Hei!
Ongelmia matikan kanssa, kiitos jo etukäteen auttajille.
Tehtävä 1. Tuotteen keskimääräiset kustannukset määräytyvät funktion Cavg(Q) = (76*sqrt(6*Q)*ln(8*Q))/(7*Q)^(3/2). Määritä rajakustannusfunktio.
Ja vastauksiin pitäisi saada:
Ctot(Q)= ?
Cmarg(Q)= ?
Tehtävä 2. Rajatuottofunktio on 110-2*Q. Määritä kokonaistuottofunktio.
Ja vastaus:
Kokonaistuottofunktio = ?
Rajakustannusfunktio ja kokonaistuottofunktio
1
692
Vastaukset
- Anonyymi
Moikka!
Sinun täytyy opetella derivointi ja integrointi, jotta selviät tämäntyyppisistä tehtävistä.
Tehtävässä 1, jos tuotannot olisivat kokonaisluvuissa ilmoitettavia, saisit rajakustannuksen laskemalla erotuksen kokonaiskustannuksista arvoilla Q 1 ja Q. Tällöin selviää paljonko kustannukset nousevat, kun tuotanto nousee arvosta Q arvoon Q 1.
Tehtävässä 2, jos tuotannot olisivat kokonaislukuja, saisit kokonaistuoton laskemalla yhteen jokaisen yksikön tuottaman rajatuoton, eli laskisit yhteen rajatuotot kaikilla arvoilla 1, 2, 3, ..., Q.
Derivointi ja integrointi ovat käytännössä näiden suorat vastineet, kun muuttuja (eli tässä tuotanto) on jatkuva (eli voidaan tuottaa vaikkapa 0,5325 litraa).
Tehtävän yksi kokonaiskustannukset saadaan loogisesti kertomalla annettu lauseke Q:lla, koska kokonaiskustannukset ovat keskimääräinen kustannus * tuotanto. Tämän funktion derivaatta kuvaa rajakustannusta.
Tehtävässä kaksi annettu funktio tulee integroida arvosta 0 arvoon Q asti, jotta kertymä saadaan laskettua.
Jos et osaa muuten derivoida ja integroida, vaikkapa wolfram alpha suoriutuu laskuista helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614378KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1493165Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482482Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?502407- 982065
- 241883
- 301616
- 231612
- 1541451
- 341253