Venäjän tappiot Ukrainassa ovat olleet niin valtavat, että maa on menettänyt sotilaallisen kyvykkyytensä vuosiksi eteenpäin.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008684291.html
Nyt on siis loistava hetki liittyä NATOon. Venäjällä on halua hyökätä, muttei ole kykyä, ja NATO jäsenyyden myötä se kyky menetetään lopullisesti.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000008684291.html
Nyt on siis loistava hetki liittyä NATOon. Venäjällä on halua hyökätä, muttei ole kykyä, ja NATO jäsenyyden myötä se kyky menetetään lopullisesti.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Eiköän Kiina tule avuksi Venäjälle tuossakin asiassa.
Lisää sotakalustoa ja miehiä syyriasta lisää.
Tuskin tulee. Länsi on monta kertaa tärkeämpi kauppakumppani Kiinalle kuin Venäjä. Kiina ei ota sitä riskiä, että esimerkiksi maksuliikennepakotteita tehtäisiin myös sitä vastaan. Kiinalle merkitsee vain talous, ja sen suhteen Venäjä on painumassa köyhimpien banaanivaltioiden sarjaan.
Syyriasta tuskin sotilaallista apua löytyy. Syyria on pysynyt pystyssä yksinomaan Venäjän tuella. Siinä olisi kaksi rampaa toisiaan tukemassa.
Hesariin en ole luottanut vuosikymmeniin, enkä kyllä luottaisi tuohonkaan väitteeseen.
Eihän sinun hesaria tarvitse uskoa, mutta uskotko sitä asiantuntijaa joka näin sanoi?
No, uskonko palkittua ateistista tiedemiestä kari engvistiä kun hesari häntä haastattelee ja tämä sanoo, että mitään yliluonnollista ei ole. En usko ja hesari on elitistinen ateistilehti. Ei siihen voi luottaa oikein missään asiassa,varauksetta, koska tuo henkisyyden ja totuuden vastaisuus on siellä ollut vallalla niin pitkään. Median pitäisi olla vallan vahtikoira, eikä hesari siihenkään ole kyennyt.
Vastuullinen media harjoittaa myös tutkivaa journalismia, eikä epäröi paljastaa vallanpitäjien ja eliitin väärinkäytöksiäkään. Hesari linjasi kuitenkin oman tiensä erottaessaan rikostoimittaja harri nykäsen kun tämä paljasti veikkauksen ahdistelutapauksen.
Joo, siis sehän meni niin, että kun lehti ei juttua halunnut julkaista, niin nykänen kertoi tietonsa tv- ohjelmassa.
Kyllä minä Enqvistiä uskon enemmän kuin uskonnollisia poppaukkoja. Vai osaatko kertoa ainuttakaan tieteen tuntemaa tapausta, joka olisi edellyttänyt yliluonnollisen entiteetin asioihin puuttumista.
Taidat uskoa siihenkin, että maailmankaikkeus on 6000 vuotta vanha ja tähdet ovat valoja taivaankannessa.
"Asiantuntijat" ovat valhemedioissa "sopivia" asiantuntijoita jotka valitaan heidän henkilökohtaisen aatteensa perusteella jotta voidaan heidän kauttansa legitimisoida valheita "Tiede sanoo näin", "Asiantuntija sanoo tämän fakta". Vaikka kyseessä lopulta persreikä, eli mielipide.
Onhan niitä jumalallisia ja taivaallisia väliintuloja ollut. "Viipurin Pamaus" myöhäiseltä keskiajalta taitaa olla yksi ja keskiaikaisen Suomen onneksi hyökkääjät kunnioittivat Jumalaa ja pyhimystä, jonka merkkinä he ristiä taivaalla pitivät ja vetäytyivät. Muitakin taivaallisia Ilmestyksiä on todistettu sankoin joukoin ja katolisuudessahan ne hyväksytään osana hengellisyyttä.
En usko 6 000 vuoden ikäiseen maaplaneettaan, koska todisteita on hyvin vanhoista kadonneista sivilisaatioistakin. Sen sijaan uskon kyllä mm. suunniteltuun ja luotuun maaplaneettaan ja aurinkokuntaan.
Negatiiviset ja itsekeskeiset sielut pyrkivät hämärtämään totuutta oman etunsa takia.
Jokainen voi uskoa näitä valtamedian (globalistien koordinoimia propagandakanavia) juttuja, mutta tekee vain itselleen petoksen jos ei haasta mielipiteitään ja etsi tietoa muualta.
Tällainen luo valheellista itsevarmuutta ja itsepetosta. Se saa ihmisen uhmakkaaksi ja jopa röyhkeäksi. Kunnes jossain vaiheessa, joskus sitten vääjäämättä todellisuus lävähtää kasvoille kun housut on kintuissa.
Siinähän se näkyy, että olet puolesi valinnut na nimenomaa Venäjän puolelta.
Kaikkihan on loppuviimeksi puolueellista. Puolueettomuuskin on puolueellista, koska se tarkoittaa ettei tee mitään, ja etenkin Venäjän etupiiriin kuuluminen: sehän vasta puolueellista onkin.
Uskot siis enemmän Putinin propagandaa kuin Suomen omaa mediaa? Mikä tekee mielestäsi Putinin mediasta niin luotettavaa?
Mistä viestistäni oikein sait että olen Venäjän puolella? Ai kun kehotan kriittiseen ajatteluun ja etsimään tietoa itse?
No voi että, se onkin tietenkin päättömän fanaatikon kauhistus, että joku ajattelee itse eikä mene lahkon mukana. Ei yllätä yhtään.
Joko lynkkaajajoukolla on kaikki soihdut sytytetty?
"Jokainen voi uskoa näitä valtamedian (globalistien koordinoimia propagandakanavia) juttuja"
Toisin sanottuna et kritisoinut mitään yksittäistä uutista vaan koko länsimaista mediaa. Se on puolueellista, koska se on länsivastaisuutta de facto.
Lisäksi kutsuit "valtamediaan" uskovia röyhkeiksi ilman minkäänlaisia perusteluja. Sekin on puolueellista, koska olet sitten tiettyä ajattelutapaa vastaan.
Missään kohtaa et aidosti kehottanut kriittiseen ajatteluun. Ainoa paikka missä toisinajattelijat mennään soihdut hulmuten lynkkaamaan on nyky-Venäjällä, vai uskotko ennemmin Putinin propagandaa?
Venäjä ei tarvitse sotilaallista kyvykkyyttä hyökätäkseen eikä siellä sellaista edes arvioida. Autoritaarinen johtaja voi marssittaa miehiä kuolemaan kuten nyt tekee Ukrainassa, kansan hurratessa. Varmaankin Venäjän hyökkäys pystyttäisiin torjumaan, mutta kyllä siellä tykinruokaa riittää. Vaikka tulisivat heinähangot ojossa, niin valitettavasti jonkin verran tuhoa saavat aikaiseksi ja onnistuvat tuottamaan tappioita myös meille.
Valtaamaan Suomea Venäjä tuskin pystyisi senkään vertaa kuin Ukrainaa, mutta ohjuksilla tuhoamaan kyllä, kuten tekee Ukrainassakin.
Suomessa odottaa 180 000 miestä valloittamaan Karjala ja Petsamo takaisin jos Venäjä hyökkää. Lähelle päästyämme voisimme myös pommittaa Pietarin maan tasalle. Ongelma olisi siten ratkaistu vuosiksi eteenpäin.
Venäjä on varannut 500 ohjusta ammuttavaksi Suomeen. Ainakin jos uskomme piiterin trolleja vai uskommekohan sittenkään?
Juu eivät ole kun vasta testanneet muutamaa yliääni pommia. Paljon on vielä testaamatta. Aloittajalla ei taida olla minkäänlaista käsitystä varustelusta ja Venäjän isku kyvystä. Taitaa olla sen verran ydinaseitakin että riittää hyvin koko pallon hävittämiseen. Toivotaan että tämä sota hulluus ja ihmisten järjetön tappaminen saadaan äkkiä lopetettua.
Kynnys ydinaseiden käyttöön on äärettömän korkea
IL:n uutisoinnin mukaan jokainen sotapäivä maksaa Venäjälle noin 20 miljardia dollaria, halvemmat ohjukset kappaleelta ilmeisesti satoja tuhansia, ristelyohjukset miljoonan ja hypersooniset taas paljon paljon enemmän. Lentokoneet ja helikopterit aivan järkyttävän kalliita, panssarikalustosta puhumattakaan.
Yllättävän miehekästä taistelutahtoa venäläisiltä käyttää kalliita asejärjestelmiään siviilikohteiden tuhoamiseen, kun sotilaallisiakin olisi alueella.
Hitleri pääsi aika lähelle Moskovaa ja aikoi tehdä Moskovasta ison tekojärven.
Mutta mites sitten kävikään? Ei Stalin heti kaikkia paukkuja laittanut Hitleriä estämään vaan antoi tahallaan päästä pitkälle Neukun maata, vasta kun saksalaiset oli Moskovan lähellä alkoi venäläistä tulemaan ihan sikana vastaan ja tässä vielä talvikin teki tepposet sakuille.
Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.
Jos Hitler ei olisi kiirehtinyt vaan noudattanut kaikkea saatavilla olevaa tietoa sotataidosta eikä USA olisi toimittanut aseapua ja muuta apua Neuvostoliitolle, niin Neuvostoliittoa ei olisi enää ollut olemassa toisen maailmansodan jälkeen.
Oli se Stalin taitava, jätti parisen miljoonaa huonompaa miestä saksalaisten vangeiksi kun antoi Aatun edetä "ansaansa"... niin sitä ihmiskasvoista sosialismia johdettiin.
Elokapina: Menkää istumaan tielle(suolle) ja pyytäkää laulaeN
ILLMASTOTEKOJA" KUN tankit tyhjäkäyvät,polltava Dieseliä.
Samalla vihreät voisivat mennä tankinkomentajaa hakkamaan kaulimella kalloon kun talloo kukkia.
Kerrakin jotain tekoja, ja hyötyä tientukkimisesta-sakoista
Hyvin se syksyllä elokapinallisillekin kelpasi dieselbussikyyti putkaan.
t. Avaaja
natoa ei tarvita, Ukrainan sota on sen osoittanut, on tullut ilmi ettei venäjällä ole kuin ehkä zimbabween verrattava armeija. Sen pysäyttää jo pelkästään fiskarsin halkaisukirveillä.
Eikä muutenkaan. Tiet hajoo alta jo metsäyhtiöiden rekoilta.
Venäjän ei tarvitse tulla edes 500km lähemmäs Suomen rajaa, kun voi tuhota maan länsirannikkoa myöten hypersoonisilla ohjuksilla, joiden kantama on 2000km.
Taas unohtuu ja niin monilla muillakin kuin aiemminkin.
1. Venäjällä on ohjuksia ja hävittäjiä.
2. Venäjä ei valtaa suomea, se tuhoaa sen.
500 ohjuksellako Suomi muka on tuhottu? Minkä verran niitä lentokykyisiä hävittäjiä siellä on, kun eivät saa edes Ukrainan ilmatilaa haltuunsa?
Vaikka Venäjä ei pystyisi sotilaallisesti hyökkäämään Suomeen se pystyisi ampumaan ohjuksia asutuskeskuksiin kuten Ukrainassa.
Suomella ei ole Naton 5. artiklan antamaa ennaltaehkäisevää suojaa vaan ainoastaan sama suoja kuin esim. Kiovalla. Mitä siinä sitten painaa vaikka lähettäisi muutaman risteilyohjuksen Helsinkiin tai johonkin muuhun taajamaan? Ei Suomi sellaisen iskun jälkeen kuitenkaan lähde hyökkäämään Venäjälle edes ohjustukikohtiin.
Ennen Putinin kukistumista voi tosiaan tapahtua mitä vain.
Psykopaatti kavereineen on hyvin arvaamaton kostaessaan muille.
Suomeen ei kohdistu minkään näköistä sotilaallista uhkaa mistään suunnasta. Ainoastaan pelokkaiden nato-trollien ja menneisyyden traumoissa elävien päiväunissa.
Venäjällä on kädet täynnä hommia Ukrainassa ja oman kansan valvonnassa.
Punaisen torin vallankumous mellakat ovat rajut....
Ohjuksilla ei voi tuhota kansaa. Se vain lisää puolustustahtoa kun näkee venäjän tarkoituksella hävittåmät koulut ja sairaalat. Mitä venäjä nyt tekee esim paskaksi ammutulla mariupolulla?
Ja tästä lähtien ukraina on venäjän perivihollinen.
Sekö oli tavoite?
Tuo olisi kyllä hyvä uutinen,jos siihen on luottaminen. Voisi välillä hengähtää rauhassa.😊
Sittenkin rauhanturvaamisoperaatio! Voi mennä jopa 10 vuotta, ennen kuin Venäjällä on resursseja seuraavaan vastaavaan erityissotilaalliseen operaatioon. Suomen rauha siis vuosiksi turvattu.