Tehkääs bensaspedet ja sähköuunot sama perässä: Ajatte välissä tankkaamatta Stadista Lappiin Utsjoelle ja takaisin samalla tavalla eli matkan aikana tankkaamatta perätraileri perässä jossa kaksi moottorikelkkaa tai kesällä vesijettiä. Mökki Tenojoen rannassa.
Ai, ei onnistu? Niin. Osta diesel niin onnistuu.
Dieselillä ainoastaan etelästä Lappiin ja takaisin kärry perässä!
9
172
Vastaukset
- Anonyymi
Diesel on hiton hyvä raskaissa ajoneuvoissa ja pikkudieselin hyötysuhde on vertaansa vaille. Nyt kansavihaaja hallitus haluaa kadehtien lopettaa monen monipuolisen ihmisen liikkumisen ja ajaa ne kaupunkien lähiöihin pubeihin. Säälittävä suomenhallitus joka on kansaansa vastaan jos milläkin tekosyyllä.
- Anonyymi
Ja oikeasti tuo ei onnistu dieselilläkään. Parhaat dieselit pystyvät ILMAN KUORMAA kulkemaan 1200 km tankkaamatta, mutta tuolla kuormalla ne eivät pääse edes 800 km matkaa.
Lisäksi kuinka moni oikeasti kulkee koko päivän pitämättä useita ruokailu- ja kahvitaukoja? Väittäisin, että 99,99% ihmisistä on vähintään parin tunnin edestä taukoja noin pitkällä. Ainakin kunnon ruokatauko ja pari lyhyempää taukoa minimissään. Nuo rautaperseet jotka kulkevat koko matkan kerralla ovat mitättömän vähemmistö.
Itse asiassa, valtaosa ihmisistä ei kulje tuollaisia matkoja kertaakaan vuodessa. Ja useimmilla ei ole vetokoukkua autossa, koska he eivät koskaan kuljeta mitään. Katso vaikka Stadissa autoja, valtaosa autoista on koukuttomia.- Anonyymi
Lisään... Esimerkiksi itsellä ei ole koukkua ollut koskaan autossa, koska en ole koskaan sitä tarvinnut.
- Anonyymi
No ei tietenkään juuri kukaan ajele juuri noin. Sehän ei se oleellisin juttu ollutkaan, vaan se vaivattomuus ja kulutuspuoli... sehän tietysti pätee lyhyempiinkin ajoihin. Tuo tarina vain kuvaa hyvin dieselin ylivoimaa kun autonkäyttö on oikeasti välttämätöntä ja tarpeellista, ei muuta.
- Anonyymi
Tuossa kirjoitettiinn " tankkaamatta " , ei pysähtymättä . Diiselillä liikuttaessa pysähdytään yleensä ihmisten tarpeiden mukaan , joskus samalla tankataan .
- Anonyymi
Autoija on aina syyllinen joka asiaan tässä maassa. Jos on huono perunasato se on autoilijoiden vika. Jos sataa liikaa se on autoilijoiden vika. Kyllä hallitus aina syntipukin löytää. Siksi pitää rangaista.
- Anonyymi
Minun mersussa - W212 - on 80 litran tankki.
Tasasella sillä pääsee aika pitkälle.
Aivan tyhjäksi ei voi ajaa, ilmaisee ilmaa
ylämäissä. - Anonyymi
Ja mikä tuossa on se asia? Tankkausasemia on tienlaidat täynnä ja kukaan ei aja pyshtymättä tuollaista matkaa.
- Anonyymi
Mutta eihän sillä dieselillä pääse talven pakkasilla takaisin sieltä Lapista ollenkaan, jos perillä ei ole töpseliä. Paitsi, jos on webasto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4684187Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181732- 1171567
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891494Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991438Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601405- 521356
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi991272- 451129
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341098