vaikkapa akustiikkalevyjä."
Älä heitä roskiin.
Poistotekstiilien keräys laajentui vuoden 2022 alussa
Poistotekstiilien keräys laajentui pääkaupunkiseudulla tammikuun 2022 alussa, kun aloitimme maksuttoman keräyskokeilun kymmenessä kauppakeskuksessa.
Uudet keräyspisteet löydät tammikuun alusta alkaen:
Espoossa:
Akseli kirpputori, Mankkaa, Sinimäentie 6 A, kaksi keräysrullakkoa kassojen vieressä.
Kauppakeskus Iso Omena, Matinkylä, P1-kerros, kierrätyspiste parkkihallin sisäänkäynnin lähellä, 2 rullakkoa.
Stockmann Ainoa, Tapiola, Stockmannin 1. kerroksen palvelupiste.
Helsingissä:
Kauppakeskus Hertsi, Herttoniemi, P2-sisääntuloaula, 4 rullakkoa.
Kauppakeskus Kamppi Helsinki, P-taso, Annankadun hissiaula, 2 rullakkoa.
Kauppakeskus Kaari, Kannelmäki, -1. kerros, parkkihallin sisäänkäynnin lähellä, 2 rullakkoa.
Stockmann Itis, Itäkeskus, Stockmannin 2. kerros.
Stockmann keskusta, 6. kerros hissiaula ja P3-tason noutopiste.
Vantaalla:
Kauppakeskus Myyrmanni, Myyrmäki, 1. kerroksen keskusaula, 2 rullakkoa.
Stockmann Jumbo, Pakkala, Stockmannin 2. kerroksen lastenosasto.
Mitä poistotekstiilin keräykseen saa laittaa?
Poistotekstiilien keräykseen kelpaavat kuivat, käyttökelvottomat vaatteet sekä kodintekstiilit, kuten:
takit, housut, hameet ja paidat
lakanat, pyyhkeet ja pöytäliinat
Tekstiilien tulee olla kuivia ja ne tulee pakata tiiviisti muovipusseihin tai -säkkeihin likaantumisen ja kastumisen ehkäisemiseksi. Jätä jätesäkki mielellään vajaaksi, jotta se mahtuu paremmin poistotekstiilien keräyssäiliöön Sortti-asemilla.
Myös puhtaat ompelujäämät, tilkut ja langat kelpaavat poistotekstiilikeräykseen, kunhan ne on pakattu omaan muovipussiinsa erilleen muista tekstiileistä.
Jos tekstiilit ovat homeisia, märkiä tai öljyisiä, laitathan ne sekajätteeseen. Katsokaa hsy:n sivuilta enemmän.Laita hakuun esim. Poistotekstiili.
Muualla Suomessa myös mahdollista kierrättää tekstiilit, jotka eivät sovellu enää käyttöön.Kierrättäkää hyvät ihmiset.
- Anonyymi
Niin niin, kyllä kyllä, mutta nyt vain vähentämään ruoan kulutusta jos keskusta näin on päättänyt
- Anonyymi
Kun Annikaa katsoo, niin hän ei ole ainakaan tinkinyt omista syömisistään koko elinaikanaan. Sen verran tuntuu rouva aina välillä turpoavan :)
- Anonyymi
Eikä Sirpa Pietikäinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä Sirpa Pietikäinen.
Hervottomia mammoja. Meillä maalla äiti sanoi naapurin mäskisäkkiä ihratiinuksi.
- Anonyymi
Sanna Marinin on kätyreineen vaikea pidätellä nauruaan, kun heidän haaveensa, nälänhätä, toteutuukin.
"Vihdoinkin voimme antaa köyhille sellaista mitä kokoomus ei voi", sanotaan Sannan vitsailleen.- Anonyymi
Sanna alkaa olla oiva esimerkki nälkäkurjesta.
- Anonyymi
sanna raukka ei voi edes syödä enää aamiaista kun kateelliset porvarit siitä suuttuivat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanna alkaa olla oiva esimerkki nälkäkurjesta.
Yrittäisit laihduttaa, niin et tarvitse kadehtia kauniita ja hoikkia. Lopeta kaljoittelu ja ala liikkua. Syö oikeaa ruokaa, äläkä suklaavanukkaita. Mielikin virkistyy.
- Anonyymi
Joopajoo. Mene hullu hoitoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yrittäisit laihduttaa, niin et tarvitse kadehtia kauniita ja hoikkia. Lopeta kaljoittelu ja ala liikkua. Syö oikeaa ruokaa, äläkä suklaavanukkaita. Mielikin virkistyy.
Veganisuus ja kasvisravinto on hyvää ja ravitsevaa,ei tarvitse pelätä lihomista!Pedot voivat tosiaan ylensyödä!
- Anonyymi
Hullu olet
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yrittäisit laihduttaa, niin et tarvitse kadehtia kauniita ja hoikkia. Lopeta kaljoittelu ja ala liikkua. Syö oikeaa ruokaa, äläkä suklaavanukkaita. Mielikin virkistyy.
Olen samaa mieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veganisuus ja kasvisravinto on hyvää ja ravitsevaa,ei tarvitse pelätä lihomista!Pedot voivat tosiaan ylensyödä!
Ei Saarikko kyllä miltään vegaanilta näytä.
- Anonyymi
Sanna on terve hoikka normaali nuori nainen. Saarikko valtavan ylipainonsa kanssa muistuttaa keskiverto suomalaista nykyään kun suurin osa kansasta on lihonnut aivan muodottomaksi ja saa kaiken maailman vanhuuden vaivoja
- Anonyymi
Huumeet laihduttaa, ei ne murot 6000€/kk maksa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Saarikko kyllä miltään vegaanilta näytä.
Se syö kasvissyöjäeläimiä, pari sikaa/kk.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joopajoo. Mene hullu hoitoon.
Siellä tavataan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Saarikko kyllä miltään vegaanilta näytä.
Pikemminkin leguaanilta.
- Anonyymi
Huono provo.
- Anonyymi
Suomen hallitus ei voi estää jos köyhemmät alkaa ostaa ruokansa ja bensansaja ehkä jopa sähkönsä ,aidon markkinatalouden mukaan, suoraan Venäjältä tai edessä on köyhien kapina.
Rikkaat ostakoot mistä lystää,ei kiinnosta,mutta vain halvalla ruualla köyhä elää,muu on vain suun pieksentää porvarin taholta.
Köyhempien pitäisikin alkaa järjestämään bussimatkoja lähiVenäjälle,Putinilla ei ole mitään sitä vastaan,mutta rikkaita suomalaisia vastaan kyllä.- Anonyymi
Suomessa asuvat venäläiset tuovat elintarvikkeita käsimatkatavaroissa. Toreilta sitä saa esim. Jyväskylässä.
- Anonyymi
Ehkä tuo ruuan ja bensan hakeminen Venäjältä onnistuu rajan pinnassa asuvilta, mutta ei muualta Suomesta. Sähkön ostaminen Venäjältä onnistuu sitten, jos köyhät kyhäävät oman sähkölaitoksen ja se sitten maksaakin. Sen sähkölaitoksen tosin voi Putin pistää kiukuspäissään talven kovimmilla pakkasilla kiinni. Ei oo, ei tuuuuu.
- Anonyymi
Kepu pumppaa lisää maataloutuskia vero ja velkarahoistamme kaikille maanviljelijöille Suomessa ottamatta huomioon että vanhemmilla vakavaraisilla maanviljelijöillä ei ole tukitarvetta koska maatalouden aviopuolisoilla voi olla muitakin tulonlähteitä koulutuksensa ja virkansa puolesta.
- Anonyymi
Navetan kautta kierrättäminen maksaa!Julmaa touhua!
- Anonyymi
Sama työttömyystukiin! Puolison tulot ei vaikuta nykyisin vaan fattasta voi repiä vaikka puoliso tienaisi 200 000e vuodessa. Ennen tämä vedättäminen oli suljettu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama työttömyystukiin! Puolison tulot ei vaikuta nykyisin vaan fattasta voi repiä vaikka puoliso tienaisi 200 000e vuodessa. Ennen tämä vedättäminen oli suljettu.
Tukijulleilla eukko ja pennut nostaa kaikki kahdolliset tuet ja vanhemmatkin työskentelee tilalla vaiika ovat muiden maksamilla eläkkeillä.
Eniten tukia kaikkein suurimmat tilat hehtaareiden mukaan, täöysin järjetöntä. Sitten kauhistelvat tilojen lopettamisia, vaikka todellisuudessa ne isot vaan ostaa ne pienemmät tilat itselleen.
- Anonyymi
Typerän surkeaa negatiivisuutta todellisuus maailmaan, kansan valitsema eduskunta toimii kansan parhaaksi, monipuolue järjestelmämme takaa sen, emme elä persu maailmassa.
Purra hätkähti, yhtä'äkkiä ilmeni hei puolueemme on uusnatsinen äärioikeisto puolue joka ei sovi tähän maailman kuvaan, puolue Putinin sodan jälkeen yhdessä euroopan sisarpuolueitten kanssa joutumassa silmätikuksi rasisitisuuden takia ja Putiniin kallellaan, mikä muuttaa äärioikeiston yhtä äkkiä.- Anonyymi
Juuri näin.
- Anonyymi
Jo onkin oikea aika joutua silmätikuksi.
- Anonyymi
Ei paljoa alemmas voi enää ruokakuluja laskea. Asun yksin ja ruokaan menee noin 500e/kk. Laadusta en ala tinkimään.
- Anonyymi
Tuon verran meillä menee pelkkään ulkona syömiseen. Tosin osan mies ujuttaa ison metsäyhtiön laskuihin.
- Anonyymi
No meneepä paljon.
- Anonyymi
Tuo summa joka perusturvana nykyisellään turvataan on usean työssä käyvän viimesijainen turva ja sen taso on laskettu alle riittävien toimeentulomahdollisuuksien sen suhteen mitä tuolla oletetaan hankittavan . Erikoisesti ihmetyttää nykyään että ammattiliitot eivät ole havahtuneet tuossa suhteessa puollustamaan työntekijöiden oikeuksia toimeentulo mahdollisuuksien suhteen. Sen sijaan on hyväksytty ansiosidonnaisten leikkaukset kiltisti .Eikö olisi aika havahtua pitämään kiinni palkansaajien viimesijaisesta toimeentulomahdollisuudesta joka on yhä useammalle työmarkkinatuki työsuhteiden pätkiydyttyä. Tuosta perusturvan tasosta on sentään huomautettu useaan otteeseen eikä politiikot tee asialle mitään . Saarikon porukallekin kelpaa maataloustuet joiden suhteen on nähty lisäbudjetteja ,eikä yritystuistakaan ole tingitty vaikka ne ei ole samoin kuin perustoimeentulon mahdollisuus perutuslailla turvattu. Pitääkö kansan nälkiintyä ja nousta barrikaadeille ennekuin hallitus havahtuu asian suhteen ja Suomessa saadaan perutuslailliset oikeudet palautettua ? Eikö se oma järki sano yhtikäs mitään että asioita ei pidä laskea siihen pisteeseen.
- Anonyymi
Minä olen yksineläjä. Ruokakuluni on noin 100-200€/kk. Tuolla summalla voin jo valita, mitä haluan syödä ja juoda. Kapakoissa käyn pari kertaa kuussa ja siellä menee juomaan ja joskus hampurilaiseen noin 20€ illassa.
En todellakaan kärsi huonosta ruoasta ja nälästä! Tosin mukavampaa olisi syödä jatkuvasti pitseriassa tai ostaa ainoastaa valmisruokaa pihveineen ja viineineen! - Anonyymi
Mietin että kun radiossa puhuttiin että ruuan hinta nousee noin10% ja netti juorulehdessä luki että ruuan hinta voi tuplaantua. Eli jos nyt menee ruokaan 500euroa niin jos tuplaantuu niin olisiko se 1000euroa kuukaudessa? Että miten ne laskee niitä hintoja? Ja huomioiko ne vähä tuloisia ollenkaan vai laskevatko vain työssä käyvien tulojen ja menojen mukaan?
- Anonyymi
Mitä ihmettä syöt? Sisäfileetä ja hanhenmaksaa?
500 kuussa yhden ihmisen ruokiin on absurdi summa.
Itse käytän alle puolet tuosta ja ostan vain laadukkaita tuotteita. Munat ja maidot luomua. Leivät kalleimmasta päästä. Eksoottisia hedelmiä yms.
Tienaan sen verran että voisin käyttää vaikka tonnin kuussa ruokaan. Sen sijaan matkustelen paljon ja käytän ruokaan pari sataa kuussa ruokaan.
Millainen uusavuton käyttää yhden ihmisen ruokiin 500 kuussa? Joillekin ei mikään riitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ihmettä syöt? Sisäfileetä ja hanhenmaksaa?
500 kuussa yhden ihmisen ruokiin on absurdi summa.
Itse käytän alle puolet tuosta ja ostan vain laadukkaita tuotteita. Munat ja maidot luomua. Leivät kalleimmasta päästä. Eksoottisia hedelmiä yms.
Tienaan sen verran että voisin käyttää vaikka tonnin kuussa ruokaan. Sen sijaan matkustelen paljon ja käytän ruokaan pari sataa kuussa ruokaan.
Millainen uusavuton käyttää yhden ihmisen ruokiin 500 kuussa? Joillekin ei mikään riitä.Kun katsoo kaupassa niin tukijullit ostaa vain kalleimpia ulkomaisia herkkuja, niillä se saarikkokin on itsensä pöhöttänyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ihmettä syöt? Sisäfileetä ja hanhenmaksaa?
500 kuussa yhden ihmisen ruokiin on absurdi summa.
Itse käytän alle puolet tuosta ja ostan vain laadukkaita tuotteita. Munat ja maidot luomua. Leivät kalleimmasta päästä. Eksoottisia hedelmiä yms.
Tienaan sen verran että voisin käyttää vaikka tonnin kuussa ruokaan. Sen sijaan matkustelen paljon ja käytän ruokaan pari sataa kuussa ruokaan.
Millainen uusavuton käyttää yhden ihmisen ruokiin 500 kuussa? Joillekin ei mikään riitä.Ihmiset eivät ole samanlaisia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä olen yksineläjä. Ruokakuluni on noin 100-200€/kk. Tuolla summalla voin jo valita, mitä haluan syödä ja juoda. Kapakoissa käyn pari kertaa kuussa ja siellä menee juomaan ja joskus hampurilaiseen noin 20€ illassa.
En todellakaan kärsi huonosta ruoasta ja nälästä! Tosin mukavampaa olisi syödä jatkuvasti pitseriassa tai ostaa ainoastaa valmisruokaa pihveineen ja viineineen!Noin on! Meitä on kaksi aikuista ja meillä menee kauppaan n. 400 euroa kuussa ja siinä on tarpeetontakin. Tehdään ruoka kotona tuoreista raaka-aineista. Sitä on riittävästi ja se on terveellistä. En voi ymmärtää sitä, että jotkut eivät tule toimeen edes 500 eurolla/kk nuppia kohden, kun ruuasta puhutaan. Jatkuvasti valitetaan, että rahat ei riitä ja se ja se maksaa sitä ja tätä. Sitten ostetaan kaupasta valmiita ruokia, tilataan pizzoja yms. roskaruokaa, niin ei mikään ihme, että rahat ei riitä. Niille ruikuttajille raha ei riitä, vaikka sitä tuotais kottikärryillä ovelle.
Oikeesti, jos ihminen alkaa katsomaan ja laskemaan miten pienellä voi tulla toimeen, niin varmasti rahat riittää. Katsokaa vaikka opiskelijoita, jotka ovat taikureita pienellä opintotuella kenotellessaan. Oikeesti useammalla opiskelijalla jää 100 euroa ja vähempikin pakollisten kulujen jälkeen elämiseen koko kuukaudeksi.
- Anonyymi
jos ruuan hinta nousee voidaan maajussien tukia vähentää samassa suhteessa.
- Anonyymi
Maajussi ei näitä hintoja nosta.
- Anonyymi
Ehdottomasti duunarin palkastakin voi leikata jos tuotteen hinnat nousee työllistäjän yrityksessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehdottomasti duunarin palkastakin voi leikata jos tuotteen hinnat nousee työllistäjän yrityksessä.
Ninhän te lahtarit leikkaatte työläisten palkoista että jää itsellenne koko ajan yhä enemmän, pitää ottaa sisällissota uusiksi, pääsette seisoskelmaan montun reunalle.
- Anonyymi
Onko saarikko Suomen selenski?
Ei itse tingi syömisestään ja
lausuntoja annetaan hirsihuvilasta.
Savua ja raunioita jalanjäljissä.- Anonyymi
Suomen putler tai oligarkki se on kuten kaikki tukijullit.
- Anonyymi
Mitä saarikolle maksetaan Suomen tuhoamisesta?
Saarikon kuuluu saada natsieläkettä, jos se työskentelee saksan
hallinnolle ja BND lle.- Anonyymi
Demarit sen edunpiirissä jo Lipposesta.
- Anonyymi
Oletetaan, että elämälle välttämättömien tarpeiden hinnat kohoavat jopa 50 %, niin paljonko valtio joutuisi tukemaan noiden korotusten vuoksi vähävaraisia siten, että he säilyisivät hengissä tästä kamalasta tilanteesta? Suomessa on vähävaraisia yhteiskunnan tukiin turvautuneita nytkin jo monta sataa tuhatta ja aivan varmasti tämä tilanne tuo heitä lisää sosiaalisen avun piiriin. Taitaa tuo 300 miljoonaa olla hyttysen paska Itämeressä siihen nähden. Tuo maataloudelle maksettu tuki tulee suoraan meidän kaikkien hyväksi ja on sadoille tuhansille vähävaraisille elämisen ehto.
Oppikaa ajattelemaan kokonaisuutta ja etenkin sitä, että mihin kaikkeen kaikki vaikuttaa.- Anonyymi
Oikeassa olet
- Anonyymi
Se 300 miljoonaa menee suoraan S ja K ketjun katteisiin. Ei vaikuta ruuan hintaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se 300 miljoonaa menee suoraan S ja K ketjun katteisiin. Ei vaikuta ruuan hintaan.
Se 300 miljoonaa menee suoraan tukijullien entisten miljoonien lisäksi veroparatiisiin tai sijoitusasuntoihin, osakkeisiin, urheilumersuihin ja kaikkeen muuhun mihin keksivätkin tuhlata, hankkihan ne jo lentokoneitakin kuten Tukijullille morsian ohjelmassa.
- Anonyymi
Saarikko ei tuhoa, eikä tämä hallitus jos seuraava hallitus on kokoomus hallitus nii köyhät köyhtyy.
Ylempänä kuluista kuukaudessa, eläkeläisenä en viitsi enään kuluttaa vaikka olisi varaa, kuukaudessa menee peruselämään 500-600 euroa ja ruoka on kohtuu hyvää.
Kokoomus voi hyvinkin olla seuraava päääministeri puolue, se tarvitsee tuekseen keskustan tai SDP, sdp kanssa se joutuu nöyrtymään jos aikoo että hallitus pysyy kasassa, keskusta on vähän nöyrempi.
Persut ei ole seuraavassa hallituksessa, puoleesta ei ole ainesta hallitus työskentelyyn missään suhteessa.- Anonyymi
Saarikko on suostunut kaikkeen mitä vihreät ja vas ovat vaatinet, nöyristelllään ja köyristellään että ollaan hallituksessa, saarikko kepu suostui turpeen alasajoon suomessa ym.
Saarikko ja Lintilä käskivät hakea toimeentulotukea jos ei psyty maksamaan sähkölaskua, hävetkää edes. Suomalainen ei saa toimeentulotukea, ulkomaalaisille riittä kyllä rahaa ja tukea, ja kaikille muille maille myös jaetaan suomen rahat.
Oma kansa kärsii ja ministerit lihoo, Kepu on pettänyt kansan kuten sdp myös, vihreä siirtymä vaatii hulluuksia ja kaiki käy. - Anonyymi
Ei persut tule olemaan missään hallituksessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saarikko on suostunut kaikkeen mitä vihreät ja vas ovat vaatinet, nöyristelllään ja köyristellään että ollaan hallituksessa, saarikko kepu suostui turpeen alasajoon suomessa ym.
Saarikko ja Lintilä käskivät hakea toimeentulotukea jos ei psyty maksamaan sähkölaskua, hävetkää edes. Suomalainen ei saa toimeentulotukea, ulkomaalaisille riittä kyllä rahaa ja tukea, ja kaikille muille maille myös jaetaan suomen rahat.
Oma kansa kärsii ja ministerit lihoo, Kepu on pettänyt kansan kuten sdp myös, vihreä siirtymä vaatii hulluuksia ja kaiki käy.Kyllä suomalaiset saavat toimeentulotukea. Tilastoista poimittua:
"Vuonna 2020 toimeentulotuen bruttomenot olivat noin 817 miljoonaa euroa. Menot kasvoivat vuoteen 2019 verrattuna 4,4 prosenttia. Perustoimeentulotukea myönnettiin 758,5 miljoonaa euroa, täydentävää toimeentulotukea noin 33,0 miljoonaa ja ehkäisevää toimeentulotukea 20,9 miljoonaa euroa. Toimeentulotukena maksettavia kuntouttavan työtoiminnan korvauksia maksettiin 4,4 miljoonaa euroa." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä suomalaiset saavat toimeentulotukea. Tilastoista poimittua:
"Vuonna 2020 toimeentulotuen bruttomenot olivat noin 817 miljoonaa euroa. Menot kasvoivat vuoteen 2019 verrattuna 4,4 prosenttia. Perustoimeentulotukea myönnettiin 758,5 miljoonaa euroa, täydentävää toimeentulotukea noin 33,0 miljoonaa ja ehkäisevää toimeentulotukea 20,9 miljoonaa euroa. Toimeentulotukena maksettavia kuntouttavan työtoiminnan korvauksia maksettiin 4,4 miljoonaa euroa."Koeta hakea. Se mitä saat on toimeentulon perus osa ja se on n. 540:pin pintaa ja enempää ei tule arkisiin menoihin. Tuo täydentävä osuus on asumiseen. Näet asumista ei makseta kokonaan asumistuen osalta, jos ei ole mistä ottaa tuota oma osuutta se tulee toimeentulotukena täydentävänä osuutena. Eli aina on tultava toimeen arkisten menojen ,kuten syöminen ,pesuaineet ,vaatetus , puhelinlaskut ,tietokoneet jne.. tuolla perusosalla ja se on siinä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä suomalaiset saavat toimeentulotukea. Tilastoista poimittua:
"Vuonna 2020 toimeentulotuen bruttomenot olivat noin 817 miljoonaa euroa. Menot kasvoivat vuoteen 2019 verrattuna 4,4 prosenttia. Perustoimeentulotukea myönnettiin 758,5 miljoonaa euroa, täydentävää toimeentulotukea noin 33,0 miljoonaa ja ehkäisevää toimeentulotukea 20,9 miljoonaa euroa. Toimeentulotukena maksettavia kuntouttavan työtoiminnan korvauksia maksettiin 4,4 miljoonaa euroa."Älä muuta viserrä, suurin osa tuostakin menee matuille mitä kepulit tänne halunneet, saavat sitten asumistukirahatkin itselleen sijoitusasunnoista, pari miljardia joka vuosi. Siksihön kepulit ja paskakokkareet halusi vuokrasääntelyn poistaa. Työläisillä ei jääkään paljon mitään palkasta asumiskukujen jälkeen.
Tukijullit 3 miljardin suorien hehtaaritukien lisäksi 5 miljardia muita tukia eläkkeistä lähtien. Milloin teille laiskimuksille nostetaan eläkeikä samalle tasolle 65v kuin muilla, ei mitään oikeutta jäädä loisimaan alle 60v muiden maksamille eläkkeille.
- Anonyymi
Ministeri - ja kansanedustajatuloilla ja palkkioilla ei tarvitse tinkiä syömisistään ellei tietyttyjen tuotteiden toimitus Suomeen lopu kokonaan.
Hallitus toivonmukaan huomioi tilanteen korottamalla kansaneläkettä ja toimeentulotukea sekä avustamalla bensakuluissa samoin kuin Ruotsi tekee.- Anonyymi
Älä nyt hulluja puhu tavoitteemme ensin, terv Degrönä
- Anonyymi
Ihmettelen, miksi ruokaa täytyy mainostaa, TV,
lehdet. Maksaa, kuka maksaa, no kuluttaja.
Luulis, että osais ihminen ilman mainontaakin einestä löytävän. - Anonyymi
Olen seuranut eduskunnan kyselytuntia ja pannut merkille kuinka Marin on kertakerralta laihempi kuin aidanseiväs. Vastaavasti Saarikko alkaa muistuttaa räjähtämäisillään olevaa ilmapalloa. Olen järkyttynyt.
- Anonyymi
Onhan se selvää kun marin sai mässäilyyn vain 6000 €/kk aamiaisrahaa, tukijulleilla jää tuhlattavaksi yli 16 000 €/kk, lisäksi mitå saavat tuotteiden ja puun myynnistä, metsääkin keskimäärin peräti 125 hehtaaria/tila. Sitten vielä urakovat pimeästi ilmaisilla koneilla.
- Anonyymi
Halvan ruuan tuontia ulkomailta ei voi kieltää.
- Anonyymi
Kyllä voi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä voi.
Ei voi. Suomi ei ole Venäjä tai muu diktatuuri vaikka kepulaiset niin toivovat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi. Suomi ei ole Venäjä tai muu diktatuuri vaikka kepulaiset niin toivovat.
Kieltoon vain irvokasta varastaa ruokaa ylikansoittuneista ulkomaista.
Vain henkisesti sairas tekee vastaavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kieltoon vain irvokasta varastaa ruokaa ylikansoittuneista ulkomaista.
Vain henkisesti sairas tekee vastaavaa.Kieltoon vaan tappiollinen tukiaisilla tuotetun ruuan vienti Suomesta. Tukiaiset jaettava köyhille ja antaa markkinoiden määrätä ruuan hinta.
- Anonyymi
Tulee mieleen eräskin holkeri, joka sanoi kansalle että syökää silakkaa, ja että minä juon nyt kahvia.
Repikää siitä ruokavalionne. Pullakahvit jätetään ministereille ja muille tärkeille, kansa syö silakkaa. - Anonyymi
Nuo tukimiljoonat olisi pitänyt hoitaa ajallaan, nyt on jo vähön liian myöhäistä, kun lannoittdita ei enää saa, polttoaineiden saanti pilvissä, siemenvijat ja - perunat ovat vähissä. Näin se vihervasemmisto kepu aisankannattajanaan hoitaa maan asioit. Edelleen olisin valmis tinkimään poliitikoista, poliittisista broilereista nimityksineen ja viranhaltijoiden määristä. Suomessa näitä on moninkertaisesti liikaa. Säästyisi siinäkin valtion ja kuntien varoja aivan älyttömästi. Suomeksi veronmaksajien rahoja, joilla olisi voitu pitää huoltovarmuutta omassa maassa, mutta em. toimijoille se ei ole ollut tärkeää, että Suomi selviää kriiseissä omin avuin. Utopiaa on ylläpidetty ja tuhlattu suomalaisten verovaroja ympäri eurooppaa ja muuta maailmaa. Tyhmyys realisoituu ja vieläpä kepun ministerin omalla ilmoituksella! Syökää vähemmän, että voimme edelleen jakaa enemmän! Taivas varjele Suomea ja suomalaisia jatkossa tällaisilta hallituksilta, jooko!
- Anonyymi
Höpöhöpö, polttoaineet ja lannoitteet ostettu lähes kaikilla jo aikoja sitten ja oma vikanne jos olette tuhlanneet kaikki rahat kerskakulutukseen. Mersua myntiin vaan ellette puuta halua myydä, ei tuhlailunne kuulu työläisten maksettavaksi.
- Anonyymi
Kaupoille tässä miinusta, nythän niillä on lupa kupata kuluttaja kuiviin. Ostovoimaa ei siis tulevaisuudessa ole luvassa turhuuksiin, ruokaa toki on ostettava. Ehkäpä hyllyt tyhjenee turhista tuotteista, jugurttiakin jo sata erilaista ja kovat hinnat monessakin tuotteissa.
- Anonyymi
Saarikko voi pitää syömisessä puolen vuoden tauon ennen kun alkaa olla terveissä mitoissa.
- Anonyymi
"Ei paljoa alemmas voi enää ruokakuluja laskea. Asun yksin ja ruokaan
menee noin 500e/kk. Laadusta en ala tinkimään."
Jos noin paljon menee, niin aika lailla lihapainotteisia valmisruokia ostetaan teillä kaupasta.
Oikeasti köyhät ihmiset elää puolella tuosta rahasta, ja lehdissä on ollut vinkkejä kuinka 100€/kk ruokavaliokin rakennetaan.
https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000006015472.html
Siis satasella syödään pastaa, riisiä, juureksia, puuroa ja leipää jne. Loput 400€/kk voit sitten laittaa muuhun hurvitteluun, vaikka lomamatkoja ja vieraita naisia.- Anonyymi
Minä tienaan hyvin enkä silti kuluta ruokaan 500 kuussa. Mitä ihmettä pitää syödä että saa kauppaan kulumaan noin paljon?
- Anonyymi
On ollut pakko pärjätä jopa 50€/kk kun ei kelafemakot maksa mitä kuuluisi, enpä sitten minäkään maksa enää veroja.
- Anonyymi
Nälkäinen tulee vihaiseksi ja lopulta vallankumous alkaa.
- Anonyymi
Mutta tuleeko Suomeen oikeistovallankumous vai vasemmistovallankumous?
Aikaisemmin NATO:a vastustaneesta Li Anderssonistakaan ei taida enää olla kapinakenraalittareksi. Perheellsienä rouvana hänkin haluaa nyt NATON syliin turvaan. - Anonyymi
Sen takia että ei tule on pidettävä siitä kiinni että ihmisillä on viimesijainen toimeentulo mahdollisuus ja se taataan sosiaaliturvan kautta nyky yhteiskunnassa, Kun ei eletä enää kyläyhteiskunnassa jossa sukulaiset huolehtivat toisistaan. Yhteiskunnassa tiedetään vallan hyvin eriarvoistumisen seuraukset joten siihen on syytä kiinnittää erityistä huomiota että sosiaalinen turvaverkko ei petä eikä rapaudu. Ikävä kyllä meidän politikkomme ovat tuosta viis veisanneet ja sillä että jatkettaisiin samalla tiellä on todennäköisesti ikävät seuraamukset lopulta kun olot riittävästi kurjistuvat .On aika herätä ennen kuin niin käy.
- Anonyymi
Ylensyönnistä johtuva 2 tyypin diabetes on etnisten Suomalaisten kansansairaus.
- Anonyymi
Vai on Annika ollut laihdiksella, ei kyllä huomaa mistään.
- Anonyymi
Jos on liian tiukalla dieetillä niin elimistö alkaa varastoimaan kaloreita joten pitäisi syödä sen verran että ei varastoidu. sivusta
- Anonyymi
Liikaa koneita ja työntekijöitä teillä tukijuleilla, tehkää itse työt niin laihdutte eikä tarvitse tukiaisikaan.
- Anonyymi
päättäjien palkkoja pitää laskea -20%
niin tulee vähän tasoitusta- Anonyymi
-80%
- Anonyymi
Pitää lakkauttaa mtk ja kepulit kokonaan, johtajat vankilaan korruptiosta.
- Anonyymi
Jännä juttu tukia ei ole nostettu varmaan moneen vuoteen ja perusteltiin kilpailu kyvyllä vaikka ei ollut koronaa tai muuta kriisiä mutta hintoja on nostettu kahden vuoden aikana jatkuvasti.
- Anonyymi
No se on ainakin varma että maanviljelijät vaan lihoovat entisestään sohvillaan ulkomaalaisten hoitaessa pellot.
Ja vielä 300 miljoonaa lisää verorahoja ahneille. Että kehtaavat- Anonyymi
Sinähän voit ostaa toki tilan jos jaoelle haluat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän voit ostaa toki tilan jos jaoelle haluat.
On maksettu tukiaisina jo moneen kertaan. Sinähän voit maksaa tukiaiset takaisin jos et halua että se pakkolunastetaan valtiolle ja huutokaupattavaksi eniten tarjoavalle joka osaa toimia yrittäjinä ilman tukiaisia.
- Anonyymi
Syömisestä voin tinkiä ,mutta juomisesta en yhtään
- Anonyymi
Tulossa on sellainen kriisi ruoan suhteen, että sitä vaan ei ole enää saatavana sellaisia määriä. Tajuaako ihmiset sen. Ja sen takia tietysti hinnat nousee, kun on vaikeammin viljeltävää ja kasvatettavaa.
Onko tosiaan pakko olla joka tuotteesta kymmeniä eri versioita? Onko pakko syödä avocadoa, jonka kasvattamiseen menee tuhat litraa vettä?
Onko mitään järkeä????
Valtioiden on alettava säännöstellä myytävien ruokien määrää. Sota-aikoina täälläkin oli säännöstely voimassa, tavaraa ja ruokaa sai jokainen vain tietyn määrän ostokortilla. Se olisi oikein nykyihmisillekin, loppuisi se mellastaminen ruualla tv:ssäkin. Kymmeniä ruoka-ohjelmia, ruokaa käytetään taidemateriaalina kun tehdään omituisia annoksia.- Anonyymi
Kriisi tukee nopeaa vihersiirtymää.
Siksi sitä ei haluta lieventää vero-ohjausta helpottamalla.
- Anonyymi
Kaalisoppadieetti tekee hyvää.
- Anonyymi
Ylipainosta litää maksettavaksi haitta/terveysvero painoindexin mukaan, normaalipainoiset saa hyvitystä ja ylipainoiset maksaa vaikkapa 1000€/vuosi jokaista 10% kohti. Kyllä saarikolla on varaa maksaa se 5000€, lisää muillakin motivaatiota laihduttaa ja laihtuu väkisin jos ei ole varaa tuhlata ruokaan. Ylipainoisille ja rakin omistajille ei pitäisi antaa myöskään leipäjonosta., rakeille haittavero 1000-3000€/vuosi koon mukaan.
- Anonyymi
Kansanhuolto otetaan käyttöön. Henkisen työntekijän päivittäinen kalorimäärä 2200 kcal. Rakennusmiehille 3200.
- Anonyymi
Sirpa Pietikäisellä ja Annikalle suuremmat päästöt kuin Essayajilla ja Halla-aholla.
- Anonyymi
Entä Lipposen kaasuputkella? Se kuulemma valskaa. Päivi kertoi.
- Anonyymi
Kuka sen alkaa?
- Anonyymi
Tuo voisi kokeilla joskus itsekin tinkiä syömisistään ei ole Iäski kaunista eikä terveellistä.
- Anonyymi
Läskit tulee kalliiksi yhteiskunnalle...
- Anonyymi
Saakohan suomessakin invalidi-statuksen kun alkaa painamaan sellaset 300kg? Jenkeissähän tunnetusti näin toimitaan, siksi kuulemma monitekee tarkoitulsella itsestään ihrakasan. Lihavat käyvät yhteiskunnalle niin kalliiksi, että olisi reilua antaa hoikille ja terveillekin jokin kannustin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saakohan suomessakin invalidi-statuksen kun alkaa painamaan sellaset 300kg? Jenkeissähän tunnetusti näin toimitaan, siksi kuulemma monitekee tarkoitulsella itsestään ihrakasan. Lihavat käyvät yhteiskunnalle niin kalliiksi, että olisi reilua antaa hoikille ja terveillekin jokin kannustin?
Annika ei saa vielä omaa korttiansa. Tavoitarajasta puuttuu edelleen 80 kg verran.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Annika ei saa vielä omaa korttiansa. Tavoitarajasta puuttuu edelleen 80 kg verran.
Joutuukohan maksamaan jo kaksi paikkaa lentokoneessa, pitäisi ainakin.
- Anonyymi
Johan tässä on tingitty syömisistä vuosia. Miksi nyt vasta pitäisi alkaa tinkimään?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341992Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1851950Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3951840Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693945- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise51704