Miksi työttömien määrästä valehdellaan?

Työttömiä on huomattavasti enemmän kuin mitä tilastonikkarit väittävät. Miksi työttömien MÄÄRÄSTÄ PITÄÄ VALHEDELLA? On valehdeltu jo vuosia.
Eivätkö poliitikot uskalla kohdata töidensä tuloksia?
Valhtelulla on aina vaikutuksensa.
Ne tekee päätöksiä valheellisen tiedon perusteella.

Eihän maata voi johtaa valehtelemalla. Vai?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten niin? Eihän Kela ja liitot maksa enemmälle korvauksia kuin maksavat. Ja heitä on ollut n.200-250 000 viime aikoina ja yli 2,25 miljoonaa ns palkkatöissä.

Ne ketkä elää omillaan ,ei heitä lasketa miksikään työttömiksi. Yhteiskunnan ja veronmaksajien kannalta on kiinnostavaa ainoastaan kuinka monelle ja kuinka paljon se joutuu maksamaan korvauksia. Omillaan elelevät saa elää niin kuin haluaa,ei heidän tarvitse osallistua mihinkään töihin jos eivät halua tai lähteä edes armeijaan tai sotaan tai mihinkään jos eivät niin halua.

Se on kokonaan itsekseen elävän oikeus ja jokaisen kannattaa pyrkiä siihen jos aikoo joskus elää absoluuttisesti vapaasti.

Äänestä
  • Omillaan elävä? Sehän olisi ikiliikkuja, jos omilla tuotoksillaan eläisi.

    Äänestä

Pitää saada halpatyövoimaa orjiksi että yritystuotto jää.itselle. Paikallinen sopiminen myös tietää lisätuloja yrittäjille.

Äänestä

Koska ammattiliitot ovat vajonneet politikkojen tasolle työläisten polnemisessa.
Vahvojen liittojen aikana ei olisi onnistunut. Nyt liittojen johdossa ovat valkoksulus hyväveli verkosto ja tulos kyllä näkyy. Ennen oli ammattimiehet johdossa jotka tiesivät mitä työläisen elämä on.ja puolustivat jäsentensä etuja.

Äänestä
  • Siitä valehdellaan, koska demarit valehtelee kaikesta. Eivät edes tunnista totuutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Työttömiä on huomattavasti enemmän kuin mitä tilastonikkarit väittävät. Miksi työttömien MÄÄRÄSTÄ PITÄÄ VALHEDELLA? On valehdeltu jo vuosia.
Eivätkö poliitikot uskalla kohdata töidensä tuloksia?
Valhtelulla on aina vaikutuksensa.
Ne tekee päätöksiä valheellisen tiedon perusteella.

Eihän maata voi johtaa valehtelemalla. Vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu