Natohan ei ota jäsenekseen konfliktissa mukana olevaa maata, eikös vaan? No, mitä Venäjä tekee kun Suomi pistää sisään Natohakemuksen? 20 vuoden matalan intensiteetin konflikti jollain kulmalla?
Siitä herääkin kysymys, että voiko Natohakemuksen jättää salaa?
Siitä herääkin kysymys, että voiko Natohakemuksen jättää salaa?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Suomi ei uskalla hakea Naton jäseneksi. Liian suuri riski. Kukaan ei halua, että väkeämme kulutetaan jollain kytevällä konfliktilla kuten Ukrainassa. Meillä alkais väki vähenemään liikaa rahasta nyt puhumattakaan.
Menkää persut sinne Venäjälle kun kerran se on teidän persujen ihannemaa ilman demokratiaa sekä ihmisoikeuksia.
Onko pääsi noin täynnä kusta? Joku ei halua ett kansamme murhataan, niin alat haukkumaan persuksi ja ties miksi? Alkaa näyttämään vahvasti siltä, että palstan pahin pietarin trolli oletkin sinä itse.
Entä sinun oma pääsi ? Onko Sinun pääsi niin paljon täynnä kusta ettet suostu näkemään totuutta ? Kaikkea nämä pietarintrolli kokeilevat jotta saisivat valheensa perille eivätkä kestä totuutta vaan alkavat kirjoittamaan samalla asiasisällöllä kuin mitä Putinin RT-kanava tekee.
Suomi rikkoo Ranskan rauhansopimuksen ja naapurisopimuksen joka tehtiin Koiviston aikana mikäli yrittävät edes liittoutua Venäjän vihollisen kanssa ja silloin rauha tässä maassa loppuu!
Mitkä persut??Halla-ahohan on russofobi numero!
Mikä sopimus on Ranskan rauhansopimus ja miten se liittyy Suomeen. Onko Venäjällä vihollisia ja keitä.
Ei liitytä mutta pyydetään turvatakuut Natolta
..
PUAHHAHHAAA!! Minkä maan nato on pelastanut??
Pelastiko Ukrainan??
Ukraina on miinoitettu perunapelto naton valheiden jälkeen!
Putinin trolli se luulee Ukrainan olevan Natomaa koska Putin on niin sanonut.
Tässä tilanteessa se ei mene aivan niin. Kassakaappisopimuksella mennään.
Venäjästä ei ole mihinkään. Jopa sotilaallisesti heikko Ukraina pistää niille nenuun. Suomen puolustusvoimat ovat aivan toista luokkaa ja sen Putlerkin ymmärtää. Ja jos ei ymmärrä niin iskee sitten nenänsä verille, taas.
Nato antaa turvatakuut hakemuksen käsittelyajaksi.
Ei ole täysiä takuita vaan lumetakuut jotta kansa ei paskanna housuihinsa, ei siis ole mitään oikeita takuita olemassakaan. Mainilan laukauksen vol 2.0 tässä rakennetaan ihan itse aiheuttaen.
Me Halla-Ahon kainaloon itkeen!
Suomettuneet kepulaiset itkevät minkä kerkeävät puolustaessaan Putinin maailmanvalloitus-hyökkäystä. Venäjällä ei ole mitään sanomista siihen kun Persulandia hakee NATO:n jäsenyyttä. Ainoasta NATO -mailla on siihen sanomisia eikä millään epäisänmaallisilla putinin trolleilla.
Kepulaiset Venäjälle sillä sinnehän he haluavat UKK:n politiikkaa noudattaen hakeutua ilman härpättiläätä-silumanterihuppeluita.
Kepulaiset ovat vielä persuloisiakin pöljempia ihmis-epattoja.
Kekkonen jos eläisi niin hän liittäisi Persulandian heti välittömästi Putinlandiaan sillä se oisi sen verran paljon pölhön temppu että turveyrittäjätkin sen hyväksyisivät.
Suomi ulos EU:sta, toteaa Laura Huhtasaari sekä Urho Kaleva Kekkonen. Putsileri kiittää kun saa Suomen aivan ilmaiseksi ja lupaa pyytämättä. Olisivatpa ukrainalaisetin näin isänmaallisa suhtessa Venäjään.
Nyt tuli loukattua väärää miestä. Jos Korbatsovin ja Jeltsinin aikaan olisi Suomessa ollut Kekkosen veroinen valtion johto olisi historialliset vääryydet oikaistu ja Karjala ja muut ryssän rosvoamat alueet palautettu Suomelle. Kekkonen oli vallassa 25 vuotta ja osasi ryssän kierot kujeet. Ei kerännyt miljardeja omiin taskuihin vaan oli Suomen etu aina edellä. Vasenmmisto keräsi Venäjältä sievoiset summat aatetukea ja oikeisto hyvät kauppadiilit.
Niin siinä käy, sen vuoksi tässä tilanteessa hakemulsen jättäminen olisi silkkaa idiotismia.
Onko Suomi sitten jossakin konfliktissa, kun ei pietarin trollin mukaan NATO ota Suomea jäsenekseen. Missä konfliktissa Suomi muka on ? Neuvostoliittoko sen päättää saako Suomi liittyä NATO:n vaiko kenties NATO:n jäsenmaat. Aatteleppa sitä siellä Ural -vuoriston bunkkerissa kun aikaasi viettäessäsi.
Viides kolonna ulos Suomesta kohti Putinlandiaa. Mitä te täällä teette ?
Jäsenyyttä hakevalle maalle myönnetään välittömästi turvatakuut jotta vihulainen ei pääse sabotoimaan hakuprosessia. Ei huolta.
Kyllä sen nyt pikaisesti liityttävä Natoon ennen kuin kuppa ja kosketuksen puute Puten pään saa enemmän sekasin. Nyt Putte vielä voi tajuta Suomen Natojäsenyydestä: paska homma mutta ei maha mittää.
Tyhmä !
Hakemus on esillä kunnan virallisella ilmoitus taululla.
Hakemus on esillä naton virallisella ilmoitus taululla.
Hakemus .
Käsitellään noin. 8h sisällä.
kaikki on maassa hullusti mutta sota se on hirveintä.
kun katsoo kuvia kaikki kodit on mäsänä.
minne ja miten voi palata takasin ei löydy siivoojaa ja rakentajaa.
Niin....se on kauheaa kun joutuu itse tekemään jotain....
Eiköhän se hoideta salaa ja salamavauhtia, jos päätetään liittyä. Ensin kaikilta Nato-mailta kysytään etukäteen sitova suostumus. Kun kaikilta mailta on kirjallinen hyväksyntä, niin Suomi laittaa Nato-hakemuksen ja sitten ollaan Natossa samantien.
Noin toimiessa Venäjä ei ehdi aloittaa Suomea vastaan sotatoimia tai alkaa vit....tuilemaan muuten tai alkaa painostamaan jotain Nato-maata hylkäämään Suomen liittymisen. Ruotsi tekee saman siirron samalla hetkellä Suomen kanssa.
Tossa on vaan se, että osaako suomalaiset poliitikot pitää asiat salassa, vai juokseeko joku Putinia rakastava lörppö vakooja-politiikko lepertelemään venäläisille Suomen aikomuksesta. Niitäkin, kun nyt tuntuu olevanv altion hommissa.
niin se on ... jos jotkut hullut päättä tulla ja särkevät kodit.
Pienellä riskillä jäseneksi. Ollaanko kaulaa myöden kusessa sen tulevaisuus näyttää. 😐
Mut eurooppalainen turvallisuus on nyt heittänyt härän pyllyä, että ihan loogista mukaan mennä.
Taannoinen puolustuministeri Elisabeth Rehn olisi menossa Natoon, mutta oli huolissaan siitä, että miten hoidetaan se "vaarallinen aika" eli hakemuksen jättämisen ja hyväksytyksi tulemisen välinen aika.
Saammeko 100000 mamua maahan kohta.
Joo saamme 120 000 000 venäläistä matuilemaan Persulandiaan.
Ei tarvitse salaa, USA antaa turvatakuut hakuprosessin ajaksi
Tuskin antaa. Muista että senaatti sen jäsenyyden päättää ei pressa.