Suomen Kulttuurirahaston 22 000 euron tuella toteutettu eteläsavolaisten ihmisten alastomien takapuolien eli perälistojen valokuvausprojekti PerSe on valmis.
Sama rahasto investoi tuplasumman Mestari Halla-ahon sanakirjaan, joka ei koskaan valmistunut. Perseihin investointikin tuottaa siis paremman tuoton.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008747528.html
Sama rahasto investoi tuplasumman Mestari Halla-ahon sanakirjaan, joka ei koskaan valmistunut. Perseihin investointikin tuottaa siis paremman tuoton.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008747528.html
Vastaukset 59
Vanhimmat
Onko savolaisperse erilainen kuin turkulaisperse, tai vaikka närpiöläisperse.
Putinin perse häviää
Onhan se kierompi. Pierukin lähtee rihlauksen vuoksi pyörteenä.
Turkulaiset sen enempää kuin närpiöläisetkään eivät ole esitelleet perseitään julkisesti, joten erään oululaisen kansanedustajan perse jäänee ainoaksi, jota verrata savolaisperseisiin.
Eikös savolaisten perseet ole galvanoitu? Ainakin Sleepparit näin väittää.
Tuossahan voi sitten laskea, että montako euroa/takalisto
Joo. Sillähän voisi yrittää Guinnessin ennätysten kirjaan.
montako litraa noista voi lypsää päivässä,
Aika perseestä tuollaisten rahasummien laittaminen perseeseen.
Onhan tuo John Lennonin leski Yoko Onokin vuosia sitten kuvannut ihmisten perseitä. On kuulemma mielenkiintoinen kohde.
Varsinkin siihen kytketty reikä, jota ei ole oikeasti edes olemassa. Vai onko joku nähnyt missään reikää?
Yhtä hyvä rahoituskohde kuin afrikka.
Helsingin Kiasmassa on juuri kansainvälinen ARS22-näyttely.
Tämä lienee kotimainen PERS22 ?
Kansainvälisesti se on ARSE22.
...kulutettiin tuo raha (toivottavasti ) kotimaassa ... eikä lähdetty missään vaiheessa minnekään Päiväntasaajalle...
Joo. https://www.tushy.com/
Savolaispersettä voi katsella vain omalla vastuulla.
Muut perseet voi lähettää Moskovaan.
perseellä taide paranee
on muillakin persettä, ei sillä maailma valloita
Jenny Albrecht on ihan perseestä
Kahtia jakautunut aihe
aihe jakaa suomalaiset kahtia
symmetrinen tutkimus, jossa aina upottava ulottuvuus
ja he kaikki paskovat lakkaamatta
monta tonnia möhnää
ruotsalainen suomen ytimessä
montako tuhatta euroa jäi säästöön
Seppo Myllys tarkistaa tummuuden
kuinka paska kirja rakastui perse kirjaan
klitoris kirja yritti mukaan kerhoon
Putinin perse
Tuollaiseen näyttelyyn sopisi katsojille mahdollisuus pierun desibelimittaukseen. Niistä sitten hall of fame lista seinälle heijastettuna.
South Parkissa oli joskus jakso jossa Cartman kuvasi oman perseensä ja sai sen maitopurkkiin jossa julkaistiin kadonneiden lapsien kuvia. Ihmettelin kun katsoin tuota persettä että ketä se muistuttaa, ja sehän muistuttaa aivan sisäministeri Mikkosta!
Toden totta, yhdennäköisyys on ilmeinen, South Parkissa oli myös perseen vanhenmat käymässä, tuossa on selviö sanoma perseessä on perimää ja usein huomaamatta perse ja pää vaihtaa paikkaa, tästähän on tämä saksalaisten nahkahuosuissa hyppelehtiminen perse pää lapsintä tanssi luotu, sanovat olevan räpin edelläkäviä länsimaissa, räpissä taas perse laulaa tai sanelee perseräpätti ei jou osaa laulaa eika palata takaisin puiden syliin.
Muistin tuon - TPS !
https://southpark.fandom.com/wiki/Stephen_and_Martha_Thompson
MOMA, Ermitaasi soittavat
persettä ei pääsee pakoon
Tämähän on aivan mahtavaa! Te typerykset ette vaan ymmärrä, miten monikansallinen kuvanäyttely tämä on. Ei joka maassa hyviä perseitä ole. Aiheesta kertova kirjakin saa varmasti nobelpalkinnon.
Mitään muuta katsomisen arvoista ei vetelä-Savossa olekaan. Eikä tietysti ole tuokaan.
Venäjän johtajat sopisivat hyvin tuohon näyttelyyn.
Monet naiset tienaavat omaisuuksia perseitään näyttelemällä. Sitä kun ajattelee niin ei voi kuin todeta että on maailmassa tapahtuu paljon käsittämätöntä.
Roikkuperseet on niin rumia että kyllä sellaiset taiteesta käy. Lihaksikkaat pähkinänsärkijät taas aikaansaisivat syytteen seksuaalisesta ahdistelusta.
Onneksi olen pyrkinyt aina pitämään mahdollisimman suurta etäisyyttä ns. kulttuuriin, etenkin suomalaiseen "kulttuuriin".
Niin minäkin enkä aio mielipidettäni ja tottumustani vaihtaa, kyllä on "kulttuuria" ja hukkaan heitettyä rahaa Suomi tulvillaan.
"Pro-pekka/sebu"!!!
Johan on taas "taivaallista" menoa, voihan perse.
Eipä ole tuon ääliömäisempää juttua nähty. Ei ole Suomessa pulaa rahasta.
Pierun suomenmestaruuskisat pitäisi herättää uudelleen henkiin, ja yhdistää virtuaalitodellisuutena tähän Perse-teokseen.
Mitä sanoo Tuomio-oja tähän...?
Tässä projektissa taustatyö on ollut kaikkein tärkein työvaihe.
Kulttuurirahaston pitää Perse-teoksen lisäksi tukea myös suurta tai pientä pierunäyttelyä.
Audiovisuaaliseesa kokonaiselämyksessä yhdistyisi ääni- ja kuvataide.
"Moniaistisuus on myös keskeinen tapa lähestyä nykytaidetta. Toisinaan teoksia voi katsomisen lisäksi esimerkiksi tunnustella, kuunnella, haistella ja jopa maistella."
Ehdottomasti tähän teokseen tarvitaan audiovisuaalisuuden lisäksi ainakin hajun kokemus.
Yleltä vasta katsoin jonkun pläjäyksen jossa tytöt kokoontuivat keskenään piereskelemään. Persu ei myy persettä, mutta oletettavasti YLE jotain tytöille maksoi kun piereskely video saatiin purkitettua.
Kun katsoin aloittajan perse-linkin niin jutun yhteydessä oli mainos "The Kardashians" , mitä ihmettä, siinäpä persettä
Käsittämätön persevillitys koko maailmassa nykyään,
perseitä vielä täytetään omalla maharasvalla tai silikonilla.
Perse on ulostamista varten paitsi homoilla, ne käyttävät persettä
ulostamisen lisäksi anaaliseksiin.
Yök.
Näyttää perseet kiinnostavan monia,,,
Siinä on kaksi puolta.
Se on erittäin tärkeä. Mietipä tarkemmin!
https://www.youtube.com/watch?v=T0vM4TfVn2M