"Viime vuonna susien takia menetettiin riistavahinkorekisterin mukaan 239 lammasta ja 11 nautaa. Luvuissa eivät ole mukana ne eläimet, joiden arvo on korvattu tilan omasta vakuutuksesta."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008719869.html
Kaiken lisäksi koirat, sun muut suden tappamat eläimet.
Mitä vitun järkeä on susia syöttää sadoillatuhansilla euroilla?
Ei ole ainakaan mikään ilmasteko, kun eläimet pitää yhä uudelleen kasvattaa ja ruokkia, että susi saa tappaa ne.
Lisäksi maksaa tuo torjunta satojatuhansia, eli aletaan kohta puhua miljoonista, ellei näitä petoja aleta lahtaamaan.
Ei taida susilla olla edes vesikauhurokotukset kunnossa:
Vesikauhu tarttuu ihmiseen syljen välityksellä sairastuneen nisäkkään puremasta, joskus haavan tai limakalvon nuolaisusta! Kun oireet ovat puhjenneet, rabies johtaa aina kuolemaan!
Fuck EU!
yli 239 lammasta ja 11 nautaa, vuonna 2021
4
285
Vastaukset 4
- Anonyymi
Kyllä jo yksin tuon tilaston mukaan sudet on ammuttava KAIKKI.
- Anonyymi
Mitä mieltä olette poronomistajista? He syöttävät poroja suurpedoille ja saavat käyvän korvauksen. Samoin irti olevat porot aiheuttavat kymmenien miljoonien vahingot vuosittain liikenneonnettomuuksina ja tuhoamalla puutarhoja ja viljelyksiä. Porot ovat myös vaaraksi ihmisille toisin kuin sudet. Mitä tehdään poronomistajille?
- Anonyymi
Opettele ajamaan äläkä kouhota kuin mielipuoli pitkin tietä. Suset pitää lapista ajaa takaisin venäjälle, kun siellä saavat tapporahat niistä.
- Anonyymi
Ihmisten määrä on 1960-luvulta tuplaantunut. Nyt on kohta 8 miljardia ihmistä tällä planeetalla. Sitten itketään ja valitetaan muutamasta sudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64801
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511698Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551