Veroilmoitukset tulivat

Anonyymi

Paljonko jouduitte maksamaan kirkollisveroa?

Työpaikalla kuudesta tyypistä vain kahdella oli ns. varmaa tietoa siitä, mitä pulittavat.

Kaksi oli aika ulalla paljonko, yksi ei edes ollut ihan varma kuuluuko kirkkoon. (Eivät tänä vuonna ollut vielä saanut sitä)
Piti oikein tivata että onko vakavissaan. Kuulemma oli. Yksi oli ulkomaalaistaustainen ja varma, ettei kuulunut kirkkoon.

14

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      N. 340€. Tosiaan aika paljon kun yli kymmeneen vuoteen en ole käynyt kun kahdesti hautajaisissa. Yksissä kastajaisissa käytiin myös, ne järjestettiin kylläkin kaverin kotona.

      Mutta olisin kyllä voinut osallistua noihin, vaikken kirkkoon olisi kuulunutkaan.

      Velltoahan tämä on.

      • Anonyymi

        Eroa kirkosta, niin minäkin aikoinaan tein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eroa kirkosta, niin minäkin aikoinaan tein.

        tää, erosin kans ajatuspajasta, koska seurakunnat keräävät vain rahaa ajatustilaisuuksissa, ei kovin kristillistä menoa...


    • Anonyymi

      Luterilainen kirkko on kyllä ihan kiva, siellä taustalla jossakin. Mutta en ole vuosikymmeniin sen maksavana jäsenenä ollut, en maksa kirkollisveroja.

      Jos olisi penskat siinä iässä, että on jotakin rippikouluja tulossa, niin sen aikaa voisi kirkollisjäsenenä olla.

      Mutta kun riparit käyty, niin maksamiset seis vaan. Ei ne siellä niin hyvää ja hienoa työtä tee.
      Miksi esimerkiksi pitää kustantaa sitä ,että Ev. Lut kirkko tekee lähetystyötä Japaniin?? En halua maksaa rikkaiden japanilaisten sielujen pelastamisesta.-

      • Anonyymi

        Hyvä vaihtoehto ripareille on Protun aikuistumisleirit. Ovat niin pidettyjä, että sinne on kuulemma tullut jo riparin käyneitäkin.

        Nuo lähetyshommat ei kyllä ole tätä päivää! Seurakunnissa on kaikenlaisia lähetyskerhoja joissa kerätään varoja noille pitkin maailmaa pyöriviä, mutta ei se oikein minulle maistu.

        Muutenkin tuohon niin paljon mainostettuun kirkon hyväntekeväisyyteen menee selvästi alle 10% kirkon 1 000 000 000 vuotuisesta kassavirrasta... Mutta sillä silti profiloidutaan.

        Kirkon armoton byrokratia ja kirkon seinien ylläpitämiseen menee ainakin 80% tuloista ja siksi tuohon hyväntekeväisyyteen en riitä tuota enemmän.


    • Anonyymi

      Kirkkoon en ole kuulunut lähes kymmeneen vuoteen, eikä äsken menehtynyt vanha opiskeluajan kaverikaan .

      Omaisille tuli melkoisena yllätyksenä, ettei Espoon seurakunta antanut kappeliaan kirkkoon kuulumattoman sattohetkeen, niin kuin tekevät Helsingin ja Vantaan seurakunnat.

      Kyllähän hautajaiset saatiin järjestettyä ihan tyydyttävällä tavalla Helsingissä Hietaniemen krematorion kappelissa, mutta kun saattoväessä oli paljon espoolaisia, olisi tilaisuuden järjestäminen Espoossa ollut paljon sujuvampi vaihtoehto.

      Onko tiedossa, miten Espoon seurakunta perustelee tuollaista käytäntöä?

      • Anonyymi

        Espoon seurakunta noudattaa kirkkolakia, jonka mukaan uskonnottomia tai muihin uskontokuntaan kuuluvia ei "palvella" samoin tavoin kuin ko. kirkkoon kuuluvia.
        Ja jos on omasta vapaasta tahdostaan kirkosta eronnut tai jättänyt siihen liittymättä, miksi pitäisikään saada samaa kuin kirkon jäsenet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Espoon seurakunta noudattaa kirkkolakia, jonka mukaan uskonnottomia tai muihin uskontokuntaan kuuluvia ei "palvella" samoin tavoin kuin ko. kirkkoon kuuluvia.
        Ja jos on omasta vapaasta tahdostaan kirkosta eronnut tai jättänyt siihen liittymättä, miksi pitäisikään saada samaa kuin kirkon jäsenet?

        "Espoon seurakunta noudattaa kirkkolakia, jonka mukaan uskonnottomia tai muihin uskontokuntaan kuuluvia ei "palvella" samoin tavoin kuin ko. kirkkoon kuuluvia."

        Olisit nyt vaan perehtynyt asiaan edes hiukan ennen kuin vastasit!

        Kirkkolaki ei millään tavalla kiellä uskonnottomia hautauksia kappeleissaan! Vai väitätkö, että Helsingin ja Vantaan seurakunnat (plus liuta muita) toimivat kirkkolain vastaisesti salliessaan uskonnottomia hautajaisia kappeleissaan???

        Espoon seurakuntayhtymän päätös lopettaa uskonnottomien tilaisuuksien sallimisen, perustui vain yhden piispainkokouksen (?) antamaan suositukseen.

        Espoon seurakuntayhtymä oli siis oleellisesti vanhoillisempi suhtautumisessaan, kuin suuret naapurinsa.


    • Anonyymi

      En ymmärrä, miksi
      kirkkoon omasta vapaasta tahdostaan kuulumattoman henkilön muistotilaisuus järjestettäisiin kirkon tiloissa

      ja vielä vähemmän ymmärrän, miksi
      kirkon pitäisi tarjota tilojaan ja palveluksiaan kirkkoon kuulumattomalle, joka omasta vapaasta tahdostaan ei veroäyrin äyriä tiloista ja palveluksista maksa.

      • Anonyymi

        Kirkolle on annettu velvoite hoitaa hautaustoimi ja kirkko on sitoutunut sitä hoitamaan. Kun hautausmaitten lähimaastossa ei ole sopivia tiloja, ei ole liikaa vaadittua, että kappelit olisivat kaikkien käytössä.

        Luulisi tuon kuuluvan ihan normaaliin sivistyneeseen tapaan kohdella toisia, eri mieltä olevia???

        Ja niinhän Espoon naapurikunnissa esim. Helsingissä, Vantaalla ja Kirkkonummella jo tehdään.

        Selvyyden vuoksi: nyt ei puhuta muistotilaisuudesta, vaan saattotilaisuudesta. Muistotilaisuus pidetään sitten saattotilaisuuden jälkeen. Sellaisia on kuitenkin myös pidetty ilman ongelmia monen seurakunnan tilassa.

        Joten miksi Espoossa on tuollainen vanhakantainen ja tympeä suhtautuminen?


    • Anonyymi

      Jaa.
      Kannattaisiko tuota kysyä suoraan Espoon seurakunnalta? Vai onko Suomi24 keskustelupalsta kuitenkin se paras paikka saada asiallisia, oikeellisia vastauksia?

      • Anonyymi

        ;-D sikäläisten mielipe on kyllä hyvinkin tiedossa, mutta nyt olisi mukava saada 'kadunmiehen ja -naisen' näkemys asiaan.

        Capito?


    • Anonyymi

      Seurakuntien kannattaa antaa kirkkoon kuulumattomien pitää muistotilaisuudet seurakunnan tiloissa. Heiltä voi laskuttaa pitopalvelukulut, pöytäliinakulut, tilavuokran. Kyllä se on kauppa, joka kannattaa, pääasia, että rahaa tulee.

      • Anonyymi

        Kyllä noista voivat ihan hyvin laskuttaa.

        Nyt kuitenkin monen talous on menossa niin tiukoille kun inflaatio laukkaa, että moni varmaan hyötyisi tavallista enemmän, jos eroaisi.

        Kun itse ajan hyvin pihillä autolla, niin tuolla säästämälläni 340€:lla ajan n. 3000km, eli runsaan 2 kk:n ajot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1038
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      822
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe