Kauppiaat jäävät eläkkeelle. Kesko ei jatka kauppaa millään muotoa Ähtärissä.
Ähtärin kuuluisaan matkailukylään jää yksi päivittäistavarakauppa..
Ähtärin kuuluisaan matkailukylään jää yksi päivittäistavarakauppa..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Aprillia aprillia!
Eiköhän merisalo hommaa jonkun putiikin teille
Lähde? Tuollaisen valeuutisen levittäminen somessa, edes aprillipilana, taitaa olla jo aika arveluttavaa, ellei jopa rangaistavaa.
Kyllä aina kysyä voi.
Kuinka monta yritystä merisalo ystävineen kloppasi ähtäriin.
Oliko Lännenkylä niistä eräs
Molemmat ovat yli kuuskymppisiä eikö jo yksinkertaisinkin ihminen tajua että eläkeelle lähtö on vain ajan kysymys. Nyt kannattaa nauttia niistä rahoista mitä on saanut työllään aikaan , on ollut yksi parhaiten voittoa tuottava yritys Ähtärissä, Elintarvikekauppa on miljoona bisnestä siinä väkisinkin kauppiaasta tulee äveriäs.Alkutuottajalle ei rahavirrasta jää kuin mopen osa.
Jos Supertorin kauppiaat lopettavat, niin harmi! Kiitos kuitenkin molemmille kauppiaille ja ystävälliselle henkilökunnalle, toivon kuitenkin, että K-kauppa jatkaa, on hyvällä paikalla ja tavara on laadukasta. Kyllä Ähtärissä pitää olla enemmän kuin yksi kauppa.
Eiköhän Eliitti siihen pukkaa oman loossinsa
Kymmenen vuoden sisällä eläkeelle jää suuri määrä yrittäjiä eikä heille ole jatkajia.
Esimerkkinä Korsumäki, Hanakat,Tapanainen,Lvi Setälä,Ostolan sähkö,ym ym, tämä ongelma on myös toisilla paikkakunnilla ei yksin Ähtärissä.
Hyvä pointti, varmaan joidenkin yrittäjien kohdalla valitettavan totta. En vaan kyllä ymmärrä väittämääsi ainakaan autokaupan, koneurakoinnin ja sähköliikkeen osalta. Mistä muka tiedät että näissä kolmessa jälkikasvu ei jatkaisi yrittämistä? Käsittääkseni ovat olleet jo vuosia mukana isiensä yritysten toiminnassa.
Valittettavasti heillä ei riitä rahkeet jatkaa.
Missä n 4 tuhannen kylässä on 6 kirpputoria.
Ähtärissä on ja kaikki pärjää.
Jopa kaupunginjohtaja Jarmo toimii avaajana.
Uudet kirpparit ovat tervetulleita.
Marketin tiloihin sopii huippu halli kirppis.
Kyllä nykyään pitää tarkkaan harkita kannattaako alkaa yrittäjäksi, työtunteja siinä hommassa ei ainakaan lasketa. Yrittäjällä on minun mielestä koiran virka, verottaja vainoaa aina ja jos palkkaat työntekijän/tekijöitä niin sitten on mahdollisesti liittokin niskassa. Hatun nosto niille jotka uskaltavat yrittää ja varsinkin jos vielä työllistävät muitakin, yrittäjät pitävät tämän maan pinnalla vaikka vihervasemmisto koittaa kaikkensa että kaikki toiminta tästä maasta loppuisi.
💪💪mistä nyt haen siiderini.En osaa kehua muuten itseäni somessa.Muuta kuin pikkupöhönissäni.
euronikki lopettaa lähivuosina, hurjan hiljainen kylä tulee ähtäristä
Ei hätää, sitten ollaan aidosti luonnon rauhassa.
Ähtäri saavuttaa tämän hallituksen himotun hiilineutraalin tilan pian.Täällä ei ole kuin muutama muori jotka potkukelkalla sitkuttaa kauppaan ja apteekkiin jotka toivon mukaan lähtevät viimmeisenä.
On ihan luonnollista, että yrittäjistä jää elåkkeelle kymmenen vuoden kuluessa suuri osa. Yrittäjän ura harvoin kestää yli kolmeakymmentä vuotta. Siis kymmenessä vuodessa kolmasosa lopettaa tai jää eläkkeelle. Mutta ei hätää. Uusia tulee tilalle. Niin on ollut ja niin on aina oleva.
Juu ja eräs ns.yrittäjä vaihtaa työtä noin 2v välein.Sen verran vmäinen luonne.
Jajajaja.....
kaikki loppuu aikanaan , valitus vaan ei milloinkaan!
neste lopettaa, autopirtti lopettaa toisessa eläkeläinen ja toisessa lähellä eläke ikää.
eläköittyy kaikki pian,,,
Missä viipyy kauppakeskus, joka tulee Niittylän tontille? Nythän olisi tilaa Lidhillekin.
Eihän K-kauppa lopeta, väärää tietoa.
Uusille kirpputoreille tulee tilaa.
Kuihtuvan matkailun metsäperä, Ähtäri.
Suomessa on paljon kuntia, jotka pärjäävät loistavasti vaikka niillä ei olekaan merkittäviä matkailutuloja. Ähtärilläkään ei niitä tuloja ole, mutta menoja sitäkin enemmän ja pärjääminen on vähän kiikun kaakun.
Tämän siitä saa kun käytte Keskisen kyläkaupassa ettekä oman kylän marketissa.Onneksi huoltsikalta saa maitoa.leipää ja keppanaa.
Hommatkaa kauppa-auto joka kulkee koko pitäjän kylät läpi.Mikkopoika voi asian pannna vireille ,vai onko siitä siihenkään hommaan.Paluu navettaan on edessä.
Kirjakauppa lopettaa , Pielikki lopettaa, Kelloliike lopettaa.
Paskapuhetta, ei lopeta.
On selvää, että monet tällä hetkellä yritystä pyörittävät kuuluvat ns. "Suuriin ikäluokkiin", jotka syntyivät jatkosodan jälkeen.
Niissä ikäluokissa oli PAKKO aloittaa työnteko, väkeä oli paljon, ja osa pääsi yrittäjäksi , kuka millekin alalle.
Mutta vaikka ne ikäluokat ovatkin sitkeitä ja uutteria, niin ikä tulee väistämättä vastaan.
Jos ei löydy jatkohalukasta, niin ainoa tehtävissä oleva temppu on pistää kioski kiinni.
Uusia yrittäjiä tulee, jos näyttää siltä, että ala kannattaa.
10 vuoden sisään on tulossa ähtäriin suuri mullistus, yrityksille ei löydy jatkajia, lähes kaikkia johtaa tällä hetkellä eläkeellä oleva yrittäjä eismerkkinä molemmat korsumäet,automuseo on vaarassa myöskin. Kaupungin virkakoneisto on jotakin höpissyt asiasta,mutta siitä ei miellellään puhuta julkisesti niin lohduton on tilanne.Ei uskoisi että näin matkailupitäjässä toimitaan. Ähtäristähän piti tulla pohjoismaiden johtava matkalilupaikkakunta, ja varovaisestikin arvioiden matkailu tuo rahaa ähtäriin yli 20 miljoonaa eli kyllä täällä pitäisi olla todella hyvä kauppakanta myös tulevaisuudessa, niin suurista summista puhutaan, voidaan sanoa että ähtärin matkailu elättää suuren osan koko pohjanmaasta, kukapa olisi uskonut että tälläinen menestys tarina tuli pandoista pohjanmaalle ja koko suomeen .
Sotilaallista tyhjiötä ei ole, sanoi joku viisas. Ei ole myöskään kaupallista tyhjiötä. Jos on ostajia, jostakin ilmestyy myös myyjiä.
Hautausmaat ovat täynnä korvaamattomia ihmisiä. Myös yrittäjiä.