Hoitajalakon vuoksi jää vakavia sairauksia hoitamatta, tämä tuntuu olevan itsestäänselvyys. Siksi Sanna Marinin, sd, hallitus harkitsee lain muutosta, jolla estettäisiin hoitajien lakkoilu.
Mutta jääkö vakavasti sairaat hoidotta?
Suomi kuuluu EU:hun ja suomalaisilla on oikeus vaatia hoitoa jossain muualla EU:n alueella ja hoidon kustantaa Suomen valtio.
Hallituksen lakimuutos ei johdu potilaiden hoidotta jäämisestä vaan valtion säästämisestä. Hoito muualla EU:ssa kuljetuksineen nimittäin aiheuttaisi hallinnolle kustannuksia, raha jouduttaisiin nimittäin ottamaan jostakin äänestäjille mukavasta asiasta pois.
Mutta jääkö vakavasti sairaat hoidotta?
Suomi kuuluu EU:hun ja suomalaisilla on oikeus vaatia hoitoa jossain muualla EU:n alueella ja hoidon kustantaa Suomen valtio.
Hallituksen lakimuutos ei johdu potilaiden hoidotta jäämisestä vaan valtion säästämisestä. Hoito muualla EU:ssa kuljetuksineen nimittäin aiheuttaisi hallinnolle kustannuksia, raha jouduttaisiin nimittäin ottamaan jostakin äänestäjille mukavasta asiasta pois.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Orjuutta voi perustella monin tavoin. Tuo aloitus perustellaan sillä, että halutaan estää Suomen kansalaista käyttämästä EU-oikeuttaan saada hoitoa toisessa EU-maassa.
Rahaa kyllä lahjoitellaan miljarditolkulla ja hyviä EU-virkoja hamutaan, mutta kun mennään taviskansalaisten oikeuksiin, ne halutaan vesittää. EU-jäsenmaksu kyllä otetaan mutta jäsenetuja ei saisi käyttää.
Suomi on osa kokonaisuutta eli EU:ta ja suomalaisella on oikeus päästä hoitoon muualla EU:ssa samaan hintaan kuin Suomessa, jos täällä ei kohtuullisessa ajassa pääse. Myös matka kustannetaan ja tarvittava kielellinen avustus.
Jostain syystä tätä ei kerrota julkisesti, vaikka kyseessä on juuri yksi niistä oikeuksta, joita EU tarjoaa kansalaisilleen, myös suomalaisille.
Hoitajien lakko ei estä hoidon saantia, eikä mikään muukaan henkilökunnan pula terveydenhoidossa.
Ihmisten pitää osata vaatia jo valmiina EU:ssa olevia oikeuksiaan!
Jos hoitajille ja lääkäreille ei ole varaa maksaa Suomessa enempää, niin tarvittaessa sitten maksetaan hoidosta ulkomaisille hoitajille ja lääkäreille.
Mikähän muuten on vakava loukkaantuminen, kun monesti onnettomuuksissa mainitaan sanonta: onko vakavasti loukkaantunut jos jalka on irronnut, sormi nyrjähtänyt tai pää irronnut?
Jos pää on irronnut, niin silloin ei tarvita enään hoitohenkilökuntaa, vaan ruumisauto
Kopsattusuperliitto.fi sivustolta: Lakon piirissä on noin 25 000 SuPerin ja Tehyn työsopimussuhteista jäsentä seuraavissa organisaatioissa:
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä,
Pohjois-Savon sairaanhoitopiirin kuntayhtymä (lukuun ottamatta Kysteri-liikelaitos),
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä,
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä,
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä,
Keski-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä (lukuun ottamatta Keski-Suomen seututerveyskeskus),
Järvi-Suomen Terveys Oy, Docta Oy, Tervia Osaajat Oy, Pohjois-Suomen sosiaali- ja terveydenhuollon osuuskunta.
Seure Henkilöstöpalvelut Oy:n sekä Sarastia Rekry Oy:n terveydenhuoltoalan työtehtävät, joita suoritetaan yllä mainituissa lakon kohdeorganisaatioissa.
Lakkokohteissa annetaan suojelutyöneuvotteluihin perustuen suojelutyötä välittömään hoitoon potilaiden hengen turvaamiseksi tai pysyvän vakavan vammautumisen estämiseksi.
Siis ei jää hoidotta vaikka suurinosa näiden alueiden hoitajista jotka kuuluvat Superin ja Tehyn työsopimussuhteeseen ovatkin lakossa.
Ja saahan sitä Suomen rajojen sisäpuolellakin hakeutua muualle paikkakunnalle hoitoon, ei ole pakko mennä toiseen EU valtioon.
Ja nythän on myös omaisilla mahdollisuus käydä tekemässä lähihoitajan työt kotihoidossa olevan omaisensa luona, tai hakea hoidettava kotiinsa.