Ylen uutisointi hoitajien lakosta.

Anonyymi

Ihmettelen suuresti Ylen uutisointia hoitajien lakosta. Nyt se huutaa ihmisiltä tietoaja kuinka lakko on vaikuttanut heihin. Täytyy oikein kertoa ikävät puolet. Sitten uutisoidaan. Ylen johdolle tiedoksi, että tällainen "propaganda" on kovin ikävää. Kyllä jokainen tajuaa, että tällä lakolla on vaikutusta hoitoihin. Itsellänikin jäi verikokeet ottamatta kun laboratoriot on kiinni. Ei ihan tavalliset kun epäillään verisyöpää. Silti olen hoitajien lakon tukena ja vaadin heille lisää palkkaa. Todella erikoista Yleltä. Tämä on päättäjien syytä koko lakko ja kaikki tuki heille. Kertokoon Yle faktat.

2

53

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki tuki hoitajien lakolle, uutisoikoon Yle negatiiviseen sävyyn. Totuus ei siitä muutu, että rahalla tämä ratkaistaan ja päättäjille tästä vastuu.

      • Anonyymi

        Hoitajien palkkoihin ei ole kuin velkarahaa. Lisävelka tulee kalliimmaksi, koska korkomenot nousevat. Hoitajien palkkamenoihin ei valtiolla ole euroakaan lisää. Myös muu julkknen ala on samassa tilanteessa.

        Yhtenä keinona voisi olla julkisen alojen verotuksen muuttaminen muita aloja kevyemmäksi, eli lasketaan veroprosenttia 1-5% muihin aloihin nähden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      437
      6357
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      126
      3666
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      97
      2447
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1919
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1271
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      960
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      943
    Aihe