Ei voi leikata.
Työmarkkinatukea 550 eur
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Leikataan 140 euroa niin te ette saa kaljaa.
140 eurolla saa kaljaa, ja työttömyys korvauksen lisäks viellä toimeentulotukea ja asumistuea. Ja asumistuki suoraan vuokranantajan tilille niin ei jää itselle paljoa vuokrasta maksettavaa.
Tuosta+menee+tietääkseni+veroa+se+25%+tai+59%+jompi+kumpi+määrä.
Tuo on käteen jäävä osuus, verot on jo tuosta maksettu.
Jos työttömyyskorvaus alenee, se annetaan tt tukena takasin. ei hätää.
Työmarkkinatuki on aivan liian suuri, jos siitä riittää kaljaan ja tupakkaan.
Palkat+on+liian+suuret+jos+työlliset+kehuvat+palkallaan.+Niitävoisi+leikata+89+%.
Oo hiljaa ja mee kotiis kasvaa
Toimeentulotuki tiputettava 400euroon niin yhteiskunnalle tulis muuten säästöä.
Häölyn pöly
Monessa muussa maassa työttömyyskorvaus on pienempi, joten kyllä Suomessakin voisi työmarkkinatukea leikata.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201801232200684599
Pitäis nostaa niin saada me työttömät enemmän kaljaa, hyvä vaa ettei työttömyyskorvausta leikata muhahahaah
Tuo+malli+Suomeen+ja+heti!+Ruotsissa+sossun+tuet+ovat+noin+20+%+pienemmät,+kuin+Suomessa.++Ruotsissa+ja+Suomessa+on+likimain+samat+hinnatkin,+eli+ei+niihinkään+voi+vedota+puolustellessa+Suomen+maksamia+isoja+tukia.+
En+kyllä+muutenkaan+ymmärrä+sitä,+että+Suomessa+yhdelle+yhteiskunnan+tukia+nauttivalle++henkilölle,+ei+riitä+joku+kohtuuhintainen+n.+30+-+40+neliön+yksiö,+vaan+pitää+olla+vähintään+kaksio.++Ihan+hyvin+voisi+tehdä+niin,+että+tuon+neliömäärän+ylittävältä+osalta+ei+maksettaisi+asumistukea,+vaan+tukien+saajan+on+sitten+pihistettävä+ylimenevä+vuokraraha+saamastaan+tuesta.+Valitkoon+sitten+tukien+saaja,+että+kumpi+on+tärkeämpää+asua+leveästi,+vaiko+syökö.+Turha+tulla+sanomaan,+ettei+yksiöitä++riitä+jokaiselle.+Niitä+on+vapaana+pilvin+pimein+haja-asutusalueilla+alle+400+euroa/kk.+
Muutenkin+tuo+asumistuki+on+ihan+älytön.+Siinä+siirretään+valtion+rahaa+sijoittajien+taskuun.+Ruotsin+mallissa+on+oikea+suunta.+Asumistuki+vaan+vähävaraisille+lapsiperheille,+eläkeläisille+ja+opiskelijoille,+eikä+kellekään+muulle.+
Sama+Suomeen+työttömille,+että+pitää+tehdä+töitä+saadakseen+sossusta+rahaa.+Puistoja+siivoomaan,+lumitöitä+tekemään,+tienvarsia+putsaamaan++yms..+Ilmaisia+lounaita+ei+ole.+
Täällä+vedotaan+aina+siihen,+jos+ei+muuta+syytä+keksitä,+että+Suomi+on+saanut+moitteita+huonosta+sosiaaliturvasta.+Paljonkohan+moitteita+Ruotsin+sossu+on+saanut?+Tuskin+yhtään,+vaikka+on+noinkin+paljon+kitsaampi+antamaan+ilmaista+rahaa.+
Hyvältä+tuntuu+tuo+Ruotsin+malli.
Minä en yksiössä asu enkä ole koskaan asunnut, edellinen kämppä oli 45,5 neliöinen kaksio ja tää nykyinen on 58,5 neliöinen kaksio. Asumistuki on 320€.
Tuota kiturahaa pitäisi nostaa vähintään tuhanteen euroon kuukaudessa.
Toki voi leikata. EK on sitä mieltä, kuten Sipiläkin oli, sieltä otetaan missä on suuret volyymit. Rikkailta ei kuulema kannata ottaa, niitä niin vähän. Juupa juu.
Mutta onneksi eläkkeet sentää nousevat ainakin tilastollisesti joka vuosi.
Tuoreen tilaston mukaan keskivertoeläke on 1784 €/ kk, mikä vaikuttaa jo melkoisen korkealta verrattuna erilaisiin tukiaisiin. Tosin kyse on kuitenkin brutosta.
Ikävä kyllä eläkkeissä on melkoisen suuri hajonta joka alkaa sieltä takuueläkkeestä eli 837 euron tasosta ja päätyy valtaviin useiden tuhansien eläkkeisiin.
Tulevaisuudessa yhä useamman ihmisen eläke koostuu erilaisista osa-aika/ silpputöistä, joten eläkekertymä ei ole kuitenkaan ole toivotulla tasolla.
Työeläkettä saavat ihan tavalliset kansalaiset voivat kuitenkin saada helposti tuon mainitun summan käteen, kun ovat uurastaneet herkeämättä kohtuulliset 40 vuotta.
Silloin ei tosin saa enää mitään tukiaisia, mutta ei ole kyllä tarvettakaan.
Ompa iso eläke tuo keskimääräinen eläke. Tuolla summalla eläisi makeaa luxuselämää.
Jos tuosta keskivertoeläkkeestä (1784 €) jää käteen vaikka 1400 €, niin kyllä sillä tarkka ihminene pärjää. Edellytyksenä tietysti on että elämän suuret hankinnat on jo tehty kauan sitten ja työelämän loppuaikoina on varauduttu taloudellisesti riittävästi siihen makoisaan eläke-elämään , missä voi tehdä ja harrastaa mitä haluaa.