Joka ei ole meitä vastaan, on meidän puolellamme.

Anonyymi

Tämä Jeesuksen sanoma pääsee helposti unohtumaan, etenkin kun ihmisten käsissä Raamattu taipuu yhtä moneen lahkoon kuin on tulkitsijoita. Lahkot ovat pääasiassa kylmiä ulkopuolisia kohtaan.
Onko minulla täydellinen oppi? Ei suinkaan. Erehdyn monissa asioissa, en tarkoituksella, vaan koska Raamattu on Jumalan sanaa ja minä ihmisenä yritän toisinaan ymmärtää sitä omalla järjellä koska en ole täydelliseksi tullut.

Jeesuksen viesti on selvä: joka ei vastusta totista evankeliumia, on tietämättään kristitty. Monet tykkäävät ajatella että kristitty on joku joka tunnustaa Jeesusta, on kastettu ja käy seurakunnan kokouksissa. Usko ilman tekoja on kuollut, siksi tällaiset itseltäänkin piilokristityt voivat olla lähempänä Jeesusta kuin monet meistä jotka Kristusta tunnustamme. Puu tunnetaan hedelmistään. He elävät Jeesukselle itse sitä käsittämättään, ja tulevat sen ymmärtämään myöhemmin. Jumala antaa vanhurskauden.

Sakkeus on hyvä esimerkki. Hän teki parannuksen vaikka ei varsinaisesti tunnustanut Jeesusta eikä ottanut kasteita jne. Kuitenkin Jeesus sanoi kun Sakkeus lupasi parantaa tapansa:"Tänään on pelastus tullut tälle huoneelle."

Jumalassa ei ole muutosta, ei siis Jeesuksessa Kristuksessakaan:

Miika 6:8
"Hän on ilmoittanut sinulle, ihminen, mikä hyvä on; ja mitä muuta Herra sinulta vaatii, kuin että teet sitä, mikä oikein on, rakastat laupeutta ja vaellat nöyrästi Jumalasi edessä?"

Kaikki eivät vain vielä tunne Vapahtajaansa. Perkeleen lapset, ne jotka sellaisina pysyvät, ovat väkivaltaisia, valehtelijoita, julmia, rakkaudettomia loppuun asti.

4

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarkennus: Joka ei siis vastusta sitä sanomaa että Jeesus on Jumalan Poika, kuoli sovittaakseen meidän syntimme ja nousi kuolleista, että hänessä on anteeksiantamus synneistä, ja joka ei tahdo meille pahaa, se on meidän puolellamme jotka tähän uskomme. Mutta Jumalan armo ulottuu niihinkin jotka vastustavat, jos tulevat mielenmuutokseen.

    • Anonyymi

      Matt.25:41 Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä. >> Jakeen lisätiedot
      26:18 Niin hän sanoi: "Menkää kaupunkiin sen ja sen luo ja sanokaa hänelle: 'Opettaja sanoo: Minun aikani on lähellä; sinun luonasi minä syön pääsiäisaterian opetuslasteni kanssa.'"
      27:65 Niin Pilatus sanoi heille: "Tuossa on vartijaväkeä, menkää, vartioikaa niin hyvin kuin taidatte."
      28:7 Ja menkää kiiruusti ja sanokaa hänen opetuslapsillensa, että hän on noussut kuolleista. Ja katso, hän menee teidän edellänne Galileaan; siellä te saatte hänet nähdä. Katso, minä olen sen teille sanonut."
      28:10 Silloin Jeesus sanoi heille: "Älkää peljätkö; menkää ja viekää sana minun veljilleni, että he menisivät Galileaan: siellä he saavat minut nähdä."
      -
      Tätä käskyä ei kristillisten Kaikkivaltias Jeesus antanut kristityille eikä lähettänyt heitä esiintymään Heidän Nimiin laittomuuksia tekemään:
      https://www.minilex.fi/a/rikoslaki-ja-jumalanpilkka
      sekä "Älä tapa" Lain vastaiset rikokset, lapsiakin uhreina:
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
      28:19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
      -
      Lainattua tekstiä:
      "Lars Leevi Lestadio oli ruotsalaisen luterilaisen kirkon lähettämä saarnamies joka pakkokäänsi "pakanalliset suomalaiset sivistykseen ja kristinuskoon". Sen opin tulos ja summa näkyy tänään kun satoja, mahdollisesti tuhansia lapsia on raiskattu henkisesti ja/tai ruumiillisesti. Lasten raiskaaminen ruumiillisesti ja/tai henkisesti ei ole koskaan ollut eikä ole suomalaista kansanperinnettä. Moni on tehnyt ruumiillisen ja/tai psyykkisen väkivallan jälkeen itsemurhan, eli, kyseessä ei ole itsemurha vaan psyykkisen trauman joka johti itsemurhaan on aiheuttanut uhrin pahoinpitelijä. Puhumme siis lapsi/ihmisvihasta ja joukkomurhasta. " (IL)'

      https://www.rt.com/news/536615-veil-of-silence-france-catholic-abuse/
      Meanwhile the USA government that cares so much about its people say NOTHING about the 800,000 children & 600,000 women that go missing EVERY YEAR just in the USA alone.
      Shhhhhhhh!!!!#
      Käännös: https://www.bing.com/translator/
      #Samaan aikaan Yhdysvaltain hallitus, joka välittää niin paljon kansastaan, ei sano mitään 800 000 lapsesta - 600 000 naisesta, jotka katoavat joka vuosi vain Yhdysvalloissa.
      Shhhhhhh!

    • Anonyymi

      valehtelijat paljastuvat aina jossain vaiheessa , haitte jeesuksen yöllä haudasta , jos edes eli !!!

    • Kyllähän Jeesus itse sanoi että joka antaa edes lasillisen vettä heille jotka ovat Jeesuksen omia siksi koska ovat Jeesuksen omia, eivät jää palkatta.

      Kuitenkin on kysyttävä, onko sellaisia ihmisiä edes olemassa jotka pysyvät maallikkoina mutta jotka ovat olisivat valmiit auttamaan kristittyjä vain siksi koska ovat kristittyjä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      523
      8857
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      158
      6122
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1394
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe