Perusasiat eivät edes toimi,....
https://www.verkkouutiset.fi/kaapatut-viestit-paljastavat-hyokkaajan-kaaoksen/#8721257e
https://www.verkkouutiset.fi/kaapatut-viestit-paljastavat-hyokkaajan-kaaoksen/#8721257e
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tämä onkin suurin virhe, mihin länsimaat voivat sortua: kun konventionaalinen sodankäynti ei onnistu, niin armeija leimataan heikoksi. Tosiasiassa armeijan mahti mitataan aina ydinasein. Teoriassa ja myös käytännössä voit valita minkä tahansa kohteen maailmankartalta, ja nappia painamalla kohde on pyyhitty maailmankartalta.
Silti venäjän armeija on nolannut itsensä länsimaiden silmissä kuinka noin kouluttamatonta porukkaa voi edes päästää sotaan saati huollon täydellinen toimimattomuus?🤦🤦🤦
Venäjän Ukraina-räpellys on "smoke ja mirror" taktiikkaa. Todellisuudessa kovempia panoksia lastataan juuri laukaisualustoille ja siiloja lämmitellään käyttövalmiuteen. Varsinainen sota käydään NATO:n ja Venäjän välillä, ja se soditaan yksinomaan ydinasein.
Heikko on armeija ja moraali, kun tapetaan naisia ja lapsia.
Koko maailman vihat saa "suuri" Venäjä nyt ihan ansiosta.
Tosiasiassa kukaan ei ole käyttänyt ydinasetta Nagasagin jälkeen. Se napin painaminen tietäisi myös oman valtion peruuttamatonta tuhoa. Ydinsotaa ei voi voittaa.
Kun argumentit loppuvat, mennään lapsellisuuksiin. Melko heikkoa Putinin trolilta.
No voi että. Ydinaseet on ydinaseita mutta armeija on armeija ja Venäjällä se on totaalinen vitsi jolle koko maailma nauraa vaikka kuinka painelist sitä pikku nappiasi trolli.
Älä viitsi pelle selitellä. Ydinsota pyyhkisi Venäjän pois maailmankartalta, ja suistaisi koko maailman takaisin kivikauteen. Edes Putin ei ole niin hullu.
on varmaan niin hullu, älä edes epäile.
Lopeta tuo höpöttäminen ja lue vaikka tästä NY Timesin artikkeli: https://www.nytimes.com/2022/03/16/world/europe/ukraine-russia-nuclear-war.html
Otsikko suomennettuna: Ydinsodan todennäköisyys ei ole nolla. Perustelut tälle löytyy artikkelista.
Maa, joka painaa ydinasenappia, pyyhkii ainakin itsensä kartalta, se on varmaa. Tuntien sotilaat, he suorastaan odottavat, että saavat mahdollisuuden vastata terveisiin.
https://yle.fi/uutiset/3-12375334
Mikään ei toimi normaalisti Venäjällä, voiko joku sanoa, miksi siellä tarvitaan aina joku dikraattori määräämään "lammaslaumaa", joka määkii, mutta ei uskalla tehdä mitään itse muuta kuin nostaa kädet pystyyn.
https://www.youtube.com/watch?v=mW37znbzhv8
Pommitetaan, kaikki paskaksi. Siinä venäläisten tapa toimia, on vain pommittaa ja teurastaa.
Varsovan kansannousussa v. 1944 saksalaiset tuhosivat kaupungin kortteli korttelilta.
Englantilaiset ja amerikkalaiset aloittivat syksyllä 1944 ilma operaation Saksaa vastaan, missä he pommittivat aina 1000 koneella kaupungin kaupungilta maan tasalle. Englantilaiset yöllä ja jenkit päivällä, yötä päivää. Siviilejä kuoli 1,8 miljoonaa.
Kuulostaa todella tehottomalta ja aikaa vievältä. Nykyään tuo kaupungin tuhoaminen käy näpsäkästi yhdellä ydinkärjellä (joita yksi ydinohjus voi kantaa sisällään 3-12kpl).
Liittyy jotenkin Ukrainan hommaan vai
Sama taktiikka siis kuin jenkeillä.
Ja ainoa maa joka ei ole oppinut tuosta mitään on putinin venäjä.
Putin elää menneessä ajassa mikä ei yllätä lainkaan, vanha neuvostoliiton propagandaopetus ja kgb neuroosikurssi päälle.
Olisiko venäjän viimein aika siirtyä 2020 luvulle? Vaatii tosin putlerin syrjäyttämisen mutta sehän olisi parasta mitä maailmasta löytyy
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000008647681.html
Stalin tapoi ja näännytti ukrainalaisia nälkään 1930...4 miljoonaa.
https://yle.fi/uutiset/3-11032865
Stalin, jota näemmä nyt Putin apinoi, tapatti kaikki Murmanskin suomalaiset 1930. Stalin oli myös teurastaja ja hullu.
Ainakin länsimaat on innostuneita tuosta kauhean huonosta armeijasta. Niin huono ja kehno se armeija on, että ihan turhaa on lähteä pelastamaan jotakin Ukrainaa osaamattoman armeijan kynsistä!
Me lännessä vaan ihastelemme jokaista Ukrainan pommia ja luotia, joka menee kohti huonoa armeijaa!
Kiovan+lähellä+ukrainalaiset+tuhosivat+50%+
Venäjän+sotilaista.+Eräs+heistä+survaisi+kyrpiintyneenä+tankilla+komentajansa+päältä.+Kyllä+siellä+huulet+väpättävät+monella+ja+itku+on+kurkussa.+Venäläisten+kannattaa+oikeasti+ottaa+ja+lähteä+sieltä,+sanoi+Putleri+mitä+sanoi.
Jokaisen suomalaisen on syytä joka ilta liittää kätensä rukoukseen ja toivoa että tämä on totista totta - venäläinen armeija on oikeasti noin surkea.
Jos venäläiset todellakin taistelevat vielä 2020 luvulla viime sotien aikaisilla opeilla , niin tämähän on suuri lottovoitto meille kaikille.
No siellähän ne ajelee peräkkäin kahden metrin välein pitkin teitä ja odottaa pst- ohjusta hanuriinsa.
Joo rahat joilla piti rakentaa armeijaa meni toisiin taskuihin ja öyky taloihin laivoihin ym. Sotilaille ei ruokaa lättyynsä ja polttoaine loppuu kesken kaiken ku ei oo rahaa siihen. Putte possu lätissään röhkii ja on vihane. Trolli parka röhki jotain ja koittaa paikata tilannetta
Venäjän armeijan Nato yksinkertaisesti niputtaisi.
Ei mitään jakoa, eikä takaisintuloa.
Niputtaisi miten? Tiedoksenne, että Venäjällä on tällä hetkellä enemmän ydinkärkiä kuin USA:lla.
Kaikki varmaan ymmärtää että nämä on propagandaa...
Onko sekin että venäjän sotilaat tekevät itsemurhan ennemmin kuin lähtevät monet Ukrainaan sotimaan?
Pelaat liikaa pelejä.
Putlerin miehet puhuvat ydinaseesta kun mikään muu ei toimi.Tuskin ryssällä toimii edes ydinaseet
Joku+toimii+ja+jos+osumatarkuus+on+40-60%+kuten+muilla+ohjuksilla+ties+minne+osuu.
40%+Venäjän+ydinohjuksista+riittää+tuhoamaan+maapallon+elinkelvottomaksi,+eikä+haittaa+vaikkei+tippuisi+keskustaan.+10km+ohi+ja+keskustan+asukit+toivovat,+että+olisi+tipahtanut+sinne.
Suomeen se osuu, kuten toivomme.
Juu tiedän atomi aika venäjäl 5000 ydin pomii jenkeil 2500 ja siihen päälle pari muut maata joilla pari ydinpommia siit ei ei selviis ku pari eliölajii maapallolta jos niin käy karhukaiset selvii.
"Hyvät suhteet Idän ja Lännen välillä":
https://youtube.com/shorts/P7fjWEwWq4E?feature=share
On ihme jos ei ydinsota kohta syty.
Eihän vain miljoonamiehisen armeijan eliitti ole aseineen ja varusteineen maan alla pommisuojissa odottamassa , uhrattavissa olevat "varamiesketjut" lähetettiin kokeilemaan josko vähempi riittäisi näin alkuun ja olisi uhrattavissa "suuren päämäärän hyväksi"... ja jos onnistuisivat, aina olisi voinut komentaa porukat takaisin päivänvaloon...
Aina ne on "eliitti" piilos siis joskus 500v sit päälikkö meni eturintamaan mut jos maata puolustetaan ni se on eri asia suomi valmis jaa tukee ukrainaa.
Näinä ankeina sodan aikoina minua lämmittää suuresti aina kun katson tätä valtiomme päämiesnaista esittävää turkulaista muraalia.
https://hs.mediadelivery.fi/img/978/76ba76d993be68184d02fda167a6a766.jpg.webp
On niin nätti ja helposti lähestyttävä nainen, että ihan hengästyttää pelkkä katsominenkin.