SDA organisaation työntekijät

Jeesus sanoo:
"Katselkaa kukkia, kuinka ne kasvavat: eivät ne työtä tee eivätkä kehrää."

Kuinka paljon SDA organisaatiolla on työntekijöitä kirkollisessa työssä?
Paljonko on työntekijöitä SDA organisaation bisneksissä?
2107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luultavasti SDA organisaation bisneksien liikevaihto on suurempi kuin Suomen valtion budjetti.

Äänestä

Haaveilet turhaan tällaiseen kysymykseen vastausta, koska sitä ei missään ole. Minä taidan olla ainoa täällä kirjoittelevista, joka pystyn löytämään tiedon kirkon pastoreista, laitoksista, laitostyöntekijöistä, sairaaloissa tai muussa vastaavassa työskentelevistä, enkä minäkään täällä kovin usein kirjoittele.

Vastausta tähän kysymykseen ei ole siksi, että esim. kirkon USAn sairaalat ovat yleishyödyllisiä eikä niitä siksi voi laskea bisnekseksi. Nehän eivät voi tuottaa voittoa kirkolle, vaan pelkästään sairaalatoimintaan. Kirkon kehitymaissa olevista sairaaloista monet ovat rahareikiä, mikä minun määritelmäni mukaan tarkoittaa sitä, että ne eivät ole bisnestä, mutta voihan siellä joukossa olla joku joka tuottaa voittoakin. Samoin koulut, ne ovat valtaosaltaan tappiota tuottavia hankkeita (kuten Toivonlinna), ja minkä tahansa määritelmän mukaan jonkun toiminnan tarkoituksellinen pyörittäminen tappiolla ei ole bisnestä. Mutta tiedän kehitysmaissa kouluja, jotka tuottavat voittoa. Mutta kuka erittelee kirkon 8500 koulusta vaikka ne sata tai pari, jotka pyörivät voitolla ja tuottavat kirkolle rahaa? Ei kukaan, en ainakaan minä viitsi sellaiseen ryhtyä. Ruokahommien kanssa kirkko ei Euroopassa tai Pohjois-Amerikassa jaksanut sinnitellä nykyiseen kasvisruokaboomiin asti, joten Nutanat ja LomaLinda foodsit ehdittiin myydä ennenkuin niiden tuotteille olisi ollut kysyntää. Australiassa, Koreassa ja Väli- ja Etelä-Amerikassa on vielä pientä ruokatouhupihinää. Suurin näistä on Australian Sanitarium foods, jossa on yli 700 työntekijää, mutta eivät nekään liikevaihtoon suhteutettuna tuota voittoa kuin muutaman maapähkinän verran. Mitä tulee kustannustoimintaan, Suomi ei ole ainoa paikka, missä se on hiipunut miinukselle talouden puolesta. Maailma muuttui, eikä joskus hyväksi liikeideaksi osoittautunut kirjamyynti ovelta ovelle sovi nykymaailmaan.

Toisin sanoen aloittajan kuvitelma jostakin suuresta rahaa takovasta adventistien bisnesimperiumista ansaitsee lähinnä hymyn. Sellainen tähänkin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jeesus sanoo:
"Katselkaa kukkia, kuinka ne kasvavat: eivät ne työtä tee eivätkä kehrää."

Kuinka paljon SDA organisaatiolla on työntekijöitä kirkollisessa työssä?
Paljonko on työntekijöitä SDA organisaation bisneksissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu