Fasistisella Venäjällä ja natsi-Saksalla paljon samaa

Anonyymi

Mika Aaltolalta oli tänään IS:ssä hyvä kirjoitus: Putin heijastaa Venäjän omaa sisäistä fasismiaan Ukrainaan. Fasismin kaikki määritteet sopivat Venäjään.

7

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on aina ollut läpi historian totalitaarinen valtio. Ne reppanat eivät edes tiedä mitä vapaus ja demokratia voisivat heidänkin elämässään tarkoittaa.

    • Suomi on pahempi. Toivottavasti venäläiset vapauttavat meidät pian.
      😄😄😄😄😄

      • Anonyymi

        Ehkäpä sinut vapautetaan piankin. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Olipa harhainen ja valheisiin perustuva, todella tietämätön sepustus. Jos perustiedot ovat väärin, ei ole väliä miten hienon ja analyyttisen eepoksen kirjoitat. Ei rantahiekalle voi rakentaa.

    • Anonyymi

      Aaltolalta oli todella hyvä ja analyyttinen kirjoitus. Kaikkihan sen tosin ovat jo tienneet, että Putin on fasisti.

    • Anonyymi

      Putiniin sopii hyvin lasten lausahdus: "itte oot, jos toisia haukut". Putin on natsifasisti!

    • Anonyymi

      Mennäänpä askel taaksepäin toiseen maailman sotaan. Kun Saksa hyökkäsi ryssän kimppuun, venakot ei olisi selvinnyt siitä ilman USA:n materiaalista apua. Ja näin kiittämätön tuo pahan valtakunta on. Nyt kun se voidaan hävittää, niin tehdään se kunnolla. Niin että diktatuuri ja kommunismi kitketään tästä Käärmeiden pesästä lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe