42milj, arvotaidetta palautus Venäjälle.

Anonyymi

Estarit: Mikä ero on siinä, että Venäjä saa moukaroida ja hävittää Ukrainan kulttuuriperinnön, mutta EU ei voi takavarikoida hyvitykseksi heidän perintöään? Lyhyet.

UM Pekka kerrankin järissään, taideesineet, taulut viikoloppuna takaisin Venäjälle. Mitä järkeä olisikaan toimia toisin.
Suomella on taas ilo ja kunnia olla välkätenä. 1300km ja kaikki ihanuudet. Pakolaisvyöry Venäläisiä saapuu piakkoin maahamme enemmän kuin tarpeeksi, ehdottaisikin, että Ruotsinkieli lopetettaisiin ja Venäjän kieli pakolliseksi. Joutomaa Ahvenanmaa yköskohde Venäjän, Ukrainan pakolaisille, ruottin puhuminen salllittakoon. BajaMajan rkp, n alueet myös pakolaisille, vapaus loppukoon. Ahvenanmaa saaristoineen ekat puoli miljoonaa pakolaista, toinen puoli rantahurreille, näin onkin eka miljoona asutettu, kotoutus alkakoon.
Oikeille Suomalaisille vain täsmä työläiset.

8

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakolaisten massamutto Suomeen alkakoon. Venäläisten sijoittaminen Ahvenanmaalle, rannikolle, olisi oikein osuvaa. Ukranalaiset oikeitten Suomalaisten hoiviin.

    • Anonyymi

      Putin soitti Salelle ja sanoi: Taulut tänne tai tulee päin taulua......
      Sale siinä koitti rauhoitella: että nämä määräykset on tullut tuolta EU ja NATO suunnalta ja emme voi muuta kuin.......
      Putin: Taulut tänne, tai tulee päin taulua.......
      Sale: ok.

      • Anonyymi

        Näin se meni, mutta Sale kysy Jenniltä kelpaako näin, kelpaa Jenni kihersi.


    • Anonyymi

      Noin yleensä, Ahvenanmaa. Olisiko jo aika palauttaa heidät oikean maan tasalle. Joko hyvä tai pahalla.

    • Anonyymi

      Arvotaiteen käsittelystä tulee kuluja. Parempi palauttaa Venäjälle. Arvotaiteella ei sinänsä tee mitään koska niitä ei voi myydä. Eikä varastoida mihinkään hedelmäkellaariin eli niiden varastoinnista tulee kustannuksia.

      Toki voitaisiin palauttaa Ukrainalle, mutta eipä ne Ukrainalaisetkaan niitä tauluja syödä voi eli mitä hyötyä.

      • Anonyymi

        Haavisto kertoi, että Venäjälle menevät tänä viikonloppuna. Hyvä niin.


    • Anonyymi

      venäjä tuhoaa Ukrainan antiikkia ja historiallisia kohteita. EU ei saa takavarikoida korvaukseksi venäjän omistamaa taidetta, joka on sosissa ryövätty lännestä. Mikä vääryys ja valhe.

    • Anonyymi

      "Suomen takavarikoimat venäläismuseoiden taide-esineet on palautettu nyt kotimaahansa. Asian vahvistaa Ylelle Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit."
      Yksi harmi vähemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe