Miltä alalta saa töitä yli 50-vuotiaana?

Anonyymi

Koulutetaanko yli 50-vuotiaita enää mihinkään töihin? Jos ei töitä, eikä koulutusta uuteen työhön enää löydy, niin miksi edes viitsitään puhua ”eläkeiän nostosta”?
Monissa paikoissa on ennakkoluuloja ja ikärasismia yli 50-vuotiaita kohtaan, vaikka tuohan on vielä täysin hyvä ikä tehdä töitä, eivät parikymppiset osaa läheskään niin paljon, mitä viiskymppiset.

19

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuota samaa minäkin olen ihmetellyt. Puhutaan eläkeiän nostosta ja ikääntyneiden työllistämisestä, samaan aikaan kun hyvin tiedetään että 55-vuotiaan on aivan turha lähetellä mitään työhakemuksia. Ei koskaan kutsuta edes haastatteluun vaikka lähettelisi satoja hakemuksia. Mutta silti käyttäydytään aivan kuin tämä räikeä ikäsyrjintä olisi muka sen 55-vuotiaan omaa syytä.

      • Anonyymi

        Huonolta kuullostaa, miksi pitää ajatella ikää, eikä sitä mitä osaa? Mitä hallitus aikoo tehdä asian eteen? Tai mitä yrityselämä? Tuskinpa mitään. Oma yritys on iso riski perustaa, eikä se ala heti tuottaa.
        Eläkkeelle tuskin kuitenkaan pääsee, joten hidasta kuolemaa sitten vain tekemään.


    • Anonyymi

      En tiedä, itse ottaisin varmaan isoja riskejä, kun siihen ikään pääsen, ja jos on sellainen tilanne

      • Anonyymi

        siis lainaa ja yrittämistä


    • Anonyymi

      Kuinka monta yli 50-vuotiasta työtöntä suomessa on? Kuinka moni saa mitään työtä pelkkiä hakemuksia lähettämällä?
      Kyllä tässä yhteiskunnassa on jotain pahasti pielessä, jos vain pelkkää ikää tuijotetaan osaamisen sijasta.

      • Anonyymi

        Näin on.


      • Anonyymi

        Tuossa iässä pitäisi olla jo eläkkeellä.


    • Anonyymi

      Näistä asioista tuskin hallituksessa paljoa puhutaan, kunhan oma vatsa ja lompsa lihottuu, niin muulla ei väliä.

    • Anonyymi

      Hoitoalalle pääsee, mutta tuonikäinen ei saa valmistumisen jälkeen kuin sijaisuuksia. Kyllä ihmisen uraputki on suoritettu 37-vuotiaana ja sen jälkeen työnantaja alkaa katsoa sinua b-luokan duunarina ja iän myötä tiput sitten c -luokkaan.

    • Anonyymi

      Tämä on nykymaailmassa yksi haaste. Ennen sai töitä helpommin ja työt opittiin samalla töitä tekemällä. Kaikkialle ei tosiaankaan tarvinnut kouluttautua. Nykyään ei taida edes päästä siivoojaksi ilman siivousteknikon koulutusta.

    • Anonyymi

      Omalla työllisyyskurssilla, jolta myöhemmin työllistyinkin nykyiseen työpaikkaani, oli yli 50-vuotiaitakin pari, ja kyllä niistä toinen lähti harjoittelemaan jo ennen minua.

      Joihinkin tehtäviin puolestaan ikä on valtti, kun haetaan luotettavaa työntekijää. Nykynuorille saattaa tulla yllätyksenä, että aamulla pitäisi nousta ja lähteä töihinkin. Heidän peräänsä pitäisi sitten soitella ja herätellä.

      Eli ei se ikä vaikuttaisi olevan kuin numero. Työllistyy kyllä, jos vaan itsellä on motivaatio kunnossa.

      • Anonyymi

        Tuo pitää kyllä osittain hyvinkin paikkansa etenkin naisten kohdalla. 50-vuotias harvemmin jää äityslomille. Olen kuullut, että tuon ikäinen vei nuoremman koulutetumman naisen nenän edestä työpaikan nimenomaan tuohon vauvalomaan vedoten.


    • Anonyymi

      Jos osaat rakentaa, rempata ja olet muuten taitava käsistäsi, kuutamokeikkaa löytyy perkeleesti mökkikunnista ja maaseudulta.

      Oon tässä elänyt useamman kuukauden ulkomailla omilla kuutamoliksoilla. Tosin pankistakin täytyy jotain nostaa välillä, ihan varoiksi että voi sitten sanoa eläneensä sillä.

    • Anonyymi

      Monesti hyväpalkkaisia johto- ja asiantuntijatehtäviä, maiden päämiehinä ja -naisina on yleensä yli 50-vuotiaita.

    • Anonyymi

      Heh, kuka hullu nyt yli 50-vuotiaan palkkaisi. Parasta ennen meni jo.

    • Anonyymi

      Sanna Marin vielä poisti eläkeputken, jotta ikäihmisten kurjuus kasvaisi ennen eläkeikää.

      • Anonyymi

        Ei täällä maailman onnellisimpien pohjois-koreassa voi olla edes köyhiä eikä ruokajonoja saati asit mitenkään perseellän, kysykää asiaa vaikkapa urpo orpolta.


    • Anonyymi

      Siinä se riski. Se vanhempi työntekjä saattaa joutua, neuvomaan nuorempaa pomoaan. Eihän se käy laatuun.

    • Anonyymi

      Tuolla ammattibarometri sivustolla näkyy missä ammateissa on nyt pulaa työnhakijoista. Lähihoitaja, kodinhoitaja, siivooja, lastentarhaopettaja. https://www.ammattibarometri.fi/Toplista.asp?maakunta=suomi&vuosi=22i&kieli=
      Kyllä 50 täyttänytkin saa töitä, sitä täytyy vaan uskaltaa kehua itseään ja jos vaikka vapaa-aikana harrastaa jotain, esim valmentaja nuorten/lasten parissa niin se on

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      362
      12942
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      82
      3912
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      18
      3911
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3834
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3284
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      60
      3170
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      135
      3078
    8. 103
      3048
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      44
      2922
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2734
    Aihe