Ja julkaista se liittymisen hyväksyminen yhtäaikaa 9.5 Voiton päivänä.
Suomen ja Ruotsin pitää liittyä Natoon yhtäaikaa
Anonyymi
1596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Natolippu liehumaan 9.5.!
Ruotsi ei taida liittyä NATO:oon. Ei tarvitse, koska sen naapurimaat Norja ja Suomi ovat tulevaisuudessa NATO valtioita.
Suomi toimii taas tässäkin asiassa puskurina Ruotsille.
Suomella ei ole enää vaihtoehtoja, nyt on toimittava eikä vatuloitava ja vetkuteltava selvässä asiassa. Mikään muu ei pysäytä Putiinia .
>Ruotsi ei taida liittyä NATO:oon. Ei tarvitse, koska sen naapurimaat Norja
> ja Suomi ovat tulevaisuudessa NATO valtioita.
> Suomi toimii taas tässäkin asiassa puskurina Ruotsille.
Olen ennustanut jo 20 vuotta, että näin tässä lopulta tulee käymään. Ryssä alkaa uhitella liian kovilal panoksilla, ja Suomi päättää hakea NATO-jäsenyyttä.
Ruotsi vetkuttelee mukana, ikäänkuin hekin "ihan kohta perässä" olisivat tulossa Natoon. Mutta todellisuudessa sitä ei tulla koskaan tekemään. Ruotsi luottaa siihen että tiukan paikan tullen ympärillä olevat Nato-maat puolustavat sitä.
Puolueettomuutensa palkkioksi Ruotsi jää mahdollisten strategisten ydinpommitusten ulkopuolelle.-
Ei Ruotsi tarvitse Natoa, jos Suomi liittyy Natoon. Suomi on kivasti välimaa Ruotsin ja Venäjän välissä.
Nokkela havainto.
Nyt ei nokkeluudet auta.
Putiinille pitää antaa juhlimisen aihetta voiton päivään, kun sai Ruotsin ja Suomen liittymään Natoon. Tuolla omalla järjettömällä toiminnallaan.
Pettääkö Ruotsi viime hetkellä ja ei liity Natoon ?
Tämä on kuin sökön peluuta. Kolmen peli, pluffaako joku, vai kaikki ?
Melko varmasti pettää. Suomen pitää olla tiukkana. Joko haetaan yhdessä tai ei ollenkaan.
Paljonko vielä on teurastettava Ukrainan kansaa ennen kun vässykkä politiikot uskaltaa tehdä päätöksen liitymisestä Natoon. Vastustajat voisivat kertoa mikä on se toinen vaihtoehto joka seuraa, jos ei liitytä ?
Ruotsi ja Venäjä sotivat viimeksi 1808-09. Tämän jälkeen Ruotsin kruununprinssi ja Venäjän keisari sopivat Turussa 1812, että uusia sotia maiden välille ei enää tule. Hyvin on tämä sopimus pitänyt.
Turun kaduilla väki itki kruununprinssille, ettei tämä jättäisi suomalaisia. Mutta jo aiemmin Uumajassa kotiuttaessaan Suomen armeijan, virallinen Ruotsi oli jättänyt jäähyväiset Suomen kansalle. Ruotsi oli hävinnyt Suomen sodassa ja lopettanut vihollisuudet lopullisesti Venäjän kanssa.
Ruotsin historia 1800-luvun alussa ei ehkä ole suomalaisten tiedossa. Ranskasta Ruotsiin tullut uusi kuninkaallinen teki maassaan selväksi, että Venäjän kanssa ei enää koskaan riidellä. Tämä perinne on Tukholmassa muistissa yhä edelleen: "puolueettomuus on palvellut Ruotsia hyvin."
Kannatan.
Täydellinen ajoitus pilata Putinin juhlapäivä.