Pelottaa...

Anonyymi

Moi oon 10v tyttö mul pelottaa ihan sikana että mun äiti ja iskä kuolee.. en tiiä miks mietin tämmöisiä. Mutta mul pelottaa todella paljon, näin joskus unta että mun äiti kuoli en haluu et mun iskä tai äiti kuolee haluun unohtaa tätä juttu kokonaan. Mutta se ei vaa lähde mun ajatuksesta.. mulla pelottaa enemmän et mun iskä kuolee koska sillä on astma mun mielestä ja en tiiä mistään astmasta. Voiko joku kertoo mikä on astma ja miten mä saan nää kuolema jutut pois mun ajatuksesta?

4

278

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Astma tulee yleensä allergiasta, eli kun allergia menee pahemmaksi, voi tulla astmaa.
      Astma vaikuttaa hengitykseen, keuhkoihin, mutta pysyy useimmiten lääkkeillä hyvässä hoitotasapainossa, eli sen kanssa pystyy elämään aika normaalia elämää.

      Astma kai harvemmin on mitenkään hengenvaarallinen, etenkään silloin kun on lääkkeet käytössä.
      Hengenahdistusta voi tulla ajoittain, sitä varten on hengitettävää lääkettä.

      Pelkästään astman takia harvempi on kuollut, eri asia, jos sairastuu johonkin pahaan keuhkosairauteen, niin astma saattaa olla vaikeampi siinä kohtaa.

      Aika monet ihmiset sairastavat nykyään astmaa, ja pärjäävät ihan hyvin.
      En usko, että isäsi olisi kuolemassa siihen, varmaan hänelläkin on lääkitys.

      Yritä ajatella jotain iloisempia asioita kuin vanhempiesi epätodennäköistä kuolemaa.
      Olet itse sen verran nuori, että vanhempasikin taitavat olla vielä aikuisten niinsanotussa parhaassa iässä. Eli eivät taida kuolla vielä pitkään aikaan.

      Unetkin ovat sellaisia, ettei niissä ole ajoittain ns. päätä eikä häntää, eli ne eivät ole todellsuutta, ja harvemmin edes tietää, mistä sellaiset tulevat.

      Tuleehan sitä mietittyä kaikenlaisia asioita, joskus synkkiäkin, mutta niille ei kannata antaa valtaa, vaan yrittää nauttia elämästä, kavereista, perheestä, keväästä ja alkavasta kesästä.

    • Anonyymi

      Aloitus on jatkumoa erään ikämiehen nettiaddikdiosta. On ikäänkuin "pakko" jatkaa valitsemallaan raiteella.

      • Anonyymi

        Oletko kenties itse ikämies, joka ei hyväksy tosiasiaa, että on sitä ikää tullut ?
        Useammille palstoille samanlaista juttua jatkuvasti heittelemässä, kuka aloittaja on mitenkin vanha jne..
        Hanki jostain apua ongelmiisi, niin saatat päästä oikealle raiteelle.


    • Anonyymi

      Onkohan se aika yleistä lapsena pelätä vanhempiensa kuolemaa ?
      Minäkin pelkäsin menettäväni heidät ja pelkäsin sitä
      mihin minä sitten joudun.
      Pelko unohtui sitten myöhemmin kuin kasvoin.
      Astmaattisen täytyy muista pitää lääke lähellä.
      Harvoin astmaan kuolee.
      Toivon, että olet jo voinut rauhoittua sen suhteen !
      Miten voit nyt ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      207
      17013
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      161
      12111
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6524
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      40
      5919
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4822
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4625
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3894
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      94
      3592
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3539
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3211
    Aihe