Kaasulla pärjää raskaassa liikenteessä

Sanoo nuori professori tampereelta Tekijä lehdessä.Montakohan pöllikuormaa kokonaispainoltaan n.80 tonnia kaveri on metästä hakenu.Tosin nää proffat ja vihreät lopettaa muutenkin suomen metsä teollisuuden.Ei siihen ois tarvinnu tulla ees sotaa euroopassa.No mummo sano aina et pää jää vetäjän käteen,mut nyt se käy koko suomelle katastrofi kun täs tilantees vielä viher vas.hallitus höpöttää jakeluvelvoitteesta ja päästöistä.
5204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Thaimaassa kun on maakaasua enemmän kuin tarpeeksi, myös raskas liikenne ajaa kaasulla.
Pitkänmatkan bussit tyhjennetään kesken matkan aina kaasutankkauksen ajaksi.
Ja rekat myös ajavat maakaasulla ja kyllä se kaasusäiliöiden patteri ohjaamon takana on melkoinen. Kuinka pitkän matkan tankkaus riittää, ei ole tietoa mutta busseihin verraten niin voisi olettaa että ehkä joku 300 km.

Äänestä
  • Sama juttu,ei oo tietoo kuinka monta sellu,kartonki ja paperi tehdasta thaimaas on.Jos on niin kyllä siellä varmaan voi myös sirkus norsuilla kuljettaa bambua ja eukalyptys puuta tehtaisiin.Tosin kyllä nekin pieree joten ei ole sekään vihreää liikennettä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sama juttu,ei oo tietoo kuinka monta sellu,kartonki ja paperi tehdasta thaimaas on.Jos on niin kyllä siellä varmaan voi myös sirkus norsuilla kuljettaa bambua ja eukalyptys puuta tehtaisiin.Tosin kyllä nekin pieree joten ei ole sekään vihreää liikennettä.

    No jos tarkoitat että kuljetukset pitäisi tehdä lihasvoimalla niin Suomessa ne on joskus tehty hevosilla. Eli hevosilla metsästä vesistöjen varteen ja uittamalla tehtaille.
    Tuotapa ei Tampereen proffa keksinyt ehdottaa, taitaa olla lliian nuori.

    Äänestä

Voisi pärjätä jos LNG rekkoja voisi tankata. Suomessa on vain muutama raskaanliikenteen LNG tankkausasema. Miten voi ostaa LNG rekan jos sitä ei voi tankata kuin parissa kaupungissa?

Äänestä

Kuka uskaltaa ostaa kaasurekan kun maakaasun tuonti Venäjältä loppuu? Kaasun hinta jo tuplaantunut puolessa vuodessa ja kohta voi loppua kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sanoo nuori professori tampereelta Tekijä lehdessä.Montakohan pöllikuormaa kokonaispainoltaan n.80 tonnia kaveri on metästä hakenu.Tosin nää proffat ja vihreät lopettaa muutenkin suomen metsä teollisuuden.Ei siihen ois tarvinnu tulla ees sotaa euroopassa.No mummo sano aina et pää jää vetäjän käteen,mut nyt se käy koko suomelle katastrofi kun täs tilantees vielä viher vas.hallitus höpöttää jakeluvelvoitteesta ja päästöistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu