Olet täällä kirjoitellut, että Suomen pitää olla "puolueeton" eikä tuomita Venäjän rikollista hyökkäystä Ukrainaan.
Mikä on oma kantasi Venäjän hyökkäykseen. Hyväksytkö sen vai pidätkö sitä rikollisena tekona ?
Vastaa lyhyesti hyväksyn Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan tai en hyväksy Venäjän hyökkäystä.
Kysymys Ilkka Luomalle
20
172
Vastaukset
- Anonyymi
Jos vaatiii Suomelta puolueetonta suhtautumista Venäjän aloittamaan hyökkäyssotaan se merkitsee että hyväksyy itse sen.
Mutta piilottaa oman kantansa puolueettomuus vaatimuksen taakse. - Anonyymi
ovela tapa olla Venäjän asialla ikäänkuin "puolueettomuuden" nimissä.
- Anonyymi
Tällä on pitkä historia, ja stalinin varjo.
- Anonyymi
Lappu toisessa silmässä, ehkäisee näkemästä kokonaiskuvaa.
Silti esiintyy asiantuntijana. Ainakin näin itse kuvittelee.
Todellisuudessa uskottavuus on lavrov tasoa. - Anonyymi
Venäjän ja Ukrainan välillä nyt meneillään olevissa murhissa ei voi normaali sivistyneisiin ihmisarvoihin uskova ihminen olla puolueeton. Puolueettomuuden taakse piiloutuva ei edusta suomalaisen yhteiskunnan ihmisarvokäsitystä.
- Anonyymi
Pakkasin kassillisen sukkahousuja ja nyt kannattaa matkustaa Venäjälle. Hotellit on halpoja ja miehet Ukrainassa.
Terv. Ile L - Anonyymi
Kumpikohan näitä Stallareita ja venäjän perseennuolijoita on vituttanut enemmän NL kaatuminen kun heidän maailmankuvansa mureni massiiviseen valheeseen ja pohjattomaan pettymykseen vai tämä nyt kohta tapahtuva Suomen Natojäsenyys.
Luulisin että tuo Ilkka Luoma voisi olla sopiva henkilö vastaamaan asiaan saa toki muutkin stallarit vastata näihin elämänsä traagisiin tapahtumiin. - Anonyymi
Tuhansia Ukrainan lapsia "evakuoidaan" nyt Venäjälle kaikkien lakien vastaisesti.
Onko IL menossa hakemaan myös? - Anonyymi
Jättäytymällä Naton ulkopuolelle, hyväksyy putinin marraskuisen vaatimuksen Venäjän etupiireistä. Eli että Suomi luopuisi riippumattomuudestaan ja siltä osin itsenäisyydestään
Vai mitä Ilkka Luoma?- Anonyymi
Juurikin noin !
Olemme tilanteessa, jossa Naton ulkopuolelle jääminen olisi nöyrtymistä Putinin uhkailuille ja ikäänkuin Ukrainan ponnistelujen vesittämistä.
- Anonyymi
Ilkka saa rahaa tai jotain jännää Venäjältä joka tekee hänestä Venäjän limaisen alamaisen ja isänmaansa petturin.
Jos ei saa niin sitten se on vaan päävamma.- Anonyymi
Ei välttämättä huoli saada rahaa, jos viha länsimaisia demokratioita kohtaan on tarpeeksi suurta, niin tekee kaikkensa tukeakseen vastavoimia ja heikentääkseen Suomen puolustuskykyä, ja demokratiaa. Jopa väärentämällä historiaa, tai etsimällä sieltä kohtia, jotka tukevat omaa maailman katsomista.
Tuttua myös venäjän hallinnon toimintatavoista.
- Anonyymi
Onko tuo Venäjän hyökkäys sen rikollisempi kuin NATOnkaan hyökkäykset
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Siviilikohteiden pommitus on saatava loppumaan.
Eräs keino siihen on, että länsi puuttuu omilla hävittäjillään tilanteeseen. Ukrainaa piirittävä Mustanmeren laivaston tuhoaminen olisi yksi keino kääntää sodan kulkua.- Anonyymi
Olis hyvä sauma kävästä muutamalla hornetilla harjoituslento. Tarkat strategiset kohteet itä-Ukrainan hyökkäystä suunnittelevista Venäjän fasistijoukoista. Helppo keikka.
- Anonyymi
Luoma vaikenee tässä kysymyksessä molemmilla kielillä, sekä suomella että venäjällä.
Luuseri, ei kykene keskustelemaan kuin itse määrittelemänsä agendan mukaan. - Anonyymi
Onkohan se sama samantien sitten kysyä Backmannin tai Putkosen kantaa .
- Anonyymi
Ilkka Luoma, sinulta kysyttiin ihan yksiselitteinen kysymys liittyen asiaan josta täällä kirjoittelet, vastaa - ole hyvä.
Ole mies ja seiso sanojesi takana. Hyväksytkö vai et?- Anonyymi
Vaikeneminen on myöntämisen merkki, sanotaan. Eli Luoma hyväksyy Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan.
YK:n yleiskokous hyökkäyksen kyllä tuomitsi.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008655519.html
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Täti-ihminen Sofia ja nuori kanadalainen lätkänpelaaja
Sofialla on kiikarissa Logan Thompson 25v, Las Vegasissa pelaava kanadalaispelaaja. Tätä se kai tarkoitti, kun sanoi Seiskalle, ettei tiedä kuinka pit1541801Some pillastui: Farmin voitto pedattiin Teemulle?!? "Törkee temppu" "Taina oli ihan vailla mahiksia"
Ohhoh, Farmi-kaksintaistelu ja finaali on saanut tunteet kuumiksi - ja ehkä syystäkin Suomi24 Keskustelu -palstalla... Olisiko Tainalla ollut mahdolli81262Pääsikö Martti
Esittelemään velaka mersua ja hyyryä hienostoalueella lippisjonnelle🤗😜😎1741211Etkö voisi
Mies: Etkö millään voisi, tahtoisi tai haluaisi tavata? Edes hetken, kuten silloin joskus. Etkö voisi pyytää? Itse en voi. Tekisin mitä vain, jos näki73984Suomessa todettu ilmeisesti eka apinarokkotapaus
Euroopassa matkailleella miehellä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008841676.html47874Mitäs ajattelisit
Jos saisit häneltä tänään pienessä sievässä lähetetyn viestin puhelimeen "haluan nähdä" tai "ikävä"?69787- 33779
Petit miestäsi
Pettäisit myös minut. Sinulle ei merkitse rehellisyys mitään. Naisilla on selkäranka. Käärmellä sitä ei ole. Älä enää vaivaa minua.58765- 62741
Osui suomalaisia omaan nilkkaan terroristien hyysääminen
Muthei, eihän täällä pitäisi niitä olla kun kaikkien taustat on tarkastettu ennen maahan tuloa. Vai oliko sittenkään. Nyt tämä hyysääminen saa aikaan159651