Suurvallat ovat luonnostaan pahoja

Suurvalta-asema perustuu aina siihen, että joku muu alistetaan sen suurvallan alle, eli kovan voiman käyttöön ja sotimiseen. Maailma olisi parempi paikka ilman suurvaltoja, mutta jos suurvaltoja on pakko olla, kannatan yksinapaista maailmaa. Silloin ei ainakaan ole Kylmän Sodan kaltaista vastakkainasettelua ja jatkuvaa ydinsodan uhkaa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tämä on totta. Tämä pätee myös eu:hun.

Äänestä
  • Kaikkein paras systeemi ihmiselle on kansallisvaltiomalli jossa pienetkin kansat saavat elää omaa elämäänsä rauhanomaisesti maataan kehittäen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikkein paras systeemi ihmiselle on kansallisvaltiomalli jossa pienetkin kansat saavat elää omaa elämäänsä rauhanomaisesti maataan kehittäen.

    Tämä Impivaara-systeemi ei sulje pois kansainvälisyyttä.

    Äänestä

Liian pitkä valtakausi myös turmelee ihmistä ja ajan myötä ihmisen ego pöhöttyy narsistisesti vallasta, eli kusi nousee päähän, ja ihminen vieraantuu aikaa myöten enemmän ja enemmän normaalista elämästä ja tavallisen kansalaisen arjesta.

Äänestä

Aloittaja puhuu vain Venäjästä ja Kiinasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suurvalta-asema perustuu aina siihen, että joku muu alistetaan sen suurvallan alle, eli kovan voiman käyttöön ja sotimiseen. Maailma olisi parempi paikka ilman suurvaltoja, mutta jos suurvaltoja on pakko olla, kannatan yksinapaista maailmaa. Silloin ei ainakaan ole Kylmän Sodan kaltaista vastakkainasettelua ja jatkuvaa ydinsodan uhkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu