JT avioliittomalli on useimmiten sellainen, että täytyisi mennä avioliittoon isähahmoisen tai biologisen veljen jatkeen kanssa avioliittoon. Jotkut ovat hyvin uskonnollisia, ja he taas pitävät jonkinlaista johtajan kanssa avioitumista mallina avioliitolle. Tunteelliset ihmiset ovat kovilla JT uskonnon maalaaman avioliittomallin kanssa. Heidän tunneperäiset tarpeet eivät yleensä tule täytetyiksi edellämainituissa malleissa. Usein tuollaiset ihmiset ovat vielä kovasanaisesti tuomitsemassa tunteellisia ihmisiä. . Ikään kuin tunteellisuus olisi hankittu ominaisuus, vaikka se on sisäsyntyistä, niin kuin jokaisella on hiusten tai silmien väri omansa. Ei niitä ole hankittu, eikä pystytty muuttamaan miksikään. JT mielestä tunteet täytyy tukahduttaa. On vain kylmä järki, jota pitää toteuttaa elämässään.
JT avioliittomalli
Anonyymi
2777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Lisään vielä senkin, että JT ovat yleensä huonoja ihmistuntijoita. Kokemusta on pitkältä ajalta.
JT:llä+on+yleisesti+ottaen+aika+kielteinen+ihmiskäsitys,+koska+he+joutuvat+uskontonsa+kautta+hankaliin+tilanteisiin+kentällä,+arkielämässä,+koulussa+ym.+Tämä+ruokkii+negatiivista+suhtautumista+ihmisiin+ihan+yleisellä+tasolla,+eikä+asiaa+auta+oppi+99,9%+ihmiskunnan+tulevasta+tappamisesta+harmageddonista.+Sitä+ennen+tietenkin+vainot.+Omassakin+porukassa+joutuu+pelkäämään,+että+joku+voi+luopua+uskostaan+tai+huonosti+mukana+olevilta+saa+vääriä+vaikutteita.
Jos haluaisi isähahmon tai veljenjatkeen kanssa avioliittoon, niin paremmin se asia hoituu alkamalla biologisen veljen ja isän kanssa perheyhteisössä asuessa. Samasta asiasta on kuvailemissani JT aviopuolisoehdokkaissa kyse. Tiollainen ehdotus minullekin järjestettiin useamman ihmisen toimesta. Olisi ollut kyllä täysi fiasko. Tuohon malliin eivät kaikki ihmiset sovi. Mutta se on sitä konservatiivista perhemallia. Joillekin sopii, toisille ei missään nimessä.
JT on suppea näkemys avioliitosta ja ihmissuhteista. Se vaan ei toimi kaikkien kohdalla.
Avioliittomalliin kuuluu sekin, että isän käyttäessä avioliiton lasta seksuaalisesti hyväksi, on syyllinen siihen lapsi. Miestä tulee suojella jehoovan tahtoa ymmärtämättömiä viranomaisia vastaan
Avaajalla on ihan iki omia täysin vinoutuneita ja simppeleitä ajatusfantasioita todistajuudesta ja todistajista, joita sitten palstalla tosina hokee kuukausista ja vuosista toisiin.
Kaikki nuo vuodatukset kuulostavat enempi henkilön henkilökohtaisilta henkisiltä ongelmilta, jos tilanteen nyt näin kauniisti kuvailisi ilman selkeämpää luokittelua.
Lahkossahan on omat käytänteensä, niitäkin on myös hylätty. Oliko yksi sellainen, että lahkolaiset ajattelevat ja sopivat keskenään ketkä kaksi voisivat mennä avioon keskenään, ja rupeavat sitten ajamaan asiaa.
Mutta niistä lahkon koukeroista niin tässä kuin muissakin asioissa voi kysyä entisten todistajain foorumilla, Veljesseura.org
Edellinen kirjoittaja kun ei kertonut lahkosta mitään.
Hylätähän sellaiset toimet pitää jos muut rupeaa ajamaan ketkä muka sopisivat avioon keskenään. Kauhistus se olisi semmonen liitto kaikin puolin. Ahdistus olisi valtava jo pelkästä ajatuksesta jos sellaiseen uhkais joutua.
"kuulostavat enempi henkilön henkilökohtaisilta henkisiltä ongelmilta"
Vt-seura on vihjaillut myös, että muistonvieton vertauskuviin osallistuvilla voisi olla henkisiä ongelmia. Kuten esimerkiksi hallintoelimen jäsenillä.
Jehovan todistajat näkevät henkisiä ongelmia jokaisella, jotka eivät ole yhtä mieltä heidän kanssaan. Ja kyllä se aiheuttaa valtavaa ahdistusta, kun toiset alkavat järjestelemään joidenkin yhdistämistä avioliittoon, jotka heidän mielestään sopivat hyvin yhteen. Joka ei ole kokenut sitä, ei tiedä, miltä se tuntuu. Ei ainakasn hyvältä. Siitä on todisteena sekin, että se tapa kiellettiik joitakin vuosia sittennVartiotornissa, koska monet olivat olleet loukkaantuneita tuollaisesta tavasta, kun olivat joutuneet tuon järjestelyn kohteeksi. Sitten täsdäkin nähdään mielenterveysongelmat syynä, jos ei innolla ole mukana, kun toiset ovat ryhtyneet avioliittojärjestelyyn. Eivät osaa muuten puolustautua, kuin syyttämällä mielenterveysongelmista.
Ja sinun ongelmasi tiedetään.
Et kestä mitään negatiista lahkostasi.
JT menevät monissa asioissa liikaa yksityisasioihin. Sama koskee heidän kirjallisuuttaan ja yleensä koko uskontoa. On kuin he omistaisivat ihmiset, jotka kuuluvat heidän uskontoonsa. Se on virheellinen luulo.
Kyllä sitä omistamishalua osoitetaan muihinkin ihmisiin.
Usein täällä oleva mainosvaltuutettu puhuttelee muita, kuin hänelle olisi annettu jokin valta heihin. Määräilee miten järjestöstä pitäisi puhua ( ylistää ja kiittää ) tai yrittää saada toisia unohtamaan järjestön mokat.
Käyttää lauseissa usein muotoa: eikö totta, tai olet varmaankin samaa mieltä.
Jos sitten kirjoittaa, etten ole samaa mieltä, niin jo tulee määräys matojen ruuaksi.
JT yhteisöllisyys on sitä, että sekaannutaan toisten yksityisasioihin, ja määräillään toisten elämää.
Kun ulkopuolisten kanssa tekemisissä oleminen on rajoitettua ja kovin läheisiä ystävyyssuhteita ei saisi "maailmallisiin" muodostaa, meininki muodostuu väkisin sisäänpäin lämpiäväksi. Siinä sitten syntyy juoruilua, toisten asioihin puuttumista ym.
Olenkin suunnittelemassa avioliittoa maailmallisen kanssa. Saa ainakin olla enemmän rauhassa.
Se on hyvä ratkaisu, ja vaikka aiheuttaakin paheksuntaa seurakunnassa, ei joudu erotetuksi. Jos siis haluat jostain syystä jatkaa kuitenkin seurakunnassa.
Minä ainakin löysin maailmallisten joukosta ihmisen jolla on tunteita.
Suosittelen siis.
Olen minäkin sellaisia ihmisiä löytänyt maailmasta. Tittelin ja asemantavoittelijat eivät kiinnosta. Olen mieluummin yksin.
Se johtuu varmaan siitä, kun tuomari tai muu juristi sanoi noin vajaa sata viotta sitten, että taivaaseenmenijöiden määrä on täynnä. Missähän sellainen on ilmoitettu Raamatussa? Onko Raamatunkohtaa ja vuosilukua, jossa lukee niin?
Se on Ensimmäinen Ruttevoordin kirja 19:35.
Tarkoitus on varmaan hyvä, kun haluavat auttaa ihmisiä avioliittoon. Mutta tuollaiseen järjestettyyn yllätysyhteistapaamiseen ei pidä ryhtyä, ellei ole ensin kysytty lupaa sellaisen järjestämiseen. Ensimmäinen reaktio tuollaiseen tilanteeseen joutumiseen on loukkaantuminen. Samaa näyttävät monet muutkin kokeneen, koska siitä oli kirjoitus Vartiotornissa joitakin vuosia sitten. Siinä sanottiin, että tuollainen tapa on ollut joissakin maissa, ja se on loukannut monia, ja se täytyy lopettaa. Olivatko he mielenterveysongelmaisia, kun eivät olleet innolla mukana asiassa? Yleensäkään en halua tutustua keneenkään tuollaisessa ryhmässä toisten seuratessa sivusta. Se on kahdenkeskinen yksityisasia, ja kiinnostuneen täytyy itse lähestyä kahdenkesken, jos kiinnostaa. Eräs ystävänikin joutui samaan tilanteeseen vuosia myöhemmin. Hänkään ei kiinnostunut yhtään avioliittoehdotuksesta. Kun ei tiedä toisen ihmisen mieltymyksiä, on ajanhukkaa ja turhaa lähteä tuollaista järjestelemään.
Joo, älkää menkö naimisiin. Menkää siihen alkuperäiseen Aadam ja Eeva - malliseen avoliittoon, jossa Aadam vihki itse itsensä ja Eevan avopariksi sanomalla "tämä on luu minun luistani, liha minun lihastani" ja Jehova oli todistajana.
Ei siinä pappia eikä ketään kolmatta ihmistä tarvita läsnä todistamassa.
Että näin, jos kerran pitää uskoa raamattu hölynpölyyn.
Avioliitto on muutenkin jo vanhanaikainen käsite. Kirkkojen keksimä asia joka on raamattuunkin sitten muutettu "avioliitto" sanaksi.
Alunperin raamatussa lienee puhuttu "naimisesta", kun on puhuttu että joku mies nai
jonkun tyttären puolisokseen.
Avioliittoon vihkiminen on kirkon keskiajalla käyttöön ottama toimitus. Raamatun aikaan ja vielä pitkään sen jälkeenkin mentiin naimisiin siten, että muutettiin yhteen ja alettiin elää pariskuntana. Yhteiselämän aloittamista pidetiin keskinäisenä sopimuksena. Vasta myöhemmin kirkko halusi kaiken kontrolloimisen halussaan kontrolloida myös tätä asiaa.
Varmaan monia uskontoja harmittaa, kun eivät pysty lukemaan ihmisten ajatuksia. Saisivat hallita ihmisiä siltäkin osin.
Mitä ne Kaanaan häät olivat?
Hääjuhla saatettiin pitää, mutta se ei ollut välttämätön. Avioliitto oli keskinäinen sopimus, eikä siihen tarvittu "papin aamenta".
1. Moos. 24:67 Iisak vei Rebekan äitinsä Saaran telttaan ja otti hänet vaimokseen. Iisak rakasti häntä ja sai lohdun äitinsä kuoleman tuottamaan suruun.
Ehkä arvaatkin, miten tuo vaimoksi ottaminen tapahtui.