Sinisilmäinen vihervasemmistolainen ideologia ilmaston pelastamisiin iskee kohta rajusti helsinkiläisten kasvoille. Mikäli kahdessa vuodessa Helsingin erittäin tehokas yhdistetty kivihiilipohjainen tuotanto ajetaan alas, nousee helsinkiläisten kaukolämpölasku valtavasti. Maakaasullakaan ei voida tuottaa sähköä sen korkean hinnan vuoksi, joten Suomi menettää valtakunnan verkosta suuren ydinvoimalan verran vakaata sähköntuotantoa, jota ei voida korvata epävakaalla tuulivoimalla.
Tämä talvi on taas osoittanut, että ei kylmä talvi ole Suomesta mihinkään hävinnyt. Tuotannon riittävyys nousee avainasemaan, kun Hanasaaresta ja Salmisaaresta katoaa noin 900 MW kaukolämpötehoa. Vuosaaren 250 MW:n biokattila ei riitä sitä korvaamaan, ja lämpöpumput ja Hanasaaren lämpövarasto tuottavat muutaman päivän ajan ehkä 120 MW. Milläs puuttuva lämpö tuotetaan? Raskasta polttoöljyä ei voi enää polttaa.
Helen on satsassut miljoonia tulevaan 30 tuulimyllyn tuulivoimapuistoon, jonka rakentamista ei ole edes alotettu ja sen pitäisi valmistua joskus 2025. Senkin rahoitus maksatetaan jo asiakkailla.
Homman opetus on, että poliitikkojen ei pitäisi antaa sekaantua tekniikkaan.
Tämä talvi on taas osoittanut, että ei kylmä talvi ole Suomesta mihinkään hävinnyt. Tuotannon riittävyys nousee avainasemaan, kun Hanasaaresta ja Salmisaaresta katoaa noin 900 MW kaukolämpötehoa. Vuosaaren 250 MW:n biokattila ei riitä sitä korvaamaan, ja lämpöpumput ja Hanasaaren lämpövarasto tuottavat muutaman päivän ajan ehkä 120 MW. Milläs puuttuva lämpö tuotetaan? Raskasta polttoöljyä ei voi enää polttaa.
Helen on satsassut miljoonia tulevaan 30 tuulimyllyn tuulivoimapuistoon, jonka rakentamista ei ole edes alotettu ja sen pitäisi valmistua joskus 2025. Senkin rahoitus maksatetaan jo asiakkailla.
Homman opetus on, että poliitikkojen ei pitäisi antaa sekaantua tekniikkaan.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Pitää tehdä lisää uusiutuvan energian lähteitä, lämmintä jätevettä ja poltettavia yhdyskuntajätteitä. Pahus, se jätteenpolttolaitoshan saatiin ajettua Vantaan puolelle.
Eiköhän meillä hesalaisilla veronmaksajilla ole sen verran hyvä elintaso, että energian hinnan nousu ei ketään vararikkoon vie. Ja jos talvet ovat tulevaisuudessakin yhtä lämpimiä kuin tämä talvi on ollut, niin ei energiaa lämmitykseen enää tarvitakaan yhtä paljoa kuin joskus vuosia sitten.
Joo mutta kaukolämmön tuotanto tuleekin romahtamaan rajusti.
Joka seitsemäs helsinkiläinen asuu Hekan eli Helsingin kaupungin asunnot Oy:n kiinteistöissä. Numeroina tämä tarkoittaa 90 000 kaupungin asukasta ja noin 50 000 asuntoa.
Jos energianhinta nostaa vuokria, niin Kela hoitaa.
Puhut paskaa. Minäkin maksan omanvuokrani. Ja kiinteistössä on vain 5 kelanelättiä.
Lämpöhän tulee pattereista.
Koko ajan rakennetaan lisää järkyttäviä kasarmeja ja energiankukutus kasvaa.
Helsinkiläiset voivat polttaa puupänsä😁😁😁
Helsinki tienaisi enemmän ottamalla jätevesistä huumeet talteen lämmön sijaan.
Unohdit huomioida esim. supermatalalla käyttöasteella olevien ns. varalämpölaitosten tehon!
Itse asiassa puuttuva vajaa 700 MW saadaankin jo niistä, tosin ne käyttävät polttoaineena vain maakaasua tai öljyä.
Vuosaaren tontilta saadaan irti reilusti yli 1000 MW:n kl- teho jatkossa. Uusi voimala, Vuosaaren vanhempi varavoimala sekä kaksi kaasukombiturbiinivoimalaa joissa yhteensä neljä koneikkoa.
Suunnitteilla on myös hukkalämmön talteenotto ja johtaminen nesteen Porvoon tuotantolaitoksilta Helsingin kl- järjestelmään, siitä arvioidaan saatavan häviöiden jälkeenkin yli 500 MW teho. Hankkeen putkilinjausvaihtoehdot ovat nähtävillä.
Mutta halpaahan mikään ei tule olemaan, vihreys varsinkin tulee hintoihinsa...
Fossiilista ja suunnitteilla, kun valmista pitäisi jo olla. Mitäs kun Venäjän tuonti loppuu.
No, esim. voimaloiden käyttöaikaa voidaan aina päättää myös pidentää ja hankkia kivihiiltä(kin) jonkin verran sitä silmälläpitäen varastoonkin. Muistetaan nyt miten Ruotsi lakkautti ydinvoimalansa joskus viime vuosituhannella mutta enin osa pelittää tänä päivänä ja nykyinen poikkeustilanne pakotteineen yms. yms. on sellainen mihin vetoamalla poliitikot osaavat kyllä päätöksiään pyörtää. Ei ne Hesalaisetkaan kauaa vihreää valoa äänestä jos huoneistot alkavat jäähtyä...
Venäjän öljyt ja kivihiilet on lähitulevaisuudessa jo suunniteltu korvattavaksi muualta tuotavilla, siinä jää sitten juuri Helsingille Venäjäntuonniksi enää maakaasu ja sen varapolttoaineena on aina ollut öljy niin että mitäs kun polttelemaan sitä sitten.
Ei nyt lipsuta hiilineutraalisuuden tiellä! No eihän se ole koskaan Suomessa edes mahdollista.
Siis mikä ei ole koskaan mahdollista? Tajuatkohan mitään energiakysymyksistä?
Entä se puupäiten polttaminen 🤔🤔🤔
Jospa itse ilmoittaudu poltettavaksi,olethan todella typerä kelanelätti.
Olen testamentanut kroppani ekodiiselin valmistukseen,sitten kun on aika.Entpä itse,mikä on ilmastotekosi.🌚🌚🌚
Idealismi ei paljon lämmitä kun naapurin mielessä on saattaa entiset alueensa ÄitiVenäjän helmojen alle.....
Nyt jos koskaan, olisi tärkeää että pääkaupungissa on toimiva lentokenttä.
Venäjän hyökkäys demokraattista Ukrainaa vastaan paljasti miten haavoittuvassa tilanteessa olemme myös Suomessa ilman kunnon varotoimia Venäjän naapurimaana. On itsestään selvää että Suomen huoltovarmuudesta tulee keskeinen merkitys maamme turvallisuudelle!
Malmin lentotoiminta on lopetettu ja lentoaseman pilaamiseksi lienee jo aloitettu rakennustyöt. Vähänkään viisas päättäjä ottaisi nykyisessä maailmantilanteessa aikalisän, ja käyttäisi peruutusvaihdetta Malmin saamiseksi jälleen liikennöitävään kuntoon niin pian kuin suinkin.
Vasta kun vaara on ohi ja Suomen NATO-jäsenyys on loppuun saakka varmistunut ja Venäjä on saanut tarpeekseen sotimisesta vähäksi aikaa, voi idealistit taas jatkaa vihreää haihatteluaan.
Onko ajatuksesi alkaa rahdata raakaöljyä maailmalta Cesnoilla Malmin kentälle vai mitä, ehkä kivihiiltä Kiinasta tms?
Sivun aloitus nääs käsittelee Helsingin energianhuoltoa?
Edellisen tarinan toivon toteutuvan . Tai Venäläisten miehityksen Suomessa .
Ja mitäköhän edellistä tarinaa tarkoitat?
Tiellä+ei+liiku+noista+miljoonista+firmojen+rekoista+,+,pakuista+,+työkoneista+yksikään++millään+akkuteknologialla+,+,katsoppa+aamulla+montako+laitetta+huristelee+ohi+fossiilisilla+,+on+helppo+puhua+venäjän+fossiiliset+pois+mutta+saatanan+monivuotinen+projekti+hallinnoida+tilalle+edes+5%+tuosta+tarpeesta+,+kun+mikään+ei+siirry+puhumalla.....näitä+akkupaskoja+myydään+vain+työläiskuluttajille+,+hienot+paskanjauhaja+johtajat+ajaa+firman+sähkömööpeleillä......velkauunot+jää+nyt+jalkoihin.
Miten sekava juttusi liittyy sivun aiheeseen?
Maahantunkijat juoksemaan 'oravanpyörään' joka tuottaa sähköä
Pilluralli ei taloja lämmitä.
Eikö Malmin lentokentä pitäisi ennalistaa suoksi.🤔🤔🤔
Idea joka olisi vietävä eteenpäin aina kaupungin päättäjille asti ja ehdotukseksi kaupunginvaltuustossa. Tulisi siinä testattavaksi ovatko Helsingin vihreät oikeasti vihreitä vai mitä?
Nopeasti eroon Venäjän fossiilisista polttoaineista:
https://www.verkkouutiset.fi/a/kokoomus-vaatii-irtautumista-venalaisesta-energiasta/#49f38df3
verkkouutiset
verkkouutiset
verkkouutiset
verkkouutiset
verkkouutiset
Roskaverkkouutiset
saisinko linkin verkkouutisiin?
Öljy voitelee mailmantaloutta vielä piiiiiitkään. Vaikka kaikki vessanpöntöstä lähtien toimisi sähköllä tai kaasulla niin öljy voiteluaineena ja käyttönä on yksi tärkeimpiä tavaran ja ihmisten kulkemiseen.
Länkyttäköön sossut ja viherpöperöt vihreäsiirtymästä ja ilmastosta niin paljonko haluaa.