Ei ex puolustusministerimme Erkki Tuomiojan puheet vaihtoehdosta Natojäsenyydelle puhdasta haihattelua ole.
Suomi on nyt tilanteessa, jossa emme voi jatkaa sotilaallisesti puolueettomana valtiona Venäjän naapurina. Tarvitsemme vaihtoehtoja järjestää Suomen puolustus parhaalla mahdollisella tavalla, entinen ei enää toimi.
Vaihtoehdot lienee:
1. NATO
2. Suomi-Ruotsi-USA (Norja, Britannia, ?)
Suomi-Ruotsi-USA
5
77
Vastaukset
- Anonyymi
NATO on toimiva ja hyväksi todettu puolustusliitto Euroopalle, muut vaihtoehdot taitaa olla poliittisesti vaikeita ja monimutkaisia toteuttaa.
- Anonyymi
Ikävää, että aina tarvitaan joku syntipukki. Lähes koko Suomen poliittinen johto oli yhä rähmällään Venäjän suuntaan Ukrainan sotaan asti. Vain harva näki Putinin Venäjän todellisen luonteen ja jos näki, ei sitä julkisesti tosissaan tuonut julki.
Halosta ja Tuomiojaa on helppo haukkua, varmasti myös aiheesta, mutta kannattaisi myös katsoa omaa napaa. - Anonyymi
Käytännössä kai USA on tällä hetkellä ainut varma turvallisuustae Venäjän fasismia vastaan. Britannia ja Ranska ilmeiseti myös riittäviä sotilaallisia voimia, mutta tuskin yksin sovittavissa sitoutumaan Suomen turvaksi.
Nato (USA) lienee ainut realistinen vaihtoehto. Putinin toimet Ukrainassa osoittavat, ettei Suomi-Ruotsi riitä. - Anonyymi
Suomi on nyt tilanteessa, jossa pitää olla aidosti puolueeton.
Pitää nähdä että natotusta on vuosia ohjailtu ulkoa käsin Suomen etujen vastaisesti, palvelemaan globalistien hyökkäysagendaa.- Anonyymi
Valitettavasti itänaapurimme ei hyväksy puolueettomuutta. Sitä yritettiin vuosikymmeniä kyseenalaisella menestyksellä ja nyt tuo vaihtoehto on tehty mahdottomaksi. Olemme joko-tai tilanteessa ja kaikki me tiedämme mikä on valintamme.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309