Yläluomileikkaus ja leikkaushaavan päällä oleva nahka

Anonyymi

Hei!
Kävin viikko sitten leikkauksessa ja tänään otettiin tikit ja teipit pois. Teipit oli todella ärsyttävät ja tuntui että turvotusta oli sen yläpuolella paljonkin ja teippien takia ei päässyt laskemaan. MUTTA, nyt kun teipit on poissa, sen leikkaushaavan päälle on ”valunut” nahkaa. Olen helv huolissani jääkö se siihen. Rasvaa ei tiettävästi poistettu. Leikattiin rf-veitsellä/kynällä. Onko muilla teippien poiston jälkeen ollut nahka roikkuvana siinä ja jos niin lähtikö pois ajan kanssa? Minulla siis näkyy se leikkaushaava ihan kunnolla eikä ole siellä vaossa ainakaan vielä. Sairaanhoitaja rauhoitteli että teipit on estänyt sen turvotuksen tasoittumisen. En jotenkaan vaan siis osaa rauhoittua ollenkaan. Olen siis vanhemman näköinen nyt kuin ennen leikkausta. Harmittaa jos jää tuolla tavalla.
Odottelen vielä mutta olisi kiva kuulla onko muilla vastaavia kokemuksia ja jäikö korjattavaa.

5

1403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joitain vuosia sitten kävin itäkeskus yksityis sektori yläluomi leikkaus.Maksoin sen itse. Leikkaus oli onnistunut.Kela ei korvanut mitään. Mutta loppui päänsärkyt,kun yläluomet ei roikkunut enää silmissä, kuin lippu puoli-tangossa.Ihan oli tikit jotka poistetiin viikon päästä ja aika muuten kesä.Joloin kumaa ja hikoo.Hyvin parani yläluomet ja ihan tytyväinen olin toimenpide.Parasta pääsin päänsärystä,kun silmiä ei tarvinut enää siristää? Vai mikä sana oikea on? Samassa paikaa pistatin kasvoistani 3 luomea.1 oli silmän nurkassa.Paranivat hyvin ja ei arpia.Harmi sinun tapaus. Terveisin Aikuinen nainen vanha Itä-Helsinki.

    • Anonyymi

      Kyllä se siitä luultavasti tasoittuu. Leikkaushaava on niin tuore, että turvotusta on varmasti vielä. Odotele rauhassa, vaikka tiedän, että se vaikeaa on.

    • Anonyymi

      Onko tilanne parempi?

    • Anonyymi

      Täällä sama juttu! Tasoittuiko ollenkaan? Mulla ei ole edes teippejä muuten kuin silmien nurkissa. Ompeleet vielä luomilla, mutta tuntuu että haavan päällä roikkuu löysää ihoa aivan kuin ennenkin, ja kulmia saa nostella. Viikko tosiaan aikaa toimenpiteestä ja huomenna ompeleiden poisto.

    • Anonyymi

      Siis mulla näkyy silmien sivuilla arpea samoin jos nukun naamallani toinen puoli jossa arpi epäsymmetrinen hieman niin siksi hommaan tyynyn jolla en nuku enää naamallani
      Siis niin iso ero etten vaihtaisi leikkaustulosta, arpien odotin olevan huomaamattomampia
      Tuo tyyny on nimenomaan kehitetty plastiikkakirurgia toipujille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2218
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1802
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      128
      1687
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1346
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1070
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      803
    Aihe