En ole pitkään aikaan huomannut kyseisten tyyppien minkäänlaisia kommentteja, enkä mitään haastatteluja missään, joten haastan nyt ihmiset pohtimaan, että mitähän heidän päässään mahtaa nyt liikkua. Onko kenties lipponen ja aho yhtä suurella ja lämpimällä sydämellä auttamassa Ukrainan bisneksiä, kuin jokin aika sitten venäjän bisneksiä? Näemmekö pian molemmat hankkimassa apua Ukrainalle ympäri maailman? Vai onko niin, että näillä molemmilla on kiikkustuoli houkuttelevampi vaihtoehto? Ottavatko nämä avuksi väyrysen?
Mitähän Lipponen ja Esko Aho mietiskelee?
Anonyymi
3168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
"Per**le, kun tilille ei tule ruplia enää säännöllisesti"?
Bööö
Vaan mitä tuumaa sini-Soini https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201705052200122884
2017.... Et uudempaa löytöny🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Olisiko TS vähän vaivautunut...ei ihan 6 hymiön verran nauraisi? Hiekkis?
Paavo sanoi aikoinaan juuri Eskolle "nahkurin orsilla tavataan"
Voihan heillä olla vaikka mitä mielipiteitä, kommentteja ja kerrottavaa...
Mutta, Media ei julkaise, eikä edes haastattele. Se, on Median valinta, ja heitä ohjailevien valinta.
Tuodaan esille aiheita ja tahoja joita halutaan.
Nyt on Ukrainan sodan, ja Nato rummutuksen vuoro!
Sosiaalidemokraatteina olemme sitä mieltä, että Ukraina on meidän lähimaamme, se kuuluu meille ja me rahoitamme heitä viimeiseen asti ja sen jälkeen. Suomalaisilla on jo liikaakin rahaa, sossu ja kela toimii, leipäjonolaiset saa ilmaista ruokaa. Yllinkyllin rahaa on, siitä riittää Ukrainaankin!
Median valina? Tämän maailman Paavot ja Eskot löytävät kyllä julkisuuteen niin halutesaan. Onhan tuo yksi toinenkin Paavo-niminen sirkus apina jatkuvasti äänessä.
Esko Aho tuli julkisuuteen jouduttuaan lähtemään Sper-pankin johtokunnasta. Väitti että olisi joka tapauksessa muka eronnut tehtävästään.
Esko Aho oli yksi näistä "hyödyllisistä hölmöistä" joita venäläiset suuryhtiöt pitivät palkkalistoillaan keulakuvana, tuomassa demokraattista vivahdetta autoritaariseen yritykseen.
Ketä vielä kiinnostaa herrojen mielipiteet ?
Kansaa!
Molemmat nurkkaan häpeämään ja valtiolta tienattu eläke jäädytettäväksi, eivät ole sitäkään ansainneet.
Jalkapuuhun kauppatorille
Ei media tuo esille, mielipiteet jää kertomatta.
Maksettu media, aivopesee kansaa.
Paavo oli yhtä ajattelematon kuin Gernhard Srööder joka itseasiassa aloitti sen koko kaasuputki-projektin, ja Angela-täti sitä sitten jatkoi.
Olihan Paavo jokunen viikko sitten Mtv3 Viiden jälkeen ohjelmassa. Hänen sopimuksensa sen kaasuputken suhteen ehti käsittääkseni päättyä ennen Venäjän hyökkäystä.
Esko Ahokin ehti vetäytyä siitä Sperma-pankista.
Krimikin oli vallattu jo vuosia sitten. Ei paljoa hetkauttanut miehiä.
Millä nuo mitään miettivät? Aivottomia hönöjä molemmat.
Ah, venäjää.
Persut yrittävät siirtää maalia, että kukaan ei muistaisi kysyä, miksi persut ovat EU.ssa Venäjän kätyrien ID-ryhmässä.
Herra Lipponen pyysi Ahoa mukaan ja lähtivät kävelylle Nordström kakkosen sisälle.
Siellä syövät eväsleipiä, missä kaviaaria välissä. Alkuperäistä kaviaariahan saa ainoastaan Venäjältä.
Samalla siinä tuumiskelevat, että tässäkin putkessa olisi voinut virrata kaasua, mutta EU jenkkien käsikassarana taas sekoili puuttelisilla tiedoilla.
Aho vain tuumaa siihen, että itsepähän kärsivät ja kauan. Tai siis tavallinen kansa kärsii.
Romanian Joulu 1989 tulee mieleen näistä herroista!
Saiko joulupukki suukon?
Lipposen kaasuputki vuotaa. Päivi kertoi.
Maanpetturit lipokas ja laho olivat venäjän myönteisiä "hyödyllisiä idiootteja". Kyllä nuo kelmit tekivät paljon muitakin "myyräntöitä" Suomelle. Nahkurinorsi on hyvä paikka noille muttei nahkoilla kyllä mitään arvoa ole!
Ketkuja kekkuleita.
Tuli mieleen, että olikohan aho jo pääministerinä ollessaan venäjän kätyri? Nimittäin venäläisethän yrittävät luoda sekasortoa joka maahan, koska hyötyvät siitä. Ahohan laittoi silloin aikoinaan koko maan yrittäjät konkkaan, kun väitti, ettei saa rahaa mistään. Kumma kyllä pelasti pankit. Mutta tappoi lypsävät lehmät. Ihan älykääpiö äijä.
Oli. Tyypillinen kepulainen. Kepu pettää aina.
Lipposella on toki mielipiteitä joita toisi mielellään julki, mutta debiiliä dementikkoa pitää suojella. Jopa omilta möläytyksiltään. Muutenhan olisi huutamassa suorassa lähetyksessä ettei venäjässä ole mitään pelättävää ja ettei ukrainassa ole tapettu yhtään ketään vastoin tahtoaan. Uhoaisipa vielä että haluttomuus elää Herra Putinin alaisuudessa on fasismia.
Lipponen kirjoittaa juuri omia muistelmiaan. Siitä oli jo varmaan vuosi sitten uutisissa. Odottakaamme sitä kirjaa kunhan valmistuu. En tosin tiedä ulottuuko se näihin aikoihin asti.
Minulle Demari- ja Keskusta-asteikoilla Lipponen ja Aho ovat itseasiassa ne fiksuimmat. Tuomioja on filosofinen jahkailija. Vanhanen samoin.