ydinaseensa Venäjälle 1990-luvulla. Nyt olisi tarvetta vastapakotteelle eikä Putin uskaltaisi ajatellakaan käyttää itse ensin. Ukraina voisi päinvastoin ilmoittaa tekevänsä ensi-iskun jos valtion olemassaolo on uhattuna.
Ukraina varmasti nyt katuu kun luovutti
Anonyymi
1884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ihmettelen hiukan ettei Ukraina tee iskuja moskovaan ja kremliin yms. paikkoihin. Tuleeko se myöhemmin? Putin avasi vihan lippaan josta karkasi hirveä määrä vihaa heitä itseään vastaan.
Miten ajattelit Ukrainan pystyvän iskemään Kremliin?
Ja miksi ihmeessä Ukraina muutenkaan ryhtyisi pommittamaan Venäjän kaupunkeja? Siviilikohteiden tuhoaminen on sotarikos, ja Ukraina haluaa pysyä väleissä muun maailman kanssa. Lisäksi se vain turhaan kääntäisi myös Venäjän kansan tukemaan sotaa.
Putinin uho ydinaseiden käytöstä on vain säälittävää. Kaikki tietävät, ettei Venäjän sotilasjohto anna Putinin käyttää ydinaseita ellei Venäjä päädy sotaan NATOn kanssa. Tällä hetkellä Venäjä on täysin riippuvainen Kiinasta, koska muut eivät enää suostu käymään Venäjän kanssa kauppaa merkittävissä määrin. Jos Venäjä käyttäisi ydinaseita esimerkiksi Ukrainassa, Kiina asettuisi Lännen puolelle ja Venäjä jäisi täysin eristyksiin.
"Jos Venäjä käyttäisi ydinaseita esimerkiksi Ukrainassa, Kiina asettuisi Lännen puolelle ja Venäjä jäisi täysin eristyksiin."
Millä perusteilla?
Venäjä on jo yksin, ei Kiina tue Putinia
Suomi tukee Natzeja kuten viime sodassakin. https://tokentube.net/v/3319131824/BBC-haastatteli-Ukrainalaista-sotilasta-nazi-tunnuksin
Hyvä aate on aina kannattamisen arvoinen.
Hölmö tottakai annetaan aseita puolustutumiseen.
Venäjän örkkien sanaan ei taas voi luottaa, ennen sotaa vakutettiin ettei ole aikeissa hyökätä mutta hyökkäsi kuitenkin.
Nyt suutuspäisäin nämä örkit tuhoavat Ukrainan infraa, kun sota menikin päin helvettiä.
Ukrainalla pitää olla kättäpidempää puolustautumiseen.
Iso mätäpaise on Putini päässä!
Suomi ei tue venäjää, ei nytkään.
Mahdollisuuden järjen käyttöön Suomi tarjosi, mutta se ei sopinut nytkään venäläiseen kansanluonteeseen.
Ei uhkailisi nazid-Putin atomipommeillaan kun Ukrainallakin olisi muutama sata samanlaista. Hiljaista poikaa olisi Kremlin bunkkerissa.
.,.ja ajatella , että Venäjä takaa Ukrainan turvallisuuden. Saman sopimuksen mukaan , missä luovutti pois ydinaseet alueeltaan..
... Kannattaa aina luottaa venäläisen sanaan ja sopimuksiin.
----- ANTAEN ASEITA VENÄLÄISIÄ VASTAAN - VASTOIN VENÄJÄN KANSSA TEHTYJÄ SOPIMUKSIA !------
Reikäpäänazi valehtelee, mitään sellaista sopimusta ei Suomen ja Venäjän välillä ole !
Kannattaa mennä katsomaan näitä papereita eikä huutaa tuskaansa.
Suomella on selkeät sopimukset ja voit käydä niitä lukemassa jos kiinnostusta on - tuskin on??
Ja MISSÄ ne ovat nähtävillä ja luettavissa, jossain änkyränatsien huumeluolassako ?
Ei ydinaseita tarvii viime keinona, vaan voi tehdä muuta terroria, ja jos Ukrainalla ei olisi vain 92 ÄO, niin ne olisi jo salamurhannut koko Venäjän duuman.
On+sekin+ainakin+30+%+korkeampi+kuin+Putinin+natseilla.
Tarvittaessa yksi Moskovaan ja toinen Pietariin niin ryssän sota olisi sodittu.
Tasapeli vasta.
Oli tietysti alkeellinen virhe luottaa venäjään ja sen kanssa tehtyyn sopimukseen. Onneksi Suomi ei sortunut samaan 1939.
Ukraina tekee likaisen pommin, lähettää sen Moskovaan.