Dieselillä ainoastaan etelästä Lappiin ja takaisin kärry perässä!

Anonyymi

Tehkääs bensaspedet ja sähköuunot sama perässä: Ajatte välissä tankkaamatta Stadista Lappiin Utsjoelle ja takaisin samalla tavalla eli matkan aikana tankkaamatta perätraileri perässä jossa kaksi moottorikelkkaa tai kesällä vesijettiä. Mökki Tenojoen rannassa.

Ai, ei onnistu? Niin. Osta diesel niin onnistuu.

9

239

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Diesel on hiton hyvä raskaissa ajoneuvoissa ja pikkudieselin hyötysuhde on vertaansa vaille. Nyt kansavihaaja hallitus haluaa kadehtien lopettaa monen monipuolisen ihmisen liikkumisen ja ajaa ne kaupunkien lähiöihin pubeihin. Säälittävä suomenhallitus joka on kansaansa vastaan jos milläkin tekosyyllä.

    • Anonyymi

      Ja oikeasti tuo ei onnistu dieselilläkään. Parhaat dieselit pystyvät ILMAN KUORMAA kulkemaan 1200 km tankkaamatta, mutta tuolla kuormalla ne eivät pääse edes 800 km matkaa.

      Lisäksi kuinka moni oikeasti kulkee koko päivän pitämättä useita ruokailu- ja kahvitaukoja? Väittäisin, että 99,99% ihmisistä on vähintään parin tunnin edestä taukoja noin pitkällä. Ainakin kunnon ruokatauko ja pari lyhyempää taukoa minimissään. Nuo rautaperseet jotka kulkevat koko matkan kerralla ovat mitättömän vähemmistö.

      Itse asiassa, valtaosa ihmisistä ei kulje tuollaisia matkoja kertaakaan vuodessa. Ja useimmilla ei ole vetokoukkua autossa, koska he eivät koskaan kuljeta mitään. Katso vaikka Stadissa autoja, valtaosa autoista on koukuttomia.

      • Anonyymi

        Lisään... Esimerkiksi itsellä ei ole koukkua ollut koskaan autossa, koska en ole koskaan sitä tarvinnut.


      • Anonyymi

        No ei tietenkään juuri kukaan ajele juuri noin. Sehän ei se oleellisin juttu ollutkaan, vaan se vaivattomuus ja kulutuspuoli... sehän tietysti pätee lyhyempiinkin ajoihin. Tuo tarina vain kuvaa hyvin dieselin ylivoimaa kun autonkäyttö on oikeasti välttämätöntä ja tarpeellista, ei muuta.


      • Anonyymi

        Tuossa kirjoitettiinn " tankkaamatta " , ei pysähtymättä . Diiselillä liikuttaessa pysähdytään yleensä ihmisten tarpeiden mukaan , joskus samalla tankataan .


    • Anonyymi

      Autoija on aina syyllinen joka asiaan tässä maassa. Jos on huono perunasato se on autoilijoiden vika. Jos sataa liikaa se on autoilijoiden vika. Kyllä hallitus aina syntipukin löytää. Siksi pitää rangaista.

    • Anonyymi

      Minun mersussa - W212 - on 80 litran tankki.
      Tasasella sillä pääsee aika pitkälle.
      Aivan tyhjäksi ei voi ajaa, ilmaisee ilmaa
      ylämäissä.

    • Anonyymi

      Ja mikä tuossa on se asia? Tankkausasemia on tienlaidat täynnä ja kukaan ei aja pyshtymättä tuollaista matkaa.

    • Anonyymi

      Mutta eihän sillä dieselillä pääse talven pakkasilla takaisin sieltä Lapista ollenkaan, jos perillä ei ole töpseliä. Paitsi, jos on webasto.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2074
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1000
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      129
      907
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      607
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      565
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      553
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      39
      509
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      113
      459
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe