Suomalaisten Tesla-omistajien Facebook-ryhmissä on jo pitkään valiteltu vaikeasti tavoitettavaa huolto-organisaatiota. Puhelimitse huoltoon ei tahdo saada yhteyttä, vaan tunnin-kahden mittaiset jonotukset ovat täysin arkipäivää.
Vantaan Sanomat kertoi jo kaksi kuukautta sitten Tesla-huollon olleen niin ruuhkautunut, ettei uusia huoltoaikoja voinut edes varata.
Kuluvana talvena Tesla Model 3:ssa ja Model Y:ssä ilmenneet lämmityslaiteongelmat ovat kärjistäneet tilannetta. Pakkastalvena perusmallin lämmitys lakkasi kokonaan toimimasta, ja igluiksi muuttuneet autot jouduttiin hinaamaan organisaation kahden Suomessa toimivan merkkikorjaamon pihoihin.
Yhä venyneet huoltojonot törmäsivät lisäksi autoalaa yleisemminkin vaivaavaan komponenttipulaan, mikä on saanut Tesla-omistajat raivon partaalle.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/5dab1449-cd81-4431-9192-00ca6f3c6b9d
Teslat jäävät huoltoon kuukausiksi ja huollon varaus on erittäin hankalaa
Anonyymi
1
461
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä ei taida olla sähköautojen ostajia tai omistajia kun ei aihe kiinnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754311
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1014028Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582507Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672367Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik412064- 1302038
- 491939
BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1401891Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?541708- 571690