Hei!
Ongelmia matikan kanssa, kiitos jo etukäteen auttajille.
Tehtävä 1. Tuotteen keskimääräiset kustannukset määräytyvät funktion Cavg(Q) = (76*sqrt(6*Q)*ln(8*Q))/(7*Q)^(3/2). Määritä rajakustannusfunktio.
Ja vastauksiin pitäisi saada:
Ctot(Q)= ?
Cmarg(Q)= ?
Tehtävä 2. Rajatuottofunktio on 110-2*Q. Määritä kokonaistuottofunktio.
Ja vastaus:
Kokonaistuottofunktio = ?
Rajakustannusfunktio ja kokonaistuottofunktio
1
758
Vastaukset
- Anonyymi
Moikka!
Sinun täytyy opetella derivointi ja integrointi, jotta selviät tämäntyyppisistä tehtävistä.
Tehtävässä 1, jos tuotannot olisivat kokonaisluvuissa ilmoitettavia, saisit rajakustannuksen laskemalla erotuksen kokonaiskustannuksista arvoilla Q 1 ja Q. Tällöin selviää paljonko kustannukset nousevat, kun tuotanto nousee arvosta Q arvoon Q 1.
Tehtävässä 2, jos tuotannot olisivat kokonaislukuja, saisit kokonaistuoton laskemalla yhteen jokaisen yksikön tuottaman rajatuoton, eli laskisit yhteen rajatuotot kaikilla arvoilla 1, 2, 3, ..., Q.
Derivointi ja integrointi ovat käytännössä näiden suorat vastineet, kun muuttuja (eli tässä tuotanto) on jatkuva (eli voidaan tuottaa vaikkapa 0,5325 litraa).
Tehtävän yksi kokonaiskustannukset saadaan loogisesti kertomalla annettu lauseke Q:lla, koska kokonaiskustannukset ovat keskimääräinen kustannus * tuotanto. Tämän funktion derivaatta kuvaa rajakustannusta.
Tehtävässä kaksi annettu funktio tulee integroida arvosta 0 arvoon Q asti, jotta kertymä saadaan laskettua.
Jos et osaa muuten derivoida ja integroida, vaikkapa wolfram alpha suoriutuu laskuista helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051532Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 891185
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 471025