Väestösuojat 4/2022 huonossa kunnossa eikä niitä ole tarpeeksi

Anonyymi

Näin ennen koronakriisiä unen jossa minulle näytettiin EU-Suomen armeijan ja valtion kriisiajan varastoja jotka oli huonossa kunnossa ja kulkuneuvot vanhoja. Renkaat poistettu, kulkuneuvot pukkien päällä, osia viety, ja kumiset osat hapertuneet vanhentuessa. Suojat muussa käytössä ja kaiken huipuksi rahaa oli vuosikymmenten ajan vuosittain laitettu miljoonia euroja mutta rahat oli menneet muualle, jotkut tahot oli rohmunnut ja vilpillisesti varastanut valtion kirstun korvamerkittyjä kriisiajan rahoja jo vuosien ajan.

Miksi EU-Suomi tarvitsi nyt heti Ukrainan kriisin alettua heti lisää rahaa armeijalle!!!! Vaikka sen piti olla jo EU:n parhaimpien maiden joukossa? Hei haloo, missä mennää?

Sotilaiden taistelu ja suojavarusteiden tila ja saatavuus kriisiaikana on vaikeaa, koska useat valtiot tarvii niitä heti lisää ja suuria määäriä. Nyt jopa suomalaisien sotilaiden yksittäisten sotilaiden luotiliivisuojista ja varusteista on pulaa. Ruoka saatavuus koko väestölle vuodeksi mahdotona, veden saantia ei ole ratkaistu kerrostalo alueille, ei mahdollista kerrostalojen kaukolämmityksen vaihtoehtoista lämmitystä, ei sähkönsaannin vaihtoehtoista korvaamista kerrostaloihin. Valtaosa väestöstä asuu kerrostaloissa. Sotilaiden suuremmista asejärjestelmistä ja a tarvikkeista puhumattakaan. Niitäkin ovat just tilanneet lisää ja valtionvelkaa ottaneet.

Kirjoitin siitä varmuusvarasto unestani tänne noin pari vuotta sitten, mutta joku Venäjän trolli, suomi24 admin tai Supo desantti on sen aloituksen poistanut.

Jälkeenpäin on tullut ilmi että vaikka vuosia on valtion kirstun rahaa laitettu ja laitetaan rahaa maanpuolustukseen ja siviilien suojeluun niin, rahat häviää jonnekin muualle. Suojelun tilanne näyttää joillekin kohtuulliselta ja hyvältä, a4 papereissa ja tietokoneen näytöllä. Mutta kun tilannetta tarkastellaan varastoissa käymällä ja valtion kriisiajan valmiusvarastoista niin tilanne on karu. Hengityssuojaimista ja sotilaiden kaasunaamarien ja filttereiden valmistuksesta alkaen. Ei niitä kaasunaamareita ja suojapukuja ole siviiliväestölle saatavissa. Nyt he valtiojohdossa olevat, joutui vuokraamaan kaasulaivan Viron kanssa, se tulee ens talveksi. Eikö kriisiajan rajavartioinnin, maanpuolustuksen ja varmuusvarastojen pitänyt olla kunnossa?

En voi tänne kertoa kaikkea mitä olen huomannut, koska aloitus poistettaisiin välittömästi.

eng...

Peace time, a bombardness security room is needed in the population protection room as a standard dust filter (pollen allergic filter). In order for the population protection to do not pass from outdoor air contaminants. HEPA filter is good but expensive.

EU-Finland is a Russian border state. We have a common border of about 1300km. If EU-Finland is associated with NATO Member State, in the spring or summer 2022, NATO Member States and Russia are likely to be in war, at the latest in autumn 2022.

In EU Finland, more population protection, especially small private household residents.

Nato chief: Decision on Finland's membership can be quick
A decision on membership would also open the door to political protection during the ratification period, Stoltenberg said.
News 8.4.2022
https://yle.fi/news/3-12396442

https://yle.fi/news

In EU Finland, more population protection, especially small private household residents.

(Sorry my bad englisha and google translate)

Standard dust filter (pollen allergen filter)
https://www.allergiakauppa.fi/korvausilmatuotteet/filtrete-suodatinkankaat/c/5002/

Rauhanaikana, tarvitaan pommisuoja turvahuone väestösuoja huoneeseen tavallista pölysuodatina (siitepöly allergiasuodatin). Jotta väestösuoja tilaan ei kulkeudu ulkoilmasta epäpuhtauksia. Hepa suodatin on hyvä mutta kallis.

EU-Suomi on Venäjän rajavaltio. Meillä on yhteistä rajaa noin 1300km. Jos EU-Suomi liittyy Naton jäsenvaltioksi niin, keväällä tai kesällä 2022, Naton jäsenvaltiot ja Venäjä on todennäköisesti sodassa keskenään, viimeistään syksyllä 2022.

EU-Suomessa tarvittaisiin lisää väestösuojia, varsinkin pienten omakotitalo asukkaiden suojaksi.

Lopunajat, The End Time...

20 And Jesus saith unto him, The foxes have holes, and the birds of the air have nests; but the Son of man hath not where to lay his head
- Mat.8:20
20 Niin Jeesus sanoi hänelle: "Ketuilla on luolat ja taivaan linnuilla pesät, mutta Ihmisen Pojalla ei ole, mihin hän päänsä kallistaisi".

God Bless You, In God We Trust, Isaiah.53, Psalm.50:15, Joh.3:16-21

3

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ministeri Krista Kiuru linjasi väestönsuojat tarpeettomiksi 10 vuotta sitten – Suojien rakentaminen maksaa jopa 60 €/asuinneliö

      uutinen 7.4.2022
      https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/6b3cfac8-1c63-4512-a554-b9853f00a56a?ref=ampparit:6f4c

      Rakentamisen normitalkoissa puuhattiin väestösuojien rakentamisvelvoitteesta luopumista.

      Rakennusalan normitalkoissa haettiin aktiivisesti keinoja alentaa rakentamisen korkeaksi paisuneita kustannuksia. Yksi kustannussäästöjen kohde olivat väestönsuojat, joita pidettiin tarpeettomina ja kalliina.

      Esimerkiksi vuonna 2012 Jyrki Kataisen hallituksen asunto- ja viestintäministerinä ollut Krista Kiuru linjasi, että yleisestä väestönsuojien rakentamisvelvoitteesta pitäisi luopua mahdollisimman pian.

      Kiurun mukaan uusien väestönsuojien rakentaminen varsinkaan kaupunkialueilla ei ollut enää tarpeellista. Samaan suuntaan linjasi kiinteistöalan yhteistyöjärjestö Rakli, normitalkoisiin liittyvässä lausunnossaan vuonna 2017.

      Huolimatta erilaisista lausunnoista normitalkoissa ei tehty isoja muutoksia väestönsuojien rakentamisvelvoitteeseen.

      Normitalkoissa haetut muutokset jäivät monelta muultakin osin hyvin vähäisiksi. Selvää on, että väestönsuojien rakentaminen nostaa rakentamisen kustannuksia ja sitä myöten myös asumisen hintaa.

      Raklin vuonna 2017 tehtyjen laskelmien mukaan väestönsuojan rakentamisen kustannusvaikutus asunnon hintaan oli peräti 60 euroa neliöltä.

    • Anonyymi

      Tässä tärkeää tilannetietoa päivitys...

      Uni toteutui Venäjän kohdalla mutta sama tilanne on EU-Suomessa.
      EU-Suomi halutaan Natoon vaikka varastoissa on säilöttynä ns. romurautaa, jotka on a4 paperilla priimaa.

      Varastoinnista vastaavat, ministerit, eri hallitukset, ei edes pysty rauhanaikana takamaan miljoonien kansalaisten toimeentuloa ja tuhannet käy leipäjonoissa päivittäin nin kysyn vaan että, miten silloin kun joku suuri kriisi iskee. Ei ne toimi nyt tai silloin.

      Armeija sodanajan varikoilla on autoja ja tarvikkeita mutta niitä varastettu ja niitä on vanhentunut. Varmuusvarastointi on ollut rosvopääliköiden kirjanpidon valvonnassa. Valtion taloudellista puskuria ei ole riittävästi saatikka energia, öljy, kaasu, sähkö, ruoka, maanviljely, karjantuotanto, jne.... Jopa turpeentuotanto oli ajettu alas.

      Sotilaille ei ole riittävästi pimeänäkö laitteita ja luotisuojalevyjä ja kantolaitteita koko miesvahvuudelle noin 270 000 tai 900 000 sotilaalle.

      Näin unen ennen K kriisiä ja K aineen piikki kriisiä ja jo silloin oli pulaa hengityssuojista ja kaasunaamareista.

      Ei tule apua romuraudasta, idästä lännestä etelästä, turhaa on luotaa vieraan apuun.

      Varsinkaa jos valtiojohto ei muuta jumalattomia lakeja Jumalan mielenmukaiseksi ja kansa elää kuin pellossa, epäjumalia palvoen, lainsäätäjien saatanallisten lakien siunauksella.

      uutinen 20.6.2022
      https://www.verkkouutiset.fi/a/hyokkaajan-tankeista-oli-varastettu-jopa-moottorit/

    • Anonyymi

      Meinaavat perustaa Suomeen EUn yhteisiä uutinen 17.1.2023 varmuusvaraston, sota kellot soivat, varastoissa on eliitille suojaa ja ruokaa mutta ei tavis kansalle. Jotka jo nyt käy leipäjonoissa evlut valtiojohdon ja ateistien ja ay johdon arvovalintojen takia.

      19.1.2023 Viro meinaa rakentaa väestösuojia yli700 000 virolaiselle, mutta mahtaakohan hekeritä, Suomesakin suojat tarkistamatta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      87
      1496
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1370
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1135
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      114
      1089
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      65
      1044
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      68
      921
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      66
      875
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      251
      867
    9. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      32
      787
    10. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      12
      751
    Aihe