Minulla on pakettiautoksi rekisteröity pieniruokainen auto.
Edelleenkin selvästi ajaminen halvempaa kuin bensa-autolla, vaikka
olisi pieniruokainen. Toki ajot vähentynee noin 50-60 %. Eli silloin
entiseen verratuna diesel maksaisi noin reilut euron verran.
Kesäksi seisontavakuutukseen ja prätkä ja fillari alle.
Henkilö/pakettiauto
4
1060
Vastaukset
Itsellä tekisi mieli samaa. Katsellut edullisempaa käyttöautoa välillä pitkillekin ajoille ja vielä peräkärry perässä.
Laadukkaan eurooppalaisen noin 250 000 ajetun diesel farkun saisi kohtuuhinnalla. Takapenkit pois ja pakuksi jolloin se käyttömaksu putoaa 2-300€ vuodessa.
Ei pöllömpi idea vai mitä mieltä ihmiset ovat?- Anonyymi
Voin suositella lämpimästi. Itse ostin vm2010 150tkm ajetun diesel renaultin 2000 eurolla. Kävin muutoskatsastamassa pakuksi ja vero on nyt 200€/vuosi. Kulutus 4.5L/100km.
- Anonyymi
Onhan se jo periaatekysymys. Diesel on oikea auto, bensavehkeet lähinnä mopoautoja.
- Anonyymi
Bensa farmarin otan mieluummin, on niin hiljainen kone ajella. Kulutus on pieni, ei dpf ja muita järjestelmiä. Kaikki penkit ja eristää ääntä, kääntää penkit ja tilaa on kuljettaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887