Ei tuo osuus ole juurikaan viime vuosina laskenut.
Vieläkin 81% kuolleista evlut. kirkon jäseniä.
7
841
Vastaukset
- Anonyymi
Suurin osa kuolleista kuului tietenkin siihen ikäluokkaan, jolloin lapsuus ja nuoruus vietettiin melkoisessa yhtenäiskulttuurissa.
Kymmenen seuraavan vuoden aikana tulee kuolemaan melkoinen osuus kirkon jäsenistä, ja nimenomaan siitä uskonnollisimmasta päästä. Tämä tulee jyrkentämään kirkon eri tilaisuuksiin osallistuvien määrää, mutta myös tulojen määrää merkittävästi.
Toisaalta seuraavan 10 vuoden aikana n. 40% kirkon työntekijöistä eläköityy ja sitä myötä palkkakulut tulevat laskemaan kun ei läheskään kaikkia vapautuvia virkoja tarvitse täyttää. Haittana, kirkoin kannalta, tulee olemaan kattamattoman eläkevastuun hoitaminen. Kirkon sijoitustoiminta on kuitenkin toiminut pitkään varsin tehokkaasti, että ehkä se hoitaa asian?- Anonyymi
Vanhat ihmiset uskovat vielä pappien juttuihin
"Suomessa uskonto on ammattilaistunut. Luterilaisen kirkon ja vanhojen valtiokirkkojen dominoiville kulttuureille on tyypillistä uskonnon ammattilaisten vahva rooli.
Ajatellaan, että uskonnon ammattilaiset hoitavat uskonnosta puhumisen.
Vanhemmilla sukupolvilla ollut se ajatus, että, “vain tietynlainen tapa olla ihminen on hyväksyttävää”, se näkyy myös uskonnollisuudessa.
Vanhemmalle ihmiselle vaatii omaa kasvuprosessia, että pääsee avoimempaan maailmaan, joka on nuorille lähtökohtaisesti jo paljon avarampi ja hyväksyvämpi kuin nuorilla aikaisemmin"
https://yle.fi/uutiset/3-12373140 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanhat ihmiset uskovat vielä pappien juttuihin
"Suomessa uskonto on ammattilaistunut. Luterilaisen kirkon ja vanhojen valtiokirkkojen dominoiville kulttuureille on tyypillistä uskonnon ammattilaisten vahva rooli.
Ajatellaan, että uskonnon ammattilaiset hoitavat uskonnosta puhumisen.
Vanhemmilla sukupolvilla ollut se ajatus, että, “vain tietynlainen tapa olla ihminen on hyväksyttävää”, se näkyy myös uskonnollisuudessa.
Vanhemmalle ihmiselle vaatii omaa kasvuprosessia, että pääsee avoimempaan maailmaan, joka on nuorille lähtökohtaisesti jo paljon avarampi ja hyväksyvämpi kuin nuorilla aikaisemmin"
https://yle.fi/uutiset/3-12373140Juttu on todella kallellaan uskonnon suuntaan, eikä ihme (sic), kun pääjehuna on entinen kirkon tutkimuskeskuksen Kati Tervo-Niemelä.
Vaikka hänellä varmaan onkin jonkinlainen tutkijaeetos, eivät vanhat karvat ole minnekään häipyneet.
Ylellä tajusivat olla antamatta kommentointimahdollisuutta juttuun...
- Anonyymi
Kyllä osuus laskee vuosi vuodelta. Ihmiset eivät yleensä liityy eikä eroa viime vuosinaan.
- Anonyymi
Vaikea nähdä että laskusuunta olisi kovin jyrkkä.
Nyt kuolevista suurin joukko on iältään 75-85v, eli syntyivät 1937 - 47. Silloin uskonnollisuus oli ihan eri tasolla kuin vaikkapa 60-luvulla. Eli ehtivät elää lapsuutensa ja osan nuoruuttaan aika erilaisessa ympäristössä, kuin esim. 60-luvun keskivaiheen jälkeen syntyneet, varsinkin kaupunkiympäristössä.
Jyrkemmin tuo käyrä lähtee laskemaan vasta 2030-luvun keskivaiheen jälkeen, aikaisintaan.
Luulen;-D
- Anonyymi
Ei se mitään, mutta se, että peruskouluikäisissäkin vielä 81 % on kirkon jäseninä, siinä on jotain.. Pielessä.
- Anonyymi
Se on sentään lukema, joka laskee selvemmin.
Itse asiassa koko käppyrä näyttää hassulta, koska rippikoulu on yhä suosittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2062439
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo411607Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1381251Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2871043Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56992Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis303985Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen21941- 55916
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19794Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58773