Oikein yliääniohjuksia , sairaaloiden pommituksia , väestön pakkosiirtoja ja tämä koko hyökkäys-sodan aloittaminen .
Hänen kaikenlaiset sotarikokset on painettu villaisella Tsetseenian ja Syyrian osalta mutta taisi tulla nyt mitta täyteen .
Jokohan me älyttäisi lopultakin liittyä puolustusliittoon , Niinistö vielä haraa vastaan lähes kaikki muut jo kannattaa .
Hänen kaikenlaiset sotarikokset on painettu villaisella Tsetseenian ja Syyrian osalta mutta taisi tulla nyt mitta täyteen .
Jokohan me älyttäisi lopultakin liittyä puolustusliittoon , Niinistö vielä haraa vastaan lähes kaikki muut jo kannattaa .
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mikähän on seuraava siirto .
En tiedä seuraavasta siirrosta muuta kuin että Venäjän vähäinen tekninen teollisuus lepää ulkomaisten osien varassa ja sieltä perusteollisuudestakin puuttuu öljytehtaat joista lähin on Romaniassa.
Ja ihan satavarmasti ei tule länsimaista asiantuntijaa paikalle valvomaan korjauksia.
Puttella on nyt vauhti päällä kuin Parkinsonin potilaalla eikä kukaan ilmeisesti uskalla laittaa suitsia suuhun tai nagania....
Meillehän tämä käy mutta toivoisin kuitenkin ett loppuu jottei Ukrainan kansa joudu kärsimään enempää.
Putin haukkaa kohta suomen!Alistaa suomen ystävämieliseksi puoluettomaksi valtioksi!Jos suomen miehet joutuvat sotaan,jää selustaan vielä arvaamaton joukko ihmisiä kotiväen uhaksi!
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin viesti:
https://www.reddit.com/r/UkraineWarVideoReport/comments/tioz6e/an_inspirational_message_from_zelenskiy/
joo, natoon vaan, mutta sotarikoksista puhuminen on turhaa, jo itse sota on rikos, kuin myös sodan lietsominen.
Johtopäätöksiä Ukrainan sodasta
Ensiksikin meillä on oltava keskipitkän matkan maksimaalisen isoja vacuum raketteja ja hypersoonisia raketteja, jotka yltävät 2000 km. Tarve on noin miljoonasta raketista. Siilot hajautetusti kallioissa poratuissa lieriosäilöissä, joihin pommit eivät tehoa. Lisäksi tarvitsemme automaattisia aktivoitavia ja deaktivoitavia kaupunkipuolustusrobotti ansoja 30 miljoonaa kpl. lisäksi noin miljoona Javelin panssarintorjuntasinkoa, Stinger imatorjuntaohjuksia miljoona. Tykkien ammuksia kolme miljoonaa. Miinoja monenlaisia tarpeeksi ja NATO:n atomipommisuoja ja myös atomipommiraketteja noin 150 kpl. Merimiinoja, polkumiinoja, hyppymiinoja panssarimiinoja. Taistelurobotteja, taisteluhelikoptereita, Super Hornet 35 koneita 120. Ja niitä muita, joista ei haluta puhua vielä. Mutta keskipitkän matkan isot raketit, jos niitä on riittävästi, että rakettikirjeisiin voidaan vastata samalla mitalla tai kovemmin vihollisen omalle maaperälle, saa vihollisenkin vinohymyt sulamaan. Erityisesti ne uudet tekniset motittajat ovat hyödyllisiä. Miksi länsi ei niitä tuo. Israelilainen ilmatorjuntajärjestelmä on kyllä hyvä.
On se ”occupantti” paholaisen joukko sen verran paha ja häikäilemätön! -Sanoi ukrainalainen sotilas.
Ei vielä tiedetä kuinka fiksu veto Putinilta Ukrainaan hyökkäys oli mutta se selviää sitten rauhansopimuksessa sovituista asioista.
Putin menettää sotansa takia päänsä.
Oli oli, nyt on sokka irti. Melko kliffaa kaikkialla pian.
Viimeisimmät reportaashit:
https://www.youtube.com/watch?v=55iDntqWY2M
https://www.youtube.com/c/SkyNews/videos
Kun kunnia menee niin maine kasvaa .
Joo ku äänestetään vuoden idiootti
Tuleekohan kyläilemään tulevaisuudessa usein meillä suomessa tai muualla euroopassa tämä venäjän uusin suurmies .
Venäjä valmis osoittamaan, mitä todellinen kommunikaation purkaminen merkitsee Ukrainalle - Putin
Nykyinen Ukraina luotiin kokonaan kommunistisella Venäjällä, Putin sanoi
Putte unohti Holodomorin kaikki muut jutut....