Venäläisten kannanotto

Sekä Venäjällä asuvat että ulkovenäläiset eivät ota kantaa käytävään sotaan.

Syynä on se että kriittiset mielipiteet johtavat kostotoimiin, käytännössä salamurhaan.

Vaikka Putin kuolisi jäljelle jää FSB, KGB, SVR joissa kyllä riittää verenhimoista väkeä.
360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Juuri näin toimii fasisinen diktatuuri.

Tuohon on johtanut tiedonvälityksen muuttaminen, alentuminen propagandaksi. Ja täkäläistä tiedonvälitystä yritetään tästä syystä murentaa samanlaiseksi. Meitä suojaa onneksi demokratian perinne, mikä venäjältä puttuu täysin.

Äänestä
  • Suomessa lehdistönvapaus oli 2021 sijalla 2 ja Venäjällä sijalla 150 arvioiduista 180 maista. Ja tämä ennen Venäjän sotasensuuria.

    Kuten joku asiantuntija ilmaisi, kansa ei halua sotaa. Demokraattisessa valtiossa, jossa on vapaa tiedonvälitys, Venäjän aloittama sota olisi täysin mahdoton.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessa lehdistönvapaus oli 2021 sijalla 2 ja Venäjällä sijalla 150 arvioiduista 180 maista. Ja tämä ennen Venäjän sotasensuuria.

    Kuten joku asiantuntija ilmaisi, kansa ei halua sotaa. Demokraattisessa valtiossa, jossa on vapaa tiedonvälitys, Venäjän aloittama sota olisi täysin mahdoton.

    Tuo lehdistön vapaustilasto on tehty aikoja sitten.
    Seuraavassa luokituksssa Venäjä lienee lähellä pohjalukemia.
    Neuvostoliitossakaan ei ollut näin julmia rangaistuksia toisinajattelusta ja median uutisoinnista.
    Nyt saa kirjoittaa ruuasta, muodista....ja muista vaarattomista aiheista, joutumatta vastuuseen. Ihmiset pelkäävät, ja eivät aina tiedä missä menee laillisen, ja laittoman raja.
    Kukapa olisi uskonut vielä taannoin, että Eurooppaan voi syntyä noin vainoharhainen yhteiskunta. Yhteiskunta joka perustuu vain kuriin, ja valheeseen. Jossa yksi mies, pienen piirinsä, ja väkivaltakoneiston kanssa hallitsee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sekä Venäjällä asuvat että ulkovenäläiset eivät ota kantaa käytävään sotaan.

Syynä on se että kriittiset mielipiteet johtavat kostotoimiin, käytännössä salamurhaan.

Vaikka Putin kuolisi jäljelle jää FSB, KGB, SVR joissa kyllä riittää verenhimoista väkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu