Selailin tarjouslentojen hintoja momondossa

Anonyymi

9€ eli alle kympillä pääsee tällä hetkellä esim. Helsinki-Varsova lennon, tai Lappeenranta-Milano myös 9€.

Sehän on se kuntouttavan työtoiminnan päiväpalkka. Kannattaa käydä vaikka viikon ruokaostokset tekemässä Varsovassa jos ei muuta asiaa sinne. Ruoka on Varsovassa kertaluokkaa halvempaa kuin suomessa, ja litran vodkapullokin maksaa alle 20zlotya eli noin 4,5€.

Jos on 30€ rahaa niin sillä kustantaa edestakaiset lennot Varsovaan, ostaa viikon ruuat sieltä mukaan ja vodkapulloonkin riittää raha..

9

106

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne matkustaja penkit on siivellä. Siihen laitetaan tuoleja kuminauhalla kiinni ja sitten mennään. Karvahattu päähän kun on karvahattumatka.

      • Anonyymi

        Matkatavaraa saa olla vain 5kg, siitä se säästö tulee. Mutta päiväreissulle voi lähtä ilman matkatavaroita ja takaisin tulla 5kg ostosten kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Matkatavaraa saa olla vain 5kg, siitä se säästö tulee. Mutta päiväreissulle voi lähtä ilman matkatavaroita ja takaisin tulla 5kg ostosten kanssa.

        Nämä on siis lähinnä rahtilentoja, rahtitila on arvokasta. Matkustajia kuljetetaan jos sattuu kulkijoita olemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nämä on siis lähinnä rahtilentoja, rahtitila on arvokasta. Matkustajia kuljetetaan jos sattuu kulkijoita olemaan.

        Ja höpö höpö, mitään rahtilentoja ole, kyllä ihan normi matkustajalentoja on. Ollaan monet lennot lennetty perheen kanssa näillä halpislennoilla. Halpaa on, kun kyttää sopivat lennot, on lennetty yksistään 60 lentoa Intiaan ja muutamia lentoja Espanjaan ja Islantiin aivan taskurahalla. Ja missään siivellä joudu olemaan, tosi hyvät palvelut lennoilla ollut joka kerta!


    • Anonyymi

      Ei voi olla kannattavaa 9 euron matkat. Kohta on lentofirma konkurssissa ja sitten ne jotka varaneet matkoja niin menettävät rahansa. Tuollaisessa halpa tarjouksessa on piileviä kuluja. Joku lentokenttämaksu voi olla 100 euroa.

      • Anonyymi

        Jospa lentoyhtiöt saavat tulonsa juuri siitä rahdista. Kun on vähän matkustajia eli painolastia, niin tarvitaan vähemmän polttoainetta. Kaikki lasketaan ja mitoitetaan nykyään tarkkaan.


      • Anonyymi

        Mikä ihmeen lentokenttämaksu? Me on lennetty vuosia noilla halpislennoilla ja niissä mitään ylimääräistä ole ollut. Lennoilla vielä tarjoilut, on juomat ja ruokaa.
        Eipä ole menneet konkurssiin ne lentoyhtiöt, millä me on lennetty. Idea noissa halvoissa lennoissa on, että viime hetken varaajat maksaa kalliisti niistä lennoista. Me on ostettu kaikki lennot vain halvalla riittävän ajoissa, hieman pitää osata kytätä ne lennot. Ollaan tehty perheen kanssa 60 lentoa Intiaan halpislennoilla, sekä muuallekin kuten Espanjaan ja Islantiin.
        Sama juttu näillä halpisbusseilla, 2€ pääsee Hki-Oulu tai Oulu-Hki, ei sekään kallista ole, kun varaa liput vaan ajoissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jospa lentoyhtiöt saavat tulonsa juuri siitä rahdista. Kun on vähän matkustajia eli painolastia, niin tarvitaan vähemmän polttoainetta. Kaikki lasketaan ja mitoitetaan nykyään tarkkaan.

        Kyllä niissä lentokoneissa on kaikki paikat myyty täyteen. Viime hetken paikat myydään kovaan hintaan, siinä se juju. Rahtia on sitten matkustajien matkatavarat. Halvimmat lennot on maksaneet 5 $, kun on bongattu netistä halvimmat lennot. Niitä ei tosin myydä pitkään, että ne on heti ostettava. Kerran tein virheen, että soitin kaverille Intiaan varmistaakseni, että voidaan tulla heille majoitukseen, niin 15 minuutin päästä hinnat oli nousseet, tosin ei mahdottomasti, että otettiin ne lennot koko perheelle.


      • Anonyymi

        Et ilmeisesti ole paljoa matkaillut? Montako kertaa olet maksanut muka 100€ lentokenttämaksun? Me on lennetty vuosia halpislennoilla ja halpaa on ollut, ei ole ollut lentokenttämaksuja tai muutakaan.
        Sama juttu oli niissä "sponssorimatkoissa" joita oli lehtien välissä tarjouksissa ennen koronaa, missä pääsi 2 viikon matkalle 129€ lentoineen ja majoituksineen. Edullisia matkoja niille, jotka ei osaa omatoimisesti matkoja tehdä. Eläkeläiset niitä käytti paljon, moni eläkeläispariskunta matkusti niillä matkoilla monta kertaa vuodessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7088
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3721
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      56
      3101
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      125
      3087
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    8. 34
      2652
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe