Ehdottaisin helppoa ja valtiolle rutkasti lisärahaa tuovaa verouudistusta:
1) Yksityisautoille vuosivero porrasteisena siten, että peruskriteeri kuutiotilavuus, eli esim. 2 litran autolle vuosiveroksi 2000 ex-mk, 1,3-litraiselle 1300 ex-mk jne jne. Toinen porraste esim. Suomen jako 3-4:ään kalleusvyöhykkeeseen eri kertoimin, eli kertoimella kerrottaisiin auton perusvuosivero. Pk-seudula kerroin voisi olla 4, eli 2-litraisella autolla kokonaisvuosimaksu olisi 4 X 2000 ex-mk = 8000 mk/vuosi. Lapin korvessa kerroin voisi olla 1, eli vuodessa vastavasti vain 2000 mk/v. Eiköhän turha ja ilmstoa saastuttava ja ruuhkauttava autoilu vähenisi...
Työsuhdeautoille vastaava maksu kaksinkertaisena. Turha leikkiminen komeila työsuhdepirsseillä loppuisi, ja vain autoa todella tarvitseville ne hommattaisiin firmojen puolesta.
Polttoaineen hintaan kevyesti lisää puolet polttoaineveroa bensa on yhä liian halpaa!
Näillä toimin saataisiin yhteiskunnallisia menoja turvattua, mm. sairaanhoito, kirjastot, maanteiden kunnossapito, joukoliikenne ja turvapaikanhakijoiden kouluttaminen tulevaksi työvoimaksemme. Näillä toimilla voidaan myös osaltaan estää tuloverojen kohoaminen lähitulevaisuudessa.
1) Yksityisautoille vuosivero porrasteisena siten, että peruskriteeri kuutiotilavuus, eli esim. 2 litran autolle vuosiveroksi 2000 ex-mk, 1,3-litraiselle 1300 ex-mk jne jne. Toinen porraste esim. Suomen jako 3-4:ään kalleusvyöhykkeeseen eri kertoimin, eli kertoimella kerrottaisiin auton perusvuosivero. Pk-seudula kerroin voisi olla 4, eli 2-litraisella autolla kokonaisvuosimaksu olisi 4 X 2000 ex-mk = 8000 mk/vuosi. Lapin korvessa kerroin voisi olla 1, eli vuodessa vastavasti vain 2000 mk/v. Eiköhän turha ja ilmstoa saastuttava ja ruuhkauttava autoilu vähenisi...
Työsuhdeautoille vastaava maksu kaksinkertaisena. Turha leikkiminen komeila työsuhdepirsseillä loppuisi, ja vain autoa todella tarvitseville ne hommattaisiin firmojen puolesta.
Polttoaineen hintaan kevyesti lisää puolet polttoaineveroa bensa on yhä liian halpaa!
Näillä toimin saataisiin yhteiskunnallisia menoja turvattua, mm. sairaanhoito, kirjastot, maanteiden kunnossapito, joukoliikenne ja turvapaikanhakijoiden kouluttaminen tulevaksi työvoimaksemme. Näillä toimilla voidaan myös osaltaan estää tuloverojen kohoaminen lähitulevaisuudessa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Siis muuten ihan hyvä, mutta uusille autoille pitää olla alennus, muuten uusien autojen myynti takkuaa. Tähän on olemassa näppärä ratkaisu EU:n saastepäästönormeissa aujoneuvoille. EURO1-4:n ja olikohan vielä 5:n uutena.
Ja varojen käyttö - ei todellakaan mihinkään sosiaaliavustuksiin vaan nimenomaan tiestön kunnossapitoon ja yleisen tuloveron keventämiseen. Sosiaali- ja työkkäriPUMMIT olkoon rahoitta ja menkööt töihin.
..hienoa, että eräät jaksavat jauhaa veronluonteisten maksujen korottamisesta mitä ihmeellisimmillä perusteilla - liekö sitten provomielessä kirjoitettu. Eiköhän autoilijoita jo rankaista ihan riittävästi erilaisilla maksuilla. Kerätyistä autoveroista murto-osa palautuu esim. teiden ylläpitoon. Suurin osa veroista kohdistetaan aivan muihin tarkoituksiin.
Yleensä verojen korottamista vaativat henkilöt, jotka itse käyttävät/hyötyvät eniten valtion tarjoamasta sosiaaliturvasta mutta eivät itse maksa veroja kuin nimeksi - tämä on provokatiiveisesti kirjoitettu mutta pitää osin paikkaansa.
Totean tavallisena pulliaisena, että maksa jo nyt tuloistani ja auton käytöstä, tv:n katselusta, asumisesta, bensan- ja ruoan hinnassa, vakuutusmaksuissa etc. niin paljon veroja, että todellinen kokonaisveroaste lähentelee varmasti 80% - vain jotta ns. hyvinvointivaltion sosiaaliturvaa voidaan ylläpitää. Olisiko ja aika arvioida, mitä me kerätyillä verorahoilla saamme?
Ihmettelen suunnatomasti, miten helposti me suomalaiset olemme valmiita maksamaan uusia veroluonteisia maksuja - täysin ilman kritiikkä. Ilmeisesti kansa on niin hyvätuloisia ettei lisämenot kirpaise.
Tätäkö me olemme halunneet valitessamme kansaedustajia päättämään asioista? Totean vielä, ettei tästä nettikirjoittelusta ole hyötyä vaan kysymykset pitäisi osoittaa asioista päättäville henkilöille - mutta helpottihan tämäkin vähäsen.
Monettako kertaa pitää ottaa ruotsin esimerkki pöydälle? Autoissa alv niinkuin muissakin tuotteissa. Kauppa kävisi ja verorahaa valuisi valtion kassaan. Aika yksinkertaista loppujen lopuksi. Suomessa vaan menty budjetoimaan ties mitä autoveroon nojaten.
Bensassa on jo ihan riittävästi veroa. Vähävaraisimmilla nyt jo vaikeuksia ostovoiman kanssa.
Työsuhde autoilusta et nähtävästi tiedä mitään?
Ja turvapaikan hakijat ulos maasta, turha niitä on kouluttaa kun ne eivät halua työtä kuitenkaan tehdä koska täällä elelee mukavasti lorvaillenkin.
Turvapaikan hakijat tms. aivan mitä tahansa maahanmuuttajat tekisivät töitä jos heille annettaisiin työn tekoon mahdollisuus. Siis muutenkin kuin perustamalla Kebab/pizza ravintola. Aika monessa työpaikassa sanotaan jyrkkä EI vedoten ties mihinkä syyhyn. Ihmettelen suuresti kuinka Suomessa on paljon ulkomaalaisia lääkäreitä. Saksassa on paljon esim Venäläisiä ja Puolalaisia lääkäreitä ja ihmiset käyvät heidän luonaan. Nämä venäläiset ja puolalaiset lääkärit ovat takuulla yhtä päteviä ja pätevämpiä kuin useat suomalaiset lääkärit. Annetaan näiden lääkäreiden toimia terveyskeskusläkäreinä jollei muuta...
Ihme junttila tää Suomi... Oikeasti - Suomen taloudessa (verotus, palkat jne jne) olisi tehtävä suurremontti että saavutetaan muut hyvinvointi EU maat (Saksa ja Hollanti noin esimerkkeinä).
Aloitetaan se jo ensi eduskuntavaaleista - äänestetään sinne ne joilla on oikeasti ideoita eikä niitä vanhoja partoja.
Se on se ja sama ketä äänestää, ne virkamiehet jotka niitä lakeja ja asetuksia valmistelevat eivät vaihdu minnekään.
Eli kun autoveroista on kysymys, niin ei tuo Suomen kansaa vuosikausia kiusannut autoveropiru Kuitunen minnekään katoa... (valmistelee muuten sitä tulevaakin autoveromuutosta ihan ylhäisessä yksinäisyydessään...).
Miten sen nyt ottaa... Valtion uusi budjettipäällikkö on kertonut oman kantansa - ja osoittanut fiksuutensa - että verotusta vielä kiristämällä tai laskematta jättämällä kulutus kääntyy laskuun. Hänen ehdotus on, että tuloverotusta pitää keventää jolloin nettopalkka kasvaa ja se käytetään lisääntyvään kulutukseen. Näin valtio saa välillisinä veroina lähes saman minkä palkkaverotuksella. Ei pelkästään ALV:nä vaan myös lisääntyvän työllisyyden kautta.
Samoin varmasti kävisi autojen kanssa jos uusienkin verotusta laskettaisiin vain ALV:n. Vuosittainen vero toisi osan rahoista ja lisääntyvä autokauppa toisi ALV:nä rahaa kirstuun. Alkaisi Suomessakin yleistymään kaksi hyvää autoa perheeseen. Tälle kierrolle edellytys on tosiaan se, että 5 vuotta tai vanhemmalla autolla joka on normaali käytössä ei vähennyksiä juuri ole. Harraste autot erikseen... ja niille rajoitettu ajoaika esim 4kk kesällä. Näinhän se kuitenkin yleensä on.
Mutta se on varmaankin Kuitusen ja kavereiden käsissä miten verotus muuttuu... Tuskin kovin radikaalisti, mutta kansalla olisi haluja ja osalla päättäjistäkin tehdä radikaaleja muutoksia.
mutta vero ei saisi määräytyä iskutilavuuden vaan päästöjen mukaan. Jos jokin iso moottori saastuttaa vähemmän kuin pieni, niin siitä ei saisi rankaista. Lisäksi saksan malli käyttöön: tulevat päästörajat alittava auto olisi verovapaa. Vanhoille ja saastuttaville autoille niin kova vero, ettei niiden pitäminen kannattaisi.
Polttoaineisiin roima veron korotus. Bensa 2,0 ja diesel 1,5 €/l.
Auton hankkinan yhteydessä maksettava 100%:n vero pois ja vain ALV 22% jäljelle. Jo uusuituisi autokanta vähän kuluttavilla ja saastuttavilla autoilla.
Niin, eli Saksan mallissahan nimenomaan vero määräytyy kuutiotilavuuden mukaan per 100cc. Tuosta sitten saat alennusta sen saasteluokan mukaan. Eli uusi iso moottorinen auto jossa on EURO-4 päästöraja saa alennusta. Tällöin pieni 1.4 litranen vain EURO-1 normit täyttävä on jopa kalliimpi veroltaan :)
Ja saksassahan dieseliä verotetaan ankarammin eli dieseleiden verot alkavat siitä missä bensoilla lopetetaan... Näin se pitäisi olla yksityisautoilussa suomessakin, eli nämä enemmän luontoa saastuttavat maksaisivat enemmän veroa. Raskaskalusto on esi asia koska ne tekevät hyötytyötä. Tai otetaan Sveitsin malli jossa verot on samat, mutta diesel on kalliimpaa kuin bensa.
Ja muuten sitten olenkin samaa mieltä, että 22% ALVi vain hintaan ja homma bueno.
Mutta mielestäni asia pitäisi ajaa niin, että EU:n verotus yhtenäistettäisiin, jolloin tilanne olisi tasapuolinen kaikille. Mutta ehdotuksesi olisi hyvä pohja asialle.