Puheet bensiiniautojen sukupuutosta on syytä lopettaa. Vauhtiautoista tunnettu Porsche ja mm. pölyimureita valmistava Siemens ovat kehitelleet synteettisen metanolin CH3OH, josta saadaan jatkojalostettua bensiiniautoihin soveltuva sekoite.
Ekobensa voisi vähentää syntyneen hiilidioksidin laskennallista määrää jopa 90 prosenttia.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/529e8c04-045a-4ddd-8145-c1decebee239
Bensan korvaaja keksitty, ekobensan hinta 10 eur/l
6
67
Vastaukset
- Anonyymi
Hinta on aika suolainen. Tavoite itsessään ihan hyvä.
- Anonyymi
Kemianteollisuudessatuo tuskin on mikään uusi keksintö.
Toisen maailmansodan aikana saksalaiset valmistivat synteettisiä polttoaineita pienissä määrin. Kustannus silloinkin haittapuolena. - Anonyymi
Pölynimureita valmistava Siemens..:D -Taitaa olla aika pieni "sivuvirta" tuon jättiläisen toiminnoissa.
Bemarini ilmamassasensori on Siemensin tekemä. Jotain tällaista olen odottanut. Nestemäisille polttoaineille koko jakeluinfra on valmis aina tankkilaivoista bensa-asemiin. Myös polttomoottorit edustavat vuosikymmenten innovointia ja kehitystä, joten "luontevampi" siirtymä liikenteen päästöttömyyteen olisi synteettiset polttoaineet kuin siirtyminen sähköön. Bensan etu on myös erinomainen energiasisältö per litra ja myös per kilo. Vety on toki parempi per kilo, mutta ei per litra millään järkevällä säiliön täyttöpaineella.
Lisäksi sähkö ei ole ratkaisu läheskään kaikkeen. Esimerkiksi mannertenvälisiä tai muita pitkiä lentoja ei vielä pitkään aikaan hoideta sähköllä käyvillä matkustajakoneilla. Joten synteettisiä polttoaineita tarvitaan.
Ratkaisevaa polttoaineen hinnalle on skaala (tuotantomäärät) ja uusiutuvan sähkön (tuuli- aurinko) hinta. Nyt aurinkopaneelien hinta per teho on puolittunut alle kolmen vuoden välein. Jos kehitys jatkuu aurinkosähköstä tulee paikallisesti "liki ilmaista". Silloin voidaan rakentaa massiivisia polttoainetehtaita vaikkapa Pohjois-Afrikkaan tai miksei myös vaikka Etelä-Euroopan aurinkoisimmille alueille.- Anonyymi
Bensiini on hyvä ja vahvaa tavaraa.
Nuotioon kun hulauttaa kannusta,
niin kyllä leimahtaa. - Anonyymi
Mä olen kyllä aika skeptinen sen suhteen jos käytetään valtavia määriä jotain luonnonmateriaa niin syntyykö johonkin vaje josta tulee ilmasto ja ympäristö ongelmia, nyt öljyhän porataan maan uumenista ja on syntynyt luonnollisen prosessin kautta. Mutta eiköhän ne fiksut tiedemiehet osaa hommansa. Se synteettinen bensalitra ei varmaan ihan pienestä määrästä vetyä ja hiilidioksiidia puristu, en tiiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofian ökyilyt on loppu
Miksiköhän Sofian instassa on ollut viime aikoina niin kovin hiljaista? Liittyykö syy kenties piriparin eroon? Sofia joutui muuttamaan ex-hoitonsa sis2554931Syystäkin ollut kirjoittamatta
Mutta minun silmissäni olet kulutettu, käytetty, pilattu ja raiskattu jätteeksi. Kyllä moni sinua mielellään hässisi, mutta ei sinusta ihmistä rinnall3062141Nato-ovi pysyy kiinni Suomelta.
Usa ei puutu Suomen ja Turkin väliseen kiistaan, joten menee vuosia Nato-oven repimiseen ja voi olla että sisään ovesta ei koskaan päästäkään. https:/4391811Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta731126Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi5671074Nytkö se taas alkaa - apinarokko ja rokotuspainostus
Valmistautukaa concoy väki. Wef ja muut globalistit eivät saaneet koronalla tarpeeksi kiusattua ihmisiä. Nyt pukkaa kuitenkin taas uutta riesaa: htt208959- 60938
- 37820
No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä52811Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma51731