Aina niin sankarilliset Israelin sotilaat ampuivat kaksi kiviä heitellyttä palestiinalaista nuorta Länsirannalla Ramallahin länsipuolella.
http://www.jippii.fi/uutiset/ulkomaat/?aid=153218
Ei Israel rauhaa halua!
Rauha ei sovi siirtokuntien rakentelijoille!
Tämänpäiväisessä ulkolinjassa CIA:n "virkamiehet"
totesivat yhdestä suusta: Sharon on syyllinen nykypäivän hallitsemattomaan terrorismiin!
http://www.jippii.fi/uutiset/ulkomaat/?aid=153218
Ei Israel rauhaa halua!
Rauha ei sovi siirtokuntien rakentelijoille!
Tämänpäiväisessä ulkolinjassa CIA:n "virkamiehet"
totesivat yhdestä suusta: Sharon on syyllinen nykypäivän hallitsemattomaan terrorismiin!
Vastaukset 16
Vanhimmat
....siellä sotilasalueella teki.
Eikös pallon peluu paikat ole jossain ihan muualla,
tuntuu siltä että taas ovat muslimit keksineen tavan saada näkyvää valheellista sääliä osakseen ja itse asettivat nämä nuorukaiset uhriksi palloineen.
Laittaisitko itse lapsesi sotatilassa olevassa maassa pelaamaan palloa miehitetyllä tantereella.
Antaisitko lastesi edes pelata siellä?????
taas eri tapaus.
Eilen israelilaiset yrittivät taas tulitauon rikkomista!
Sama oli temppelivuorelle tunkeutumis-yritys äskettäin!
Ulkolinja tulee muuten juuri uusintana ykköseltä!
Kannattaa katsoa, niin huomaat, ettei ole minun keksintöä, vaan CIA kommentoi myös saman suuntaisesti!
Otetaanpa ihan maalaijärjellä esimerkki tapaus.
Huom. "Kuviteltu"
Jos joku ryhmittymä rakentaisi uskonnollisen keskuksen keskelle Helsinkiä ja aloittaisi rajoitukset kulkemiseen ja olemiseen Helsingin keskustan alueella.
Kuinka luulisit ihmisten reakoivan?
Maailma kirjoittelisi siitä kuinka kamalia Suomalaiset ovat kun tunkeutuvat uskonnollisen ryhmän pyhälle paikalle ja tuomitsisivat suomalaisten reakoinnin.
Tätä on Israelin elämä nyt.
Ainoa Pyhä Paikka on Juutalaisten Temppelialue ja islam on vain ottanut hallintaansa kyseisen paikan sepustaen sille oman tarinansa. Huom. Juutalaiset olivat siellä ensin ja Jumala valitsi Israelin nimensä paikaksi.
Menkää ja tutkikaa historian alkulehtiä!
Kyllä niitä alueita löytyy helsingistä ja mistä vaan, mihkä Sinulla ei ole mitään asiaa!!!
Palestiinalais-seemiläisillä on paljon pidempi historia Palestiinan(mukaanlukien Israel!) alueella, kuin juutalais-seemiläisillä!
...löytyihän se todellinen ajatus kirjoituksesi takaa!
Niin kuin saksassa aikoinaan.
JUUTALAISILTA PÄÄSY KIELLETTY!
Kiva tietää että kerroit Helsingissäkin olevan kyseisiä paikkoja ja muuallakin vielä jopa vuonna 2005.
Kun lukee noita juttujasi niin ei voi kuin hämmästellä kuinka vähän on itse tiennyt.
Sinulla on nimittäin aivan uutta historiaa.
Onko nämä tiedot niistä argeologisista kaivauksista joita Hitlerin miehet Arabiassa teki.
Minä olen tähän asti pitäytynyt virallisessa historiassa.
Mitä alueita Helsingissä on johon ei suomalaisilla ole asiaa.
Onko siellä jo jossain puhdas umma.
...löytyihän se todellinen ajatus kirjoituksesi takaa!
Niin kuin saksassa aikoinaan.
PALESTIINALAISILTA PÄÄSY KIELLETTY!
apukoulun oppimäärä raamattua?
Onks sulla kaikien firmojen "viivakooditkin"?
haluaisin tietää, mitä historialähteitä olet käyttänyt. Mainitse vaan kirjoittajat ja käyttämäsi lähteet. Älä nyt vaan mitään tietosankirjaa tarjoa.
Toivottavasti osaat vastata asiallisesti toisin kuin noille muille kysyjille.
että ymmärsitte kaikki väärin esittämäni väitteeni, joten voin sen tarkentaakin:
Tarkoitin siis, että kuinka kauan alue on ollut muslimeilla verrattuna siihen, kuinka kauan se on ollut juutalaisilla. Lähde oli muistaakseni Heikki Palva tai Jaakko Hämeen-Anttila.
Taas jos ajattelee, että tämä seemiläisten eripurainen jälkijoukko pääsi etiopiasta palestiinan alueelle joskus 4000 vuotta sitten, niin sitä ennen alueella oli asukkaita tod. näk. n.40000 vuotta.
Onkos oma lähteesi raamattu, vai onko jotain järkiperäistä teosta, vai taasko kumoatte jutut vääränä tapanne mukaan ilman, että voitte kuitenkaan esittää omalta taholtanne mitään todellista tietolähdettä?
Repikää siitä huumoria!
Huumoria tosiaan voi repiä monestakin lähteestä...
Jos lähtökohdaksi otettaisiin tuo, että kuinka kauan alue on ollut muslimeilla ja kuinka kauan juutalaisilla, niin vaakakuppi taitaisi kääntyä selvästi juutalisten eduksi. Tiedäthän sinäkin, että islam on hyvin uusi uskonto juutalaisuuteen verrattuna.
Raamattu ei ole koskaan lähteenäni. Ikivanhojen paimentolaiskulttuurien käsityksillä ei voida perustella nykyistä poliittista todellisuutta. Huomaathan itsessäkin saman piirteen: uskontokin kelpaa sinulle perusteeksi, kun se vaan edesauttaa asiaa. Uskonto kahlitsee ajatteluasi, koska pyrit siitä vimmaisesti eroon. Löydä balanssi!
on kirjoitettu n.1400vuotta ennen koraania, ja juutalaiset ovat joutuneet olemaan uuden testamentin kirjoittamisen jälkeen milloin missäkin. Islamilaisuus on ollut miltei koraanin kirjoittamisesta asti alueen valtauskonto, lukuunottamatta lyhyttä ristiretkeläisaikaa(mikä sekin oli kristinusko-aikaa).
En halua mitään eipäs-juupasta, mutta liki menee, ja saattaa vain olla yhtä hyvin juuri sen mukaisesti, kuin väitän!
Eli kuten rohvessorit väittää!
Kokonaan eri juttu on sitten se 40 000vuotta!
Miten perustelusi liittyy siihen missä paikassa kullakin ihmisellä on oikeus asua?Miten perustelet oikeuden palestiinalaiselle Jerusalemin pyhiin paikkoihin? Minulla ei ole mitään oikeutta asua sukuni entisillä asuinpaikoilla pelkän syntymän perusteella?Miten vain palestiinalaisella voi olla tällainen oikeus?Jos sinä asut minun talossani 50 vuotta,150 vuotta, 250 v,missä vaiheessa sinun jälkeläisesi omistaa minun taloni?
voisikin ajatella, että sinä(Israel) menisit sukusi entisille asuinpaikoille(palestiinaan), niin tilanne olisi vastaava