Yksinkertaiset poloiset eivät edes tajua missä ovat. Hyvä puoli on että kuolevat pian säteilyyn. Ei tätä kansaa ole järjellä siunattu.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5fe92ccc-8d7c-4680-9002-7614d4b1c92a
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/5fe92ccc-8d7c-4680-9002-7614d4b1c92a
Vastaukset 86
Vanhimmat
No voiko noin yksinkertaisilta ihmisiltä muuta odottaa? Vaikka voissa paistais...
Se ydinvoimalaonnettomuus tapahtui vuonna 1986. Jos on uskominen siihen, että hyökkäyssotaan on lähetetty nuoria, jopa vain 18-vuotiaita varusmiehiä ja huom! ILMAN minkäänlaista sopimusta (omien sanojensa mukaan) niin eivät olleet edes syntyneet tuolloin. Asiat, jotka ovat tapahtuneet ennen 2000-luvun alkua, eivät paljon hetkauta sellaisia. Samanlaisia nuoret ovat kaikkialla.
Sitäpaitsi, tuo onnettomuus yritettiin salata, ja jos miettii tämän päivän Venäjää ja sen propagandakoneistoa, koko asia painettiin suurimmassa osassa Venäjää villaisella.
Tätähän tapahtuu meidän silmiemme edessä koko ajan Venäjän hyökkäyssodassa Ukrainaan. Samat kuviot.
Kyllä silti Suomessa älyttiin pelätä ydinsäteilyä esim. ydinsodan seurauksena, eli ymmärrettiin ydinsäteilyn riskit jo ennen kuin Tsernobylin onnettomuus tapahtui, vaikka nuoria oltiinkin.
Venäjälllä ei taideta edes juuri tietää Tsernobyylin onnettomuudesta muutenkaan mitään ei tulisi minään yllätyksenä
Niin Suomessa, kyllä. Mutta jos ajattelee, kuinka paljon nykynuoria kiinnostaa joku 80-luvulla tapahtunut, niin eipä juuri.
Venäjä on valtava maa, ja kun asiat vielä salattiin, ei ole ihme että eivät ole tietoisia. Varmaankin myös ydinvoima on heille esitelty puhtaana energiana.
Sama tuli mieleeni. Mikään ei ole muuttunut
Valkovenäläinen Nobelilla vuonna 2015 palkittu kirjailija Svetlana Aleksijevitš on kirjoittanut kirjan "Tšernobylistä nousee rukous".
Olisivatpa lukeneet tuon kirjan ne, jotka noilla alueilla liikkuvat. Tietäisivät, millainen voi olla ihmisen kohtalo liiallisen säteilyannoksen saatuaan: elävä ihminen mätänee - elävältä. Tšernobylistä vietiin ihmisiä Moskovaan hoitoon, mutta lääkärit eivät pystyneet auttamaan.
Kirjan mukaan voimalan työntekijät ryhtyivät onnettomuuden jälkeen korjaustöihin ilman minkäänlaisia suojavarusteita.
Se koko venäläinen panssarikolonna joka möyri siellä "punaisessa metsässä" eli tsernobylin pahiten saastuneella alueella, tulee piakkoin kuolemaan tuskallisiin säteilysairauksiin.
Typeryksillä ei mitään suojavarusteita ja ajelivat raskaiden sotilasajoneuvojen nostattamassa pölypilvessä, hengittivät sitä pölyä joka on kuolettavan radioaktiivista. Kävisi muuten sääliksi, mutta kun kyseessä ovat moraalittomat barbaarit tappamassa toisen valtion siviilejä, niin eipä käy sääliksi ollenkaan. Saavat juuri mitä ansaitsevat.
Vasta viikon kuluttua joukkojen jäljessä saapuneella venäläisellä asiantuntijaryhmälläkään ei ollut suojavarusteita.
Mitä lyödään vetoa, että jos noin oikeasti tapahtuu ja niitä sotilaita alkaa säteilysairauksiin kuolemaan, niin venäjä väittää että kuolivat ukrainalaisten biologisiin aseisiin.
Venäläisellä asiantuntijaryhmälläkään ei kenties ollut tietoa että mihin olivat menossa, ehkä he olivat menossa harjoitukseen tai johonkin muualle.
Suojavarusteetkin oli jo myyty pimeille markkinoille?
Toimiiko venäläiset siis suomen malliin?
Osuit just asian ytimeen hyvä !
Suojavarusterahat meni oligarkkien jahteihin!
Cesium puoliintuu 30v. 86 on 36v.
Tutkijat ovat arvioineetkin että kymmenen puoliintumisajan jälkeen alueen voisi katsoa olevan asumiskelpoinen. Se tarkoittaa vuotta 2288.
Puoliintuminen+tarkoittaa+sitä,+että+säteilyn+intensiteetistä+on+vielä+50%+jäljellä.
Toisaalta kai venäläinenkin nuoriso on pelannut ukrainalaista videopelisarjaa nimeltään S.T.A.L.K.E.R., mikä on seikkailua äärimmäisen vaaralliseksi muuttuneessa Tšornobylin suojavyöhykkeellä: säteilyä, mutantteja, hirviöitä, sotilaita, konnia ja roistoja.
Eivät jalallaan astuisi suojavyöhykkeelle jos olisivat. ; )
Ehkäpä joku jopa lukenut sen kirjan tai katsonut Tarkovskin elokuvan mihin tietokonepeli perustuu....?
Taitaa olla niin elitististä kirjojen lukeminen ja taide-elokuvien katseleminen nykyaikana, että sitä tekevät vain opiskelevat nuoret, jotka eivät joudu Venäjällä armeijaan.
Sitä paitsi sekä kirja että elokuva on kauan ennen Tšornobylin ydinreaktorionnettomuutta. Elokuva taisi olla nimetön teollisuusalue louhoksineen ja kapearaiteisine rautateineen, ja tietysti aivan erilainen kuin sekä kirja että videopeli. Kirjan tapahtumat muistaakseni oli sijoitettu pääasiassa Kanadaan, mutta tästä en ole aivan varma. Ainoa venäläinen muistaakseni koko kirjassa koki heti alussa karmean kuoleman. ; )
Kirja oli venäläiseksi klassikoksi aika sähäkkä seikkailu. Kannattaa ehdottomasti lukea.
Eihän sitä koskaan tiedä, venäläiset ovat kyllä kovia lukemaan, että ehkä jollakin se pokkariversiona panssarivaunussa mukana? Elokuva kuvattu osin Tallinnassa, hyvin lähellä satamaterminaalia mihin Helsingin lautatkin kiinnittyvät. Rautatie lähtee siitä linnahallin takaa kohti merimuseota. Sillä alueella on muistaakseni parikin info-taulua jotka kertovat elokuvan kuvauksista. Muutama vuosi sitten kävelin reitin läpi netistä löydettyjen ohjeiden mukaan.
Hahaha... Voi tulla pieni yllätys kasvaimien muodossa :D toivottavasti kuolevat hitaasti
turha nauraa Tsernobil aiheuttaa syöpää varmasti myös Suomessa.
Sama koskee meitä suomalaisia joille ei hiiskuttukaan laskeumasta.
Varmaan enemmän vaikuttaa yksinkertaiseen venäläissolttuun, joka etsii sieltä raiskattavaa :D
Venäläiset sotilaat varmaan kuvittelivat sarkografi rakennusta jääkiekko halliksi.
Ihmekös valtasivat sen muiden voimaloiden ohella, raukoille ei ole koskaan edes kerrottu onnettomuudesta. Tosin eihän meillekään raukoille kerrottu laskeumasta, herkullisia säteilysieniä ja -marjoja poimittiin laseuma-alueelta vuosikausia ennen valheen paljastumista...
Itse ainakin sain tiedon sen parin päivän viiveen kuluttua mikä neuvostoviranomaisilta kesti siitä ydinonnettomuudesta maailmalle ilmoittaa.
Suomessa laskeumasta kerrottiin varsin pian. Tosin vasta päivää sen jälkeen, kun ruotsalaiset olivat uutisoineet siitä.
Miksi vallehtelet?
Ei kerrottu tarkkaa aluetta.
Ja hirven, peuran ja villisian lihaa syötiin vuosikaudet laskeuman jälkeenkin vaikka becerelli luvut niiden eläinten lihoissa päätähuimaavat. Ilmankos noita sairauksia ilmentynyt jos minkämoisia.
Ruotsissa ehdittiin sammuttaa ydinvoimalaitos ennen kuin selvisi että säteily tuleekin Tsernobyylistä
Jos atomisäteily ei aiheutakaan örkin yksinkertaisempaan perimään vahinkoa?
Esimerkiksi rotat ovat lähes immuuneja ja torakat menestyvät vain paremmin jos elinympäristö säteilee.
Eläimet viihtyvät ja kukoistavat tuolla hyvin, ihmeellistä mutta totta.
Useimpien eläimien elinaika on niin lyhyt, etteivät syöpäsairaudet ehdi kehittyä.
Liekö ne venäläiset sotilaat syöneet niiden eläinten lihaa nälkäänsä ja nyt potevat erinäisiä sairauksia.
Kuolevat suuren johtajansa siunaamana. Onko suurempaa ylpeydenaihetta äidille ja isukille?
Mites ne Uknainalaiset ydinvoimalan työntekijät, onko ne jotain itsemurha kandidaatteja?
Heillä on suojavarusteet.
Juurikin niin .
Heillä on suojapuvut ja annosmittarit. Venäjän sotilailla suurin riski tulee radioaktiivisesta pölystä, joka keuhkoihin vedettynä aiheuttaa kehon sisäistä säteilyä. Säteileviä pienhiukkasia jää keuhkoihin.
Silloin kun venäläiset valtasivat ydinvoimala alueen sodan alkaessa,työntekijät suljettiin panttivangeiksi ydinvoimalaan. Osa ukrainalaisista työntekijöistä on yhä edelleen siellä aseistetun venäläisen miehistön alaisuudessa.
Zaporizhye miehitetyn ydinvoimalan ukrainalaisista työntekijöistä ei ole kerrottu onko heidät päästetty vapaaksi ja onko heidän tilallaan nyt venäläiset työntekijät.
Helkutin hyvä, että nuo hyökkääjät eivät tienneet mitään säteilystä saavatpahan kokkea mitä omien päättäjien vastuu todellisuudessa on.
Ei ole mitään " Rauhanomaista säteilyä olemassakaan " .
>>Ei ole mitään " Rauhanomaista säteilyä olemassakaan " .
Ilmeisesti et edes tiedä, mitä säteily on. Vinkki: valo ja infrapuna.
Pieni määrä Säteilyä on terveellistä sanoi suomalainen asiantuntija
Pakko sanoa, kun ei stiä voi välttääkään. Annos on tietenkin Tsernobylissä ihan toista luokkaa kuin normaali taustasäteily.
"Luonnon radioaktiiviset aineet kuuluvat ihmisen ympäristöön. Maankamara jalkojemme alla ja betoni- tai tiiliseinät ympärillämme säteilevät. Avaruudesta peräisin olevalle säteilylle joudumme alttiiksi kaikkialla, lentokoneessa enemmän kuin maan pinnalla. Tätä säteilyä kutsutaan luonnon taustasäteilyksi.
Luonnon taustasäteily aiheuttaa meille noin vajaan millisievertin suuruisen annoksen eli noin neljäsosan vuotuisesta säteilyannoksestamme. Avaruudesta peräisin olevan säteilyn osuus annoksesta on noin 0,33 millisievertiä (mSv), maaperän ja rakennusmateriaalien aiheuttama noin 0,5 mSv. Taustasäteilystä saatavan annoksen suuruuteen emme juurikaan voi vaikuttaa.
Ulkoinen säteily maaperästä ja rakennuksista
Ulkoista säteilyä saamme maankamarassa ja rakennusmateriaaleissa olevien radioaktiivisten aineiden lähettämästä gammasäteilystä. Tällaisia aineita ovat mm. uraani, torium ja kalium. Me vietämme suurimman osan ajastamme kotona, työpaikalla ja kaupoissa, toisin sanoen sisätiloissa. Sisällä saatu säteilyannoksemme onkin noin viisi kertaa suurempi kuin ulkona saatu. Suurimmat pitoisuudet radioaktiivisia aineita esiintyy kivipohjaisissa rakennusmateriaaleissa, kuten betonissa ja kivilaatoissa. Kerrostaloasunnoissa saamme säteilyä seinistä, lattioista ja katosta, puisissa pientaloissa vain lattiasta. Ulkona säteily on peräisin maaperästä.
Ulkoisesta säteilystä aiheutuva annos tulee siis pääasiassa rakennusmateriaaleista sisätiloissa ja on keskimäärin 0,5 mSv/v suomalaista kohti. Vaihtelu eri paikkakuntien välillä on 0,17-1 mSv/v. Suurimmillaan ulkoinen säteily on Kaakkois-Suomen rapakivigraniittialueella."
https://www.stuk.fi/aiheet/sateily-ymparistossa/luonnon-taustasateily
Tästä näkee mitä Venäjän valtionjohto on mieleltään. Ei opeteta kouluissa lähihistoriaa eikä ympäristöoppia. Miten siellä duumassakin vaikuttavat voivat nukkua yönsä hyvällä omalla tunnolla?
Nytkinhän parasta aikaa Venäjä pommittaa alueita Ukrainassa joissa säilytetään atomisaasteita. Esim Kievin ja Kharkivin alueilla. Venäläisillä on tiedossa missä nämä kaikki atomijätteiden säilytyspaikat ovat.
Pommittivathan ne Ukrainan toiseksi suurinta ydinvoimalaakin vajaa kuukausi sitten jossa yksi reaktorialue syttyi tuleen.
Ei vaan saada Putinia ja Lavrovia sotaoikeuteen, on se vaan ihmeellistä. Toitotetaan vaan ettei ydinsaaste voi ulottua Suomeen, mutta entäs muut valtiot? Ja kiva kun Azovan järvi ja osa Mustaa merta tuhotaan. Miten se saaste pystyi vuonna 1986 ulottua Suomeen?
Venäjän historian kirjoitusta muutetaan aina vallassa olevan diktaattorin mielen ja
tahdon mukaiseksi .
Nykypäivänä historiaa kirjoittaa uusikksi ukkeli nimeltä Medinski. Sama tyyppi, joka osallistuu rauhanneuvotteluihin Venäjän puolelta. On itse Ukrainassa syntynyt.
Pukki kaalimaan vartijana - tosin kohta ei varmaan ole enää edes sitä kaalimaata, niin stanan mielipuolisia tuon maan toimijat ovat. Ja kansa vielä hurraa...
Maailma ei parene ellei ryssiä tapeta.
Ei ne pitoisuudet enään ole niin korkeita.
Muutama satakertainen pitoisuus,suhteessa
turvallisuusrajaan,nostaa lievästi esim syövän
todennäköisyyttä,mutta ei sen kummenpaa.
Ja oleskelun pituus tietysti vaikuttaa?
No on ne oleskelleet Tsernobylissä jo 37 vuorokauttaa yhteen menoon.
No nyt ILtasanomat kirjoittaa Venäläisiä sotilaita siirretty akuuttien säteilysairauksien
hoitoon erikoistuneisiin klinoikoihin Tsernobylin alueelta. No entäs se kalusto joka on radioaktiivisen paskan peitossa nekö jää sinne toisten romujen sekaan ?
Entäs kun pöllyttää radiaktiivista pölyä maasta tankeilla, alkanee olla pitoisuudet vähän eri luokkaa?
Pitoisuudet ovat edelleen tappavan korkeita, eihän siellä muuten olisi tiukat turvamääräykset ja kaikki käyttävät suojavarusteita. Paitsi venäläiset typerykset. Erityisen korkeat tappavat pitoisuudet ovat maassa olleessa pölyssä, jota maastossa möyrineet venäläiset nostattivat ilmaan ja sitten hengittivät. Mikä on itsemurha, aivan kuten Tsernobylin työntekijät sanoivat.
Nyt on jo uutisoitu, että Tsernobylissä olleiden venäläissotilaiden raportoidaan kärsivän säteilyoireista ja heitä on toimitettu hoidettavaksi akuuttien säteilysairausten hoitoon erikoistuneisiin lääkintäkeskuksiin. Toivottavasti ne murhaajat kuolevat kaikki hitaasti ja tuskallisesti.
Mutta eipä seitsemää bussilastillista vietykään takaisin Venäjälle vaan Valkovenäjälle Gomelin erikoissairaalaan. Eivät saa sotilaiden omaiset tietää tätäkään.
Kuolema tulee olemaan erittäin tuskallinen ja hidas, sen todistavat aikalaiskirjoitukset vuoden 1986 onnettomuudesta.
Lihat irtoilee poskista ja pohkeista
Osa venäläisistä sotilaista ei ole edes kuullut mistään Tsernobylin onnettomuudesta. Kertoo hyvin koulutuksen sekä tiedotuksen tasosta Venäjällä. Ilmeisesti isänmaalliseen kasvatukseen ei ole kuulunut onnettomuuksista kertominen. Eivät taida tietää mitään Afganistanin sodastakaan 1979-1988.
Våhän kuin yhdellekään suomalaiselle ei kerrota peruskoulussa että kuuluimme natsi-saksaan jne.
Putinin kirjoittamissa historiakirjoissa voi lukea noin, mutta emme ole kuuluneet Natsi-Saksaan.
Eikös ne Kiovaa valtaamaan tulleet joukot ajaneet läpi Tsernobylin ja sotkivat kalustonsa ja itsensä radioaktiiviseen paskaan ? Johtuisko siitä tuo perääntyminen, että koko sakki kalustoineen on nyt säteilyn saastuttamaa ja miehistö säteilyn sairastuttamaa ?
Ukrainalainen vehnäpaketti rätisee?
Mitä muuta voi odottaa maasta jossa totuuden kertominen on ankarasti kielletty.
Satavuotinen negatiivinen rodunjalostus ei voi olla näkymättä.
Toisaalta kuka tahansa keksii mitä tahansa päästäkseen pois venäjän hyökkäysjoukoista.
Ihmettelin sitä, että pommittivat ydinvoimalaa, koska ovat itsekin melkoisessa vaarassa siinä.
Kerrotaankohan Venäjän kouluissa muutenkaan mitään ydinsäteilyn vaaroista?
Ehkä kyse on oikeasti siitä, että säteilymyrkytyksen alkaessa näkymään sotilaissa käyttää putte sitä tekosyynä joukkotuhoaseiden käyttämiseen?
Ne sotilaat möyrivät läpi sen Punaisen metsän jossa, ei ilman suojavarusteita ja säteily mittareita voi liikkua turvallisesti.
Ja kaivoivat ampumahautoja itselleen käskystä. Oman kansansa murhaajia nuo Venäjän seonneet johtajat.
Venäläisethän pommittivat ydinvoimalaa Ukrainassa ja päästivät tarkoituksella säteilyä ilmaan.
Ranskassa annettiin säteilyhälyytys, kun venäläisten päästämät säteilypilvet liikkuivat eurooppaan.
Suuri määrä venäläisiä sotilaita pyörii ilman alkeellisintakaan suojavarustusta alueilla joissa on maaperässä suuria määriä radioaktiivista materiaalia. Ajelevat pölyä nostattaen ja hengittävät kriittisiä määriä hiukkasia.
Sitten kun suuria määriä alkaa sairastua säteilymyrkytykseen, niin varmaankin keksivät ukrainalaisten käyttäneen muka kemiallisia aseita.
Venäläisten sotilaiden liikkeitä voi seurata etänä säteilymittareilla.
Ensimmäiset enäläisen ”ydinpommin” uhrit ovat venäläisiä sotilaita ja eteläossetialaiset sotilaat kyllästyivät sotimiseen ja lähtivät kotiin, noin 300 sotilasta on nähty liftaamassa tienreunassa ossetiaa kohti.
Venäläiset harjoittelevat vain ydinsotaa varten. Taktista peliä.
Hullun miehen taktiikkaa tuo on jossa omat sotilaat pakoitetaan hyökkäämään ydinsäteilyn saastuttamalle alueelle ilman mitään tietoa säteilystä ja ilman suojavarusteita.
Altistumisesta radioaktiiviselle pölylletulee tietenkin riskejä. Venäläisen sotilaan riskit Ukrainassa liittyvät kyllä pääasiassa siihen, että ovat hyökkäämässä itsenäiseen valtioon joka puolustautuu hyökkääjiä vastaan kuolettavalla voimalla.
Säteilyaltistuksesta ja radioaktiivisuuden saamisesta kehoon seuraa haittoja vuosikymmenien kuluttua. Yli äänen nopeudella lentävästä kuumasta teräksestä seuraa haittoja juuri nyt.
Eiköhän sielä ole jo tullut säteilyn haitat esiin, kun tuolla alueella on sellaisia kohtia maastossa joissa on erittäin voimakkaasti säteileviä kohtia joissa oleskelu pienenkin hetken saastuttaa oleskelijan.
Sanattomaksi vetää:
"Venäjän joukkojen koulutetut ydinturvallisuuden erikoisosaajat saapuivat vasta viikko tavallisten sotilaiden jälkeen. Reutersin haastateltavat kommentoivat, että myöskään heillä ei ollut suojavarusteita."
"Erikoisosaajat" tulevat Tsernobylin ydinonnettomuusalueelle ilman suojavarusteita?!? Osaaminen on todella erikoista.
No onhan kyse erikoisoperaatiosta, se pitää ottaa huomioon.
No Venäliset erikoisvarusteet kyllää muistetaan noista uutiskuvista, kun Tsernobyl
räjähti. Kokinhattu päässä ja esiliina päällä ja rukkaset kädessä kannettiin säteilevää töhkää pois voimalan katolta ensimmäisinä päivinä.
Ja erikoisemmaksi näyttää menevän.
Eipä enää ihmetytä venäläisten käyttämä Z-merkki. Ilmiselvästi viitataan zombeihin.
Juoksuhautojen kaivaminen tai mikään muukaan möyryäminen Tsernobylin alueen punaisessa metsässä ei todellakaan ole hyvä idea.
Olen varma että näille joukoille on tarkoituksella jätetty jakamatta gaiger-mittareita.
Tsernobylin ongelma antoi lopulta myös suomalaisille ohjeita; lapset ei saa leikkiä lätäköissä, hiekkalaatikoissa ei saa olla kauaa, marjojen ja sienten poiminta pitää vähentää tai lopettaa kokonaan.
Saatiinhan me tietoa säteilyvaaroista, mutta aika hitaasti ja vaisusti.
Kyllä tuo vaikutti suomalaisten syömiseen ja juomiseen. Pelko syöpäsairauksiin kasvoi.
Raparperiä ei myöskään sinä vuonna saanut syödä puutarhasta. En tiedä pitääkö paikkaansa vai ei, mutta jostakin syystä on sellainen muistikuva jäänyt? Tosin onnettomuuden sattuessa olin lapsi. Vesilätäköissä leikkikiellon muistan.
Uutistoimistojen mukaan seitsemän sotilasambulanssin (Venäjä käyttää PAZ-minibusseja ambulansseina, eli niihin mahtuu useita potilaita) kerrotaan tuoneen Valko-Venäjän sairaaloihin radioaktiivisuuden aiheuttamista myrkytysoireista kärsiviä sotilaita. Juuri tuolta punaisen metsän alueelta.