Valokuituakyliin

Anonyymi

Tervehdys! Keskustapuolue torppasi aloitteen jonka sivukylien nettiyhteyden parantamiseen tehdyn aloitteen.
Perustelu oli että ei olisi tullut joka kylään. Olisi ensiksi tullut näihin kyliin mihin oli aiottu ja sen jälkeen sitten jäljellä oleviin kyliin mikäli olisi ollut kiinnostusta. Sama porukka torppasi joka valitti kun ei viemäriä saatu joka kylään.
KHO hylkäsi valtuuston päätöksen ja velvoittaa kaupungin rakentamaan viemärin joka kylään vaikka siihen ei ole pakko edes liittyä kuin vesistö alueilla.
Kerrankin olisivat sivukyläläiset saaneet edullisen nettiyhteyden kaupungin avustamana ja varmaan olisi liittyjiäkin ollut.
Kyllä saisivat hävetä kun eivät katsoneet asukkaiden etua.
Ps. Viemäri piti saada joka paikkaan ja kenenkään ei tarvitse tehdä mitään omalle jätevesi hommalle ennenkuin kaupunki on tuonut viemärin kylään koska oikeus on niin päättänyt.
Tämä porukka aiheuttaa turhia menoja kaupungille viemärin ansiosta mutta eivät hyväksy valokuituyhteyttä sivukyliin.
Nettiyhteyden tuominen valokuidun avulla olisi tuonut myö sivukyliin lisää asukkaita sillä moni tekee tällä hetkellä töitään kotoa käsin missä on hyvät yhteydet.

3

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskusta haluaa vain viemärit joka kylään mutta jos toinen puolue ehdottaa että kaupunki olisi mukana valokuituyhteyttä rakentamassa tai ainakin avustamassa. Kylien asukkaat olisivat varmasti olleet halukkaita liittymään sillä hyvät yhteydet mahdollistaisivat etätyön. Keskustalaisille on tärkeämpää rakentaa viemäriä johon ei ole edes pakko enää liittyä taajamia lukuunottamatta. Tuskin taajamissakaan liitytään ennenkuin Kauhajärven ja Länsikylään on linja rakennettu.

    • Anonyymi

      Höpö höpö. Onneksi käyttivät järkeä.

    • Anonyymi

      Jäihin tuollaiset valokuituprojektit heti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      112
      8049
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      404
      7237
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4514
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4259
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2679
    6. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      106
      2435
    7. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2425
    8. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      0
      2390
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      2089
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1957
    Aihe