"Viime vuonna susien takia menetettiin riistavahinkorekisterin mukaan 239 lammasta ja 11 nautaa. Luvuissa eivät ole mukana ne eläimet, joiden arvo on korvattu tilan omasta vakuutuksesta."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008719869.html
Kaiken lisäksi koirat, sun muut suden tappamat eläimet.
Mitä vitun järkeä on susia syöttää sadoillatuhansilla euroilla?
Ei ole ainakaan mikään ilmasteko, kun eläimet pitää yhä uudelleen kasvattaa ja ruokkia, että susi saa tappaa ne.
Lisäksi maksaa tuo torjunta satojatuhansia, eli aletaan kohta puhua miljoonista, ellei näitä petoja aleta lahtaamaan.
Ei taida susilla olla edes vesikauhurokotukset kunnossa:
Vesikauhu tarttuu ihmiseen syljen välityksellä sairastuneen nisäkkään puremasta, joskus haavan tai limakalvon nuolaisusta! Kun oireet ovat puhjenneet, rabies johtaa aina kuolemaan!
Fuck EU!
yli 239 lammasta ja 11 nautaa, vuonna 2021
4
247
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä jo yksin tuon tilaston mukaan sudet on ammuttava KAIKKI.
- Anonyymi
Mitä mieltä olette poronomistajista? He syöttävät poroja suurpedoille ja saavat käyvän korvauksen. Samoin irti olevat porot aiheuttavat kymmenien miljoonien vahingot vuosittain liikenneonnettomuuksina ja tuhoamalla puutarhoja ja viljelyksiä. Porot ovat myös vaaraksi ihmisille toisin kuin sudet. Mitä tehdään poronomistajille?
- Anonyymi
Opettele ajamaan äläkä kouhota kuin mielipuoli pitkin tietä. Suset pitää lapista ajaa takaisin venäjälle, kun siellä saavat tapporahat niistä.
- Anonyymi
Ihmisten määrä on 1960-luvulta tuplaantunut. Nyt on kohta 8 miljardia ihmistä tällä planeetalla. Sitten itketään ja valitetaan muutamasta sudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1718441KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527590Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521603662Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542785Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432050- 1262046
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211751