Venäjän laiton hyökkäyssota

Anonyymi

VENÄJÄ on päättänyt ainakin 12 kansalliskaartin jäsenen työsopimukset sen jälkeen, kun he kieltäytyivät osallistumasta Venäjän hyökkäyssotaan Ukrainassa.

Asiasta kertoo riippumaton venäläismedia Meduza, jota tehdään Latviasta.

Kyseiset 12 sotilasta olivat Krimillä hyökkäyksen alkaessa. Heidän työsuhteensa päätettiin 1. maaliskuuta. Perusteluna oli määräyksen noudattamatta jättäminen.

Kansalliskaartilaisia edustava asianajaja Mihail Benjaš kertoi Meduzalle, että sotilaiden erottamiset on riitautettu ja että ne ovat hänen arvionsa mukaan laittomia.

”Kansalliskaartin sotilaan työsopimusta voidaan muuttaa puoleksi vuodeksi kerrallaan ilman heidän suostumustaan, jos kyseessä on hätätilanne tai aseellinen konflikti tai voimassa on sotatila”, Benjaš sanoi.

”Mutta me emme ole aseellisessa konfliktissa tai sotatilassa. Ukrainassa on sotilaallinen erikoisoperaatio.”

Sanat ”sota” ja ”hyökkäys” ovat Venäjällä pannassa sotasensuurin vuoksi. Venäjän aloittama sota Ukrainassa on Kremlin mukaan ”sotilaallinen erikoisoperaatio”.

BENJAŠIN mukaan viranomaisille olisi ongelmallista kutsua sotaa Ukrainassa sodaksi. Hyökkäyssodan valmisteleminen ja aloittaminen on nimittäin Venäjän rikoslain mukaan rangaistavaa, ja siitä voi seurata korkeintaan 20 vuoden vankeusrangaistus.

Venäjän laki ei kuitenkaan tunne käsitettä ”sotilaallinen erikoisoperaatio”. Siksi kansalliskaartin työsopimusehtoja ei voi tulkita sen mukaan.

Asianajaja Benjašin mukaan sotimisesta kieltäytyneitä kansalliskaartin jäseniä on paljon enemmän kuin ne 12, joita hän nyt edustaa. Yhteydenottoja on tullut noin 200.

”Tämä on hyvin yksinkertaista. Ihmiset eivät halua tappaa tai tulla tapetuksi. Näiden ihmisten työnkuva on ollut alun perin jotain muuta. He eivät osaa ampua ilmatorjuntaohjuksia tai ajaa panssarivaunuja”, asianajaja sanoi.

4

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Kapina venäjällä voi olla jo paljon pidemmällä kuin luullaan. Putinkin saattaa pudota parvekkeelta tai kompastua tai muuta. Eikä kerrota heti että on kuollut.

      • Anonyymi

        Kaksoisolento ilmestyy ja lähikuvat kielletty (tai käsiteltyä videokuvaa). Eikös he justiinsa kaverien kanssa puhunu et 150 vuoden elinikä mahdollista tai siirretään aivoitukset tekovartaloon. :)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kaksoisolento ilmestyy ja lähikuvat kielletty (tai käsiteltyä videokuvaa). Eikös he justiinsa kaverien kanssa puhunu et 150 vuoden elinikä mahdollista tai siirretään aivoitukset tekovartaloon. :)

        Joo, ei ne heti ilmoita, ku Putin on kuollut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe